Chalet style - poznaj styl pełen ciepła i przytulności
proj. Ewa Tarapata, zdj. Mateusz Gąska
proj. Ewa Tarapata, zdj. Mateusz Gąska

Chalet style – poznaj styl pełen ciepła i przytulności

Chalet style to nic innego jak określenie na aranżację w klimacie alpejskim. I choć kierunek ten – jak sama nazwa wskazuje – wywodzi się z Alp, inspiracją do powstania tego wpisu były apartamenty zlokalizowane w Białce Tatrzańskiej zaprojektowane przez arch. Ewę Tarapatę. Czym się charakteryzują tak urządzone wnętrza? Co mają wspólnego z białym szaleństwem na górskich stokach? Zagadnienia te rozwijamy w dalszej części artykułu, do lektury którego serdecznie zapraszamy. 

 

chalet style
proj. Ewa Tarapata, zdj. Mateusz Gąska

 

Na zewnątrz białe szaleństwo, we wnętrzu przytulne ciepło

Choć na co dzień możemy lubić minimalistyczny wystrój, po całym dniu na stoku narciarskim marzymy o zaszyciu w ciepłym wnętrzu, które otuli wszystkie zmysły. Tak powstała wizja przytulnych apartamentów, bogatych w charakterystyczne detale i dekoracje. 

 

Choć tak urządzonym wnętrzom daleko do wysublimowanego minimalizmu, nie możemy odmówić im elegancji i dobrego smaku. Idealnie dobrane stonowane kolory oraz szlachetne materiały czynią je ponadczasowymi. 

 

proj. Ewa Tarapata, fot. Mateusz Gąska
proj. Ewa Tarapata, fot. Mateusz Gąska

 

Jak osiągnąć we wnętrzu klimat górskiego kurortu?

Jednym z najbardziej przytulnych materiałów wykończeniowych jest drewno. To dlatego prawie zawsze występuje w roli lejtmotywu wnętrza urządzonego w klimacie alpejskim. Najczęściej wybieranym gatunkiem jest dębina w miodowym kolorze. Idealnym dopełnieniem drewna jest kamień albo płytki naśladujące go. Wszystko to otulają miękkie tkaniny, na przykład w postaci zasłon a także duża ilość wełnianych koców, włochatych dywanów czy dzierganych poszewek na poduszki. 

 

chalet style
proj. Ewa Tarapata, zdj. Mateusz Gąska

 

Podstawą stylu alpejskiego są również ciężkie, drewniane meble utrzymane w klimacie rustykalnym. Ich ogromny potencjał w tworzeniu pożądanego klimatu możemy dostrzec w projektach arch. Ewy Tarapaty. W zaprojektowanych przez nią apartamentach znajdziemy unikaty wykonane przez zaprzyjaźnionego krakowskiego rzeźbiarza. Meble z płaskorzeźbami, np. na blacie stołu, drewniane warkocze na ścianach, rozety na drzwiach – te wszystkie detale tworzą niepowtarzalny wystrój. 

 

 

Jednym z najważniejszych mebli we wnętrzu w stylu alpejskim jest rodzinny stół (najlepiej w wersji rozkładanej). Dzięki dużej ilości krzeseł i ławkom, stanowi swoiste zaproszenie do wspólnego spędzania czasu. 

 

chalet style
proj. Ewa Tarapata, zdj. Mateusz Gąska

 

Przysłowiową ,,kropką nad i” jest doskonale zaprojektowane oświetlenie. W przyjemnej, ciepłej barwie światła łatwiej o odpoczynek i przytulny klimat. Pomocne mogą okazać się również inteligentne rozwiązania, jak np. możliwość sterowania i regulowania światłą za pomocą dedykowanych aplikacji. 

 

chalet style
proj. Ewa Tarapata, zdj. Mateusz Gąska

 

Łazienka w klimacie chalet style

Aranżacja łazienki w klimacie chalet style również jest bardzo przytulna. Często pojawiają się tu płytki imitujące drewno i kamień. Podobnie jak w innych pomieszczeniach, dosyć często można tu spotkać połączenie drewna i czerni. Coraz popularniejsza, również w tym stylu, jest czarna ceramika, np. umywalka, albo miska. Równie modnym rozwiązaniem jest armatura w tym wykończeniu. Udogodnieniami, które często pojawiają się w takich wnętrzach, jest wanna wolnostojąca oraz sucha sauna, zapewniające maksymalną regenerację sił.

 

łazienka z sauną
proj. Ewa Tarapata, zdj. Mateusz Gąska
proj. Ewa Tarapata, zdj. Mateusz Gąska
proj. Ewa Tarapata, zdj. Mateusz Gąska

Zapytaj // naszego eksperta

Daniel Kwiatkowski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków