Bogactwo tekstur i kolorów w katowickim mieszkaniu z lat 70. | MISTOVIA

Pracownia projektowa MISTOVIA udowadnia, że za efektownym i wyróżniającym się projektem nie musi stać duży budżet. Najnowsza realizacja zaprezentowana przez biuro zachwyca oryginalnymi rozwiązaniami, które nie wykroczyły poza ściśle określony kosztorys. Kwestia finansów nie była jedynym wyzwaniem jakie czekało na projektantów. Musieli oni zaproponować nowy układ niewielkiego lokalu, zaaranżować go w funkcjonalny sposób i stworzyć aranżację, która wyróżni mieszkanie na tle bogatej oferty najmu krótkoterminowego. Zdecydowano się na eklektyczną stylistykę nawiązującą do historii miejsca oraz oryginalny zestaw nasyconych barw. Zespołowi MISTOVIA udało się stworzyć wrażenie przestrzeni oraz zmieścić  w mieszkaniu wszystko, co potrzebne do komfortowego spędzania czasu oraz wypoczynku. 

MISTOVIA
Proj.: mistovia; Fot.: onistories

Kolorowe mieszkanie w duchu retro na katowickim blokowisku | bro.Kat

Drugie życie mieszkania w wysokościowcu 

Zespół pracowni MISTOVIA miał za zadanie przekształcić 35-metrowe mieszkanie w oryginalny apartament na wynajem. Lokal znajduje się w samym centrum Katowic na jedenastym piętrze wysokościowca z lat 70. Położenie między bardzo atrakcyjnymi dzielnicami: z jednej strony intensywnie rozwijających się Bogucic, a z drugiej popularnej Koszutki, jest dużym atutem budynku. Dodatkowo z okien rozpościera się widok na najważniejsze punkty miasta. Można podziwiać nowoczesny kompleks Muzeum Śląskiego projektu Austriaków z pracowni Riegler Riewe Architekten położony na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego “Katowice” oraz budynki Międzynarodowego Centrum Kongresowego autorstwa JEMS Architekci, będące częścią katowickiej Strefy Kultury. Pracę nad projektem zaczęto od przejrzenia ofert wynajmu krótkoterminowego z okolicy. Bardzo szybko okazało się, że większość z nich urządzono w zachowawczy sposób i w bezpiecznych szarościach. Jak podkreślają projektanci: „chcieliśmy pokazać możliwość zestawienia zupełnie odmiennych materiałów. Odważna kolorystyka była niejako kontynuacją klimatu, jaki zastaliśmy w mieszkaniu w momencie rozpoczęcia współpracy z klientem. Jednocześnie musieliśmy pamiętać, aby skrupulatnie pilnować arkusza kalkulacyjnego” .

Proj.: mistovia; Fot.: onistories

Nowy układ

Układ funkcjonalny mieszkania został nieznacznie zmodyfikowany, tak aby uzyskać wrażenie większej i otwartej przestrzeni. Dwa małe pokoje połączono, zyskując przestronny i jasny salon z aneksem kuchennym. Po usunięciu większości ścian działowych mieszkanie stało się funkcjonalne i w pełni przystosowane do współczesnych potrzeb. W projekcie wnętrza w dużej mierze wykorzystano elementy zastane i pochodzące “z drugiej ręki”. Jednocześnie zadbano o odniesienia do modernistycznej historii osiedla, na którym znajduje się lokal. Projektanci wyeksponowali żelbetonową ścianę, kreatynie wykorzystali oryginalne elementy oraz meble, a wybierając nowe materiały nawiązali do tych, używanych w latach 70. Dyskretnym ukłonem w stronę architektury modernistycznej, są szklane luksfery, z których powstała zaoblona ściana łazienki. Takie rozwiązanie pozwoliło, także doświetlić pomieszczenie pozbawione okien. Dla inwestora ważną kwestią było znalezienie inteligentnych miejsc do przechowywania i zorganizowanie miejsca na szafę gospodarczą, gdyż mieszkanie przeznaczone na krótki wynajem wymaga częstych wizyt osoby zajmującej się sprzątaniem. Wszystkie te funkcje “ukryto” w szafie o lustrzanej powierzchni, która wspaniale odbija światło, powiększając optycznie przestrzeń. Dodatkowo mieści pełne wyposażenie mieszkania: zmywarkę, lodówkę, pralkę, a także wspomnianą wcześniej szafę.

MISTOVIA
Proj.: mistovia; Fot.: onistories

Eklektyzm, vintage i oryginalne kontrasty 

Podczas inwentaryzacji mieszkania projektanci z MISTOVIA zastali w nim wspaniale zachowane, politurowane na wysoki połysk meble pamiętające z pewnością czas budowy tutejszych bloków. Postanowili je wykorzystać w nowej aranżacji, nadając im zaskakujące funkcje. Komoda z salonu stała się zabudową kuchenną, a witryna zamieniła się w szafkę telewizyjną. W starych szafach umieszczono nowe moduły meblarskie oraz zamontowano oświetlenie. Kryształowy plafon z krakowskiego sklepu Szpeje został pieczołowicie odnowiony i zawisł nad stołem jadalnianym. Z meblami vintage harmonijnie współgrają współczesne elementy: stylizowane krzesła z giętego drewna marki Paged czy matowy czarny stół na wielobocznej podstawie. Prosta stalowa szafka kuchenna o lśniącej powierzchnia ciekawie kontrastuje z surową fakturą żelbetowej ściany. Projektanci postanowili nawiązać do popularnego w okresie PRL lastryko. Jego współczesna forma pod postacią płytek pokrywa podłogę aneksu kuchennego, przedpokoju oraz łazienki. Natomiast wyjątkowego charakteru nadaje mieszkaniu odważne zestawienie barwne, które jednocześnie wyróżnia tę przestrzeń na tle innych. Mocnym akcentem są intensywnie niebieskie drzwi łazienkowe z bejcowanej sklejki, które przyjemnie kontrastują z zasłoną w ceglastym odcieniu, oddzielającą sypialnię od łazienki. Tapicerowane zagłowie łóżka z czerwonego weluru, zostało pięknie wyeksponowane na tle ściany pomalowanej na pastelowy błękit. Motyw popularnego Classic Blue pojawia się w kolorystyce lastryko oraz kanapy. Ciekawym detalem są zasłony okienne z lekkiej tkaniny w kolorze koralowym. 

MISTOVIA
Proj.: mistovia; Fot.: onistories

O pracowni:

Mistovia to katowicka pracownia, dla której podstawowym tworzywem jest przestrzeń. Projektanci nadają jej nowy wymiar dbając, by estetyka mocno splatała się z użytecznością. Jak sami mówią: „chłoniemy śmiałe idee i kolekcjonujemy nieoczywiste inspiracje, by móc je przełożyć na dopracowywane detale. Projektujemy miejsca, które przykuwają wzrok nieszablonowym designem i ułatwiają życie za sprawą dobrze przemyślanych rozwiązań. Mamy odwagę marzyć oraz zapał potrzebny, by wcielać w życie najbardziej ambitne plany. Z tej pasji powstają obiekty, w których sami chcielibyśmy mieszkać, pracować i wypoczywać. Wypełnione entuzjazmem oraz emanujące radością.”.

Projekt: Mistovia
Więcej info: @mistovia
Zdjęcia: @onistories

Zapytaj // naszego eksperta

Agata Pietrzak

Specjalista // Meble
×

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków