Styl industrialny we wnętrzach
styl industrialny

Styl industrialny we wnętrzach

Powstał w latach 50. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych z potrzeby zagospodarowania opuszczonych fabryk, w których szybko znaleźli potencjał miejscowi artyści, tworząc zupełnie nowy kierunek w architekturze wnętrz. Styl industrialny: kiedyś przymus, dziś synonim luksusu, niczym nieskrępowanej wolności i artyzmu. Jeśli decydujesz się nań – musisz mieć niejednoznaczną osobowość, czasami pełną pięknych sprzeczności… bo ten kierunek właśnie taki jest – z jednej strony promuje aranżację obdartą z jakichkolwiek dekoracji, z drugiej – z uśmiechem i szczerą radością przyjmuje każdy przedmiot, który ma swoją historię. Sekretarzyk po babci, metalowa lampa znaleziona na pchlim targu? Czemu nie! 

 

styl industrialny
Styl industrialny

 

Styl industrialny  – charakterystyczne cechy

Opisywany przeze mnie styl ma swoje charakterystyczne cechy, dzięki którym jest rozpoznawalny nawet przez laików. O czym mowa? To przede wszystkim duże okna obdarte z wszelkich zdobień, wysokie sufity, duża ilość lamp (najlepiej metalowych lub szklanych w czarnym wybarwieniu) oraz umiarkowana ilość dekoracji

 

styl industrialny
proj. OIKOI

 

Co ważne, w aranżacji w tym stylu dąży się do stworzenia otwartej przestrzeni, a więc wystrzegamy się podziałów pomiędzy pomieszczeniami. To optycznie powiększa wnętrze oraz daje poczucie wolności. Podobny efekt uzyskamy wykorzystując jasną kolorystykę – najlepsze zatem będą odcienie bieli i szarości, które dodatkowo dodadzą naszemu wnętrzu pożądanego surowego klimatu. Mile widziane są również turkusy i ciemna czerwień (co powiecie na ścianę z czerwonej cegły lub lampę nadszarpniętą stylową rdzą? – to dobry sposób na przemycenie mocniejszego koloru do loftu). 

 

Nie bójmy się zostawiać na wierzchu elementów instalacji, rur czy odkrytych murów – to wszystko wpływa na stworzenie odpowiedniego klimatu. 

 

proj. SOMA ARCHITEKCI
proj. SOMA ARCHITEKCI

 

Jakie meble do stylu industrialnego?

Wybierając meble do wnętrza urządzonego w tym nurcie, powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na to z czego są wykonane. W tym stylu najmilej widziane materiały to: metal, szkło, stał, beton i stare drewno. Ponadto warto stawiać na proste, geometryczne formy, ale nie tylko… możemy sobie pozwolić na fantazyjne elementy w klimacie pop – art. Pamiętajcie – liczy się Wasza kreatywność.

 

Styl industrialny: wybieramy meble i oświetlenie

 

Przed aranżacją warto odwiedzić pchli targ, a nawet strych dziadków. Tam na pewno znajdziecie prawdziwe perełki, które na nowo zdefiniują Wasze wnętrze. Tak zwane meble z duszą, czyli takie które mają swoją historię, albo które sami odnowicie, idealnie wpasują się w klimat panujący w lofcie. 

 

Prawdziwym „must have” stylu industrialnego jest okazały narożnik pokryty szarą tapicerką oraz duży stół z drewnianym blatem i na metalowych nóżkach. 

 

proj. Exit Design
proj. Exit Design
proj. Hola Design
proj. Hola Design

 

Oświetlenie w lofcie

Ważnym elementem loftów są okazałe lampy występujące w dużej ilości. Najbardziej charakterystyczne dla tego stylu są czarne, szare lub grafitowe oprawy wykonane z metalu, choć coraz częściej możemy spotkać wykonane z betonu, albo szkła które również doskonale się sprawdzą. Innym pomysłem są modne żarówki zawieszone na długich kablach, które z lubością wyeksponujemy. 

Dobrze dobrane lampy nie tylko wpływają na wygląd naszego wnętrza. Oprócz tego rozświetlają je i pomagają wydobyć z naszych czterech katów to, co najlepsze. Najlepszym sposobem na doskonale zaprojektowane oświetlenie w pomieszczeniu w stylu industrialnym jest zastosowanie kilku dużych i przede wszystkim designerskich lamp, doprawionych oprawami wpuszczanymi, natynkowymi czy reflektorami na szynach. 

 

Sprawdź oprawy oświetleniowe SternLight 

 

design: Agata Brach Architect, Interior Designer | photo: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito
design: Agata Brach Architect, Interior Designer | photo: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

 

Urządzamy łazienkę

Nasza strefa kąpielowa również może oddawać opisywany styl. Najlepszy efekt osiągniemy stosując beton architektoniczny na ścianach, albo płytki imitujące ten materiał. Tym sposobem otrzymamy surowy klimat charakterystyczny dla tego kierunku. Ponadto można wyposażyć łazienkę w sanitariaty wykonane z tego surowca. Jeśli zależy nam na bardziej tradycyjnym i może nieco przytulniejszym efekcie, możemy zdecydować się na czarną ceramikę i w tym samym wybarwieniu baterie oraz wplecenie w aranżację drewna, które znacząco ociepla wnętrze. 

 

proj. Hola Design
proj. Hola Design

 

Ponadto zadbajmy o odpowiednie doświetlenie lustra. Niech po dwóch stronach znajdą się stylowe żarówki lub małe lampy na długich kablach. Doskonałym dopełnieniem będzie oświetlenie punktowe

 

Szara łazienka z betonem w roli głównej

 

proj. SOMA ARCHITEKCI
proj. SOMA ARCHITEKCI

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków