Styl eklektyczny we wnętrzach

Styl eklektyczny we wnętrzach

Przed nami jeden z najbardziej zwariowanych stylów: pełen sprzeczności, kolorów, kontrastów i kierunków artystycznych. Styl eklektyczny, bo o nim mowa, nie umie zdecydować się na jeden nurt, dlatego umiejętnie je łączy i choć eklektyczne wnętrze na pierwszy rzut oka wygląda tak, jakby nic do siebie nie pasowało, to tak naprawdę każdy szczegół jest tu dopracowany, tak aby w pozornym chaosie jednak odnaleźć ten wspólny mianownik. Jak osiągnąć taki stylowy efekt? Zapraszamy do wpisu!

 

styl eklektyczny
Styl eklektyczny

Stylowy mish – mash

Opisywany w tym artykule kierunek zakłada łączenie kilku stylów, dlatego wchodząc do mieszkania urządzonego w duchu eklektyzmu nie może zadziwić nas fakt, że obok ludwikowskiej konsoli dumnie stoi wiklinowy fotel bujany.

Pomimo tak dużej swobody aranżacji, dla usystematyzowania oraz uniknięcia wnętrzarskiej wpadki i posądzenia nas o totalne bezguście, warto zdecydować się na dominujący i wiodący styl we wnętrzu, który jedynie uzupełnimy elementami w innej stylistyce. Taki zabieg sprawi, że nasze mieszkanie, pomimo wybrania tego stylu, będzie miłe w odbiorze, a aranżacja nie będzie wyglądała na przypadkową, tylko naprawdę przemyślaną.

Aby z powodzeniem urządzić dom w stylu eklektycznym, trzeba wykazać się dużym wyczuciem i wysmakowanym gustem, a także taktem i znajomością podstaw aranżacji wnętrz. 

styl eklektyczny
proj. Soma Architekci

 

Nieposkromiona radość stylu eklektycznego

Choć aranżacja w tym nurcie wiąże się z ryzykownymi połączeniami i wymaga od nas naprawdę sporego wysiłku i wiedzy, to w efekcie możemy otrzymać oryginalne i radosne wnętrze z duszą. Wynika to nie tylko z łączenia kierunków artystycznych, ale też bazowania na wielu (nawet mocnych) kolorach w ramach jednego wnętrza, łączenia starego z nowym, a także odejścia od promowanego ładu i harmonii. W stylu eklektycznym próżno szukać dwóch takich samych krzeseł przy jednym stole i dwóch identycznych lampek po dwóch stronach sypialnianego łoża. Znajdziemy tam za to nieposkromioną radość, wolność oraz kreatywne podejście do tworzenia.

 

styl eklektyczny
proj. Hola Design

 

Sposoby na eklektyczne wnętrze

Oprócz oczywistych sposobów, które niejako wynikają ze specyfiki tego stylu (mix kierunków, kolorów, starego z nowym etc.) istnieją pewne triki, które pomogą Wam jeszcze bardziej udoskonalić wnętrze w stylu eklektycznym. Poniżej zebrałam dla Was najciekawsze. Zapraszam do zapoznania się!

1.Zastosuj wzorzyste płytki nie tylko w łazience, ale też na ścianie nad blatem czy na podłodze w holu. Najpopularniejszą kolekcją takich kafelków jest linia Azulej od Mutiny. Więcej o tym rozwiązaniu przeczytacie  w poniższym wpisie.

Wzorzyste płytki w białych wnętrzach 

Styl eklektyczny | proj. TIKA
Styl eklektyczny | proj. TIKA

 

2. Stawiaj na patchwork! To nic innego jak łączenie kilku elementów w jedną całość. Mogą to być różne płytki, skrawki zalegających materiałów, z których uszyjemy stylową poduszkę czy oryginalny pokrowiec na sofę! 

3. Łącz drewno z płytkami, bo kto powiedział, że cała powierzchnia podłogi ma być pokryta tylko jednym rodzajem materiału? Moja propozycja to zestawienie modnych heksagonów z deskami podłogowymi. Wygląda to obłędnie!

5. Komplety są passè, a więc zrezygnuj z identycznych lamp nad kuchenną wyspą, tak samo wyglądających poduszek na sofie i zestawów, typu: sofa + fotel, stół do jadalni + krzesła etc. Odwiedź strych babci czy pchli targ – tam znajdziesz mnóstwo skarbów, którymi wzbogacisz swoje wnętrze. 

 

proj. MANA Design
proj. MANA Design

6. Wybieraj meble modułowe, bo nie ma nic piękniejszego niż możliwość stworzenia czegoś, co będzie idealnie dopasowane do Twojego wnętrza i do Ciebie. Zamiast kupować gotowy narożnik, stwórz swój własny z dostępnych modułów i tkanin (coraz więcej firm oferuje takie rozwiązanie), a zamiast gotowej meblościanki, stwórz swoją ścianę wyposażoną w półki, szafki etc., które realnie Ci się przydadzą.

7. Stosuj różne materiały i w tym momencie nie mam na myśli tylko różnych tkanin, choć one również wchodzą w grę (co powiecie na połączenie modnego lnu i futerka?), ale też materiałów wykończeniowych, bo przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w towarzystwie industrialnej cegły, dumnie prezentowała swoją elegancję tapeta w stylu glamour, prawda?

8. Łącz wzory! To jeden z najlepszych sposobów na stworzenia ciekawej aranżacji. Nie ma nic fajniejszego jak wnętrze przepełnione wieloma wzorami. Pamiętajmy jednak o tym, zachować umiar. 

 

Te wszystkie rady umożliwiają Ci wspaniałą radość tworzenia niespotykanych mieszkań, które są realnym odbiciem Twojej osoby. 

 

proj. sikorawnetrza.com
proj. sikorawnetrza.com

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków