Frida Kahlo w Poznaniu

Frida Kahlo w Poznaniu

Frida Kahlo de Rivera to artystka ciesząca się ogromną sławą na całym świecie. Znana jest przede wszystkim ze swoich licznych autoportretów, na których widoczne są „ból i pasja″ wyrażone w charakterystycznej dla niej, intensywnej i jaskrawej kolorystyce. W 1953 roku, podczas pierwszej wystawy indywidualnej w Meksyku, jeden z krytyków napisał: „Nie sposób oddzielić życia i twórczości tej niezwykłej osoby. Jej obrazy są jej biografią″.

 

 

Wystawa „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” będzie pierwszą i jedyną w Polsce wystawą Kahlo i Rivery. Pokazane zostaną dzieła tej malarskiej pary z Gelman Collection z Meksyku oraz prace Kahlo i innych artystów meksykańskich z kolekcji z Meksyku, Niemiec, USA oraz Muzeum Narodowego w Warszawie.

Zobaczyć będzie można ponad 40 obrazów i prac Kahlo i Rivery, w tym powszechnie znane, wręcz ikoniczne prace Fridy jak: „Autoportret z naszyjnikiem”, „Portret Diego Rivery” i „Autoportret MCMXLI”oraz fotograficzne portrety artystki autorstwa Nickolasa Muraya, jak również zdjęcia malarki i jej otoczenia wykonane przez Bernice Kolko. Całość dopełni prezentacja grafik współczesnych artystów meksykańskich inspirowanych twórczością Fridy. Wystawa obejmie w sumie ponad 200 prac.

28.09.2017 – 21.01.2018, Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.