Przed nami kierunek, który na samym początku nie miał może zbyt wielu zwolenników, a który dzisiaj jest jednym z najbardziej wiodących trendów w designie i architekturze. Mam na myśli oczywiście styl minimalistyczny. Warto już na samym początku powiedzieć, że ma swoje źródło w Japonii, a konkretniej czerpie z japońskiej filozofii zen, w której najważniejsze są spokój i harmonia. Jesteście ciekawi jak powinniśmy urządzać wnętrza zgodne z tymi wyznacznikami? Zapraszam do wpisu!
Mniej znaczy więcej
Zasada, którą powinniśmy się kierować podczas aranżacji mieszkania w stylu minimalistycznym, to znane i lubiane ,,mniej znaczy więcej”. Co to oznacza w praktyce? Najprościej rzecz ujmując, powinnyśmy się wystrzegać dużej ilości bibelotów, które tak naprawdę niczemu nie służą, oprócz niepotrzebnego zagracania. Należy również zwracać uwagę na jakość rzeczy, które chcemy aby pojawiły się w naszych czterech kątach. Krótko mówiąc – stawiamy na jakość, a nie ilość, a więc lepiej kupić jeden porządny stół z drewna, który stanie się sercem naszego domu na długie lata, niż wymieniać mebel ze sklejki co sezon.
Ponadto nie możemy przesadzać z ilością dekoracji i ornamentów, a zatem powinniśmy wybierać proste formy pozbawione zdobień oraz jednolite faktury. To tyczy się również kolorystyki panującej w mieszkaniu. Nie wprowadzajmy do niego ferii barw, a zdecydujmy się na maksymalnie 2 dominujące i jeden mocniejszy, który wpleciemy np. za pomocą jakiejś pojedynczej dekoracji, która ma dla nas wartość sentymentalną.
I tak – jeśli zdecydujesz się pokryć ścianę białą farbą, co jest najoczywistszym wyborem w tej stylistyce, powieś nań duży obraz przedstawiający abstrakcyjne formy, np. figury geometryczne w żywych kolorach. Innym rozwiązaniem, które polecane jest bardziej odważnym minimalistom, jest pokrycie ściany tapetą, np. w biało – czarne pasy.
Ład, harmonia i porządek
Styl minimalistyczny powinien zagościć w domach osób wielbiących porządek i dobrą organizację, czyli jednym słowem mówiąc – perfekcjonistów. Tylko jak stworzyć wnętrze pełne harmonii, ładu i porządku? Na pewno pomaga wystrzeganie się zbędnych dekoracji i elementów, które nie pełnią żadnych funkcji. Ponadto wrażanie ładu i harmonii powoduje stosowanie ascetycznych i prostych form – takie cechy powinny mieć nasze meble. Szukajmy zatem tych o prostych kątach, pozbawionych dekorów i cechujących się jak największą prostotą.
Ostatnio dodane
W domu urządzonym w stylu minimalistycznym dobrym rozwiązaniem są meble wykonywane na wymiar lub modułowe. Wynika to z maksymalnej indywidualizacji, którą dzięki nim możemy otrzymać. Ponadto mamy gwarancję w stu procentach wykorzystanej powierzchni i pewność, że są one idealnie dopasowane do naszych preferencji i stylu życia.
Moc światła
Ważnym elementem aranżacji w stylu minimalistycznym jest dobrze zaprojektowane oświetlenie. Jeśli podejdziemy do tego z rozsądkiem, wydobędziemy z wnętrza to, co najlepsze, a także doświetlimy każdy zakamarek, dzięki czemu wyjdzie z ukrycia, a nasze mieszkanie stanie się przestronniejsze. Nie możemy jednak zapominać o głównym założeniu minimalizmu, jakim jest: ,,mniej znaczy więcej”. Oznacza to, że nie możemy mieć do czynienia z przerostem formy nad treścią, a więc nasze źródła światła powinny mieć jak najprostszą formę, a światło które dają, powinno mieć zdrowy odcień i być tak naturalne, że prawie niewidoczne. W tym miejscu warto zainteresować się oprawami oświetleniowymi SternLight, które idealnie wpisują się w konwencję stylu minimalistycznego.
,,Niechaj się stanie światłość” – jasna sprawa z oprawami oświetleniowymi SternLight
Ostatnio dodane
Styl minimalistyczny w łazience?
Minimalizm również może zagościć w naszych łazienkach. Ba! Powiem więcej! Ja osobiście uwielbiam to pomieszczenie zaaranżowane właśnie w tym klimacie. Dlaczego? Z prostych powodów! W łazience, ze względu na jej specyficzny mikroklimat (wilgoć, częste zmiany temperatur), nie trudno o pleśnie i grzyby. Ponadto łazienka ma swoje określone zadania i powinna być zaprojektowana tak, aby jak najpełniej spełniała swoje zadania (bez zbędnego ambarasu). Styl minimalistyczny taki właśnie jest. Wszystkie elementy, które znajdą się w minimalistycznej łazience, na pewno spełniają tu jakąś rolę.
Projekty łazienek, które musisz zobaczyć
Ponadto podoba mi się ich estetyka. Klucz do sukcesu tkwi w stosowaniu sanitariatów o prostych, geometrycznych kształtach (najlepiej w białym wybarwieniu) i stosowaniu płytek pozbawionych wzorów. Oczywiście wystrzegamy się zbędnych chodniczków, dywaników i kwiatuszków, a wszystkie konieczne bibeloty, takie jak kosmetyki, suszarka do włosów itp. chowamy do szafek, najlepiej o białych, wysoko – połyskowych frontach.