Styl eko we wnętrzach
styl eko

Styl eko we wnętrzach

Jeśli ważne są dla Ciebie wartości ekologiczne, a Twoja codzienna postawa jest ukształtowana właśnie na ich fundamencie, czyli krótko mówiąc – Natura to Twoje drugie „ja” – styl eko jest stworzony dla Ciebie. W tym wpisie podpowiadamy jak urządzić dom w tym nurcie i na co szczególnie zwrócić uwagę. 

 

styl eko
Styl eko

 

Po pierwsze: harmonia i spokój kompozycji

Przekraczając próg domu urządzonego zgodnie ze stylem eko, pierwsze co zauważymy to harmonia i spokój kompozycji. Wyraża się to przede wszystkim w zastosowanej kolorystyce – nie dość, że ograniczamy się do minimalnej ilości barw, tak aby na pierwszy plan wysunęły się różnorodne faktury, to jeszcze skupiamy się przede wszystkim na stonowanych kolorach (w tym nurcie dopuszczalna jest tylko paleta jasnych beżów, bieli i szarości, ewentualnie zieleni, żółcieni czy naturalnych kolorów nieba). 

Ponadto nie powinno tam być zbędnych elementów, które mogłyby zakłócić eko estetykę, dlatego często w tego typu domach panuje całkowity minimalizm. Nie oznacza to, że musimy wyzbyć się wszelkich dekoracji, bowiem to one często decydują o ostatecznym charakterze wnętrza, ale nie powinniśmy przesadzać z ich ilością. 

Najlepszym upiększeniem domu w stylu eko będą żywe rośliny, które nie tylko pełnią funkcję dekoracyjną, ale też oczyszczają powietrze.

 

styl eko we wnętrzach
proj. Jacek Tryc

 

Jakie meble w stylu eko?

Ze względu na dbałość o środowisko naturalne, w tego typu wnętrzach najbardziej pożądane przedmioty wykonane są z materiałów pochodzących prosto z natury, takich jak drewno, kamień czy wiklina. Mile widziane są meble z odzysku, którym możemy nadać drugie życie za pomocą kilku prostych zabiegów upiększających. 

Urządzając wnętrze w tym nurcie powinniśmy również pamiętać o recyklingu. Będzie on miał zastosowanie nie tylko podczas tworzenia mebli (np. z palet), ale też dekoracji. Co powiecie na uszycie poduszek, albo kocyka metodą patchworku? Polega ona na tym, że kilka elementów łączymy w jedno (w tym przypadku możemy wykorzystać materiały, które nam gdzieś zalegają i stworzyć stylową oraz przede wszystkim ekologiczną dekorację – wystarczy odrobinę zmysłu artystycznego i trochę więcej chęci). Innym sposobem na upiększenie w naturalny sposób domu jest ściana zieleni. Przeczytajcie więcej o tym pomyśle w tym wpisie!

W ekodomu najmilej widziane są dekoracje wykonane metodą „hand made”

 

Styl eko
Styl eko

 

Nie możemy zapominać o podstawowym wyposażeniu. W domu w stylu eko, sercem będzie duży, rodzinny stół – najlepiej wykonany z litego drewna (im ten surowiec będzie wyglądał na mniej przetworzony, tym lepiej, dlatego na blacie powinny pojawić się liczne sęki, pęknięcia i obdrapania).

 

łazienka w stylu eko

 

Ponadto warto postawić na okazały narożnik. Jego tapicerka winna być wykonana z jak najbardziej naturalnego materiału. Możemy zdecydować się na len, wełnę, albo bawełnę. Doskonałym uzupełnieniem wypoczynku będzie pień drewna, który sprawdzi się w roli stolika kawowego.

 

styl eko
Pień drzewa w roli stolika kawowego to idea iście ekologiczna

Salon w stylu eko urządź z nami!

 

Wszystkie światła na ekodom

Musicie wiedzieć, że eko styl charakteryzuje też duża ilość światła we wnętrzu… naturalnie tego słonecznego. Wieczorami, ciepły płomień świec lub cotton balls będą idealnym wyjściem. Wybierając sztuczne źródła światła powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby były energooszczędne.

 

EKODOM – z miłości do natury

 

proj. TK Architekci
proj. TK Architekci

 

Dom naturalnie piękny

Doskonałym uzupełnieniem domu w styku eko będą ściany pomalowane na biało. Nie dość, że ten zabieg optycznie powiększa wnętrze i sprawia, że staje się jaśniejsze, to jeszcze ta barwa jest wspaniałą podstawą do wyeksponowania przedmiotów, które zagościły  w naszym domu.

Ponadto kluczową rolę odgrywa również wykończenie podłogi. Wybór jest oczywisty – drewniane deski, które nie dość, że dzięki swoim właściwościom posłużą nam przez kilka, jak nie kilkanaście dobrych lat, to jeszcze są jak wino – im bardziej wiekowe, tym szlachetniejsze. Inną zaletą drewnianej podłogi jest to, że wprowadza przytulny klimat nawet w nieco surowym wnętrzu i co ważne – nie alergizuje! Przykładem drewnianych desek podłogowych są produkty Charme Parquet. Dzięki możliwościom postarzania drewna czy też szczotkowania go, możemy uzyskać iście ekologiczny efekt. Dopełnieniem parkietu będzie stylowy dywan, najlepiej wykonany ręcznie i z naturalnych materiałów.

 

Sprawdź dywany Mooqo

 

Jeśli nie przekonuje Cię zastosowanie drewna w takich pomieszczeniach, jak łazienka czy kuchnia – zastosuj beżowe płytki lub modne drewnopodobne

 

styl eko
proj. TK Architekci

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków