Idealny balans między współczesnością a historią w łódzkiej kamienicy

Idealny balans między współczesnością a historią w łódzkiej kamienicy

W naszych projektach duży nacisk kładziemy na indywidualizm, zwracamy uwagę na kontekst miejsca oraz charakter jego użytkowników.

–  Pracownia bo/sko (Daria Bolewicka i Daria Skoczylas)

Zespół pracowni bo/sko tworzą dwie architektki: Daria Bolewicka oraz Daria Skoczylas. Ich domeną są niebanalne i unikatowe realizacje, pozostające w silnym związku z kontekstem miejsca. Jak same podkreślają, ich estetyka oparta jest na geometrii i kolorze, a każdy z projektów stanowi nową historię, tworzoną wspólnie z klientem. Najnowsza realizacja pracowni to mieszkanie w zabytkowej łódzkiej kamienicy. Architektki w harmonijny sposób, osadziły ducha czasu budynku we współczesnym kontekście, robiąc to zgodnie ze swoim stylem oraz potrzebami Inwestorów. Wszystko jest tu, po prostu na swoim miejscu.

mieszkanie w łódzkiej kamienicy
Proj.: studio bo/sko | fot.: Jakub Nanowski (www.perspektywa.net)

Retro glam, welur i róż na 70m2 | Inspirująca realizacja bo/sko

Nietuzinkowy początek

Praca nad wnętrzem zaczęła się w nieco zaskakujący sposób, ponieważ od pokoju dziecięcego. Architektki z bo/sko stanęły przed zadaniem wykreowania interesującego wnętrza dla odważnego, ruchliwego chłopca. Już od „wejścia” spotkano się z pewnymi utrudnieniami: pomieszczenie nie było zbyt ustawne, wąskie, długie, z podwójnym oknem na końcu oraz zabudowanym piecem tuż przy wejściu. Natomiast miało też ogromny atut, czyli wysokość. Dzięki tej naturalnej cesze kamienic, w pokoju dziecięcym można było zaproponować antresolę, która pełni rolę sypialni. To założenie ustawiło przestrzeń i pozwoliło na lepsze jej zagospodarowanie. Pod antresolą, w jednej części znajduje spora szafa, która przekształca się w regał i schody prowadzące do góry. Miejsce do spania jest zabezpieczone siatką i drewnianymi listewkami. Zaprojektowany regał jest nieregularny, co pomaga przy chowaniu różnych skarbów i dodatkowo udało się w nim wydzielić kryjówkę do czytania. Spód antresoli wykończony jest sklejką w kolorze granatowym, w niej wykonane są nieregularne otwory, co powoduje, że leżąc na dywanie, mamy wrażenie, jakbyśmy patrzyli w gwieździste niebo. Na tym tle wyeksponowany jest oryginalny balon – zabawka, która towarzyszyła mieszkańcom. Ściana na przeciwko zabudowy jest wykończona korkiem – to galeria prac dziecka, w przyszłości może tam stanąć biurko. Bliżej okna znajduje się ścianka wspinaczkowa wykończona według autorskiego projektu. Stonowana kolorystyka: granat, terakota i szałwiowa zieleń, nawiązuje do barw pojawiających się w pozostałych pomieszczeniach.

To jest hit! Uniwersalny pokój dziecięcy w leśnym stylu

Przechodząc dalej…

Strefę wejścia mieszkania tworzy niewielki hol zdominowany przez piec kaflowy, pokryty ozdobnymi płytkami w pięknym odcieniu zieleni. W części tej można podziwiać jeszcze jeden element, oryginalnej architektury budynku: dwuskrzydłowe drzwi wejściowe, które zostały odnowione i pomalowane na kolor głębokiego bordo. Na przeciwko drzwi znajduje się ściana ze sztukaterią, w którą wpisano lustro. Charakteru wizytówce mieszkania nadają kryształowe plafony vintage oraz mała szafa z frontami wypełnionymi plecionką ratanową, która powraca w kolejnych pomieszczeniach. 

Nowoczesny przedpokój – projektujemy wizytówkę naszego domu

Kuchnia z piecem kaflowym

Zielony piec kaflowy stanowi mocny akcent wnętrza i jest widoczny, także z kuchni. Właśnie dlatego, architektki postanowiły swobodnie nawiązać do tego koloru na zabudowie wyspy kuchennej. Pozostałe elementy kuchni: szafki, blaty oraz ściany są białe, co tworzy piękne tło dla wprowadzonej tu zieleni. Subtelność kolorystyczną wnętrza przerywa mosiądź, będący mocnym akcentem aranżacji. Ściana nad blatem roboczym wykończona jest wypolerowaną niemal na lustro, złotą blachą, która pojawia się jeszcze na okapie oraz cokołach mebli. Nad wyspą zawisła nowoczesna lampa, będąca ciekawym kontrastem wobec zabytkowego pieca oraz oryginalnych sztukaterii na suficie. W przestronnej kuchni znalazła się, również jadalnia, zlokalizowana przy oknie. Stół z epoki mid-century okalają nowoczesne krzesła. Zdaniem architektek, połączenie retro z nowoczesnością, jest ponadczasowe.

Zielona kuchnia- projekty, produkty i rady architekta

Na salonach

Układ wnętrza jest charakterystyczny dla kamienicy – obok kuchni znajduje się mała łazienka. Jej konfigurację komplikowało niskie okno oraz elementy konstrukcyjne, niemożliwe do zmiany. Architektki miały jednak świetny pomysł na to wnętrze: jasne kolory, proste formy i odrobina mosiądzu. Kolejnym, a zarazem największym, pomieszczeniem mieszkania jest pokój dzienny. To tutaj domownicy spędzają najwięcej czasu, dlatego zależało im na przestrzeni sprzyjającej byciu razem. Znajdował się tutaj kolejny oryginalny piec kaflowy, który płynnie wpisano w aranżację salonu. Udało się, także wyeksponować zastaną sztukaterię sufitową. Część dzienną wyposażono w wygodna sofę, fotele oraz regał, a w przyszłości ma pojawić się tutaj pianino, za którym tęskni Gospodyni. Na lewo od wejścia zaaranżowano miejsce do pracy – nowoczesnym biurkom towarzyszą oryginalne krzesła projektu Marcela Breuera. 

W sypialni

Dwuskrzydłowe drzwi prowadzą z części dziennej do sypialni – ostatniego z pokoi mieszkania. Prywatna część Inwestorów spełnia dwie funkcje: jest oazą spokoju, ale także zapewnia sporo miejsca do przechowywania. W osi drzwi wejściowych znajduje się łóżko z zagłówkiem wykończonym plecionką rattanową. Układ sztukaterii, dodanych przez architektki na ścianach, porządkuje przestrzeń, optycznie wyznaczając miejsce łóżka. Podkreśla to także kinkiet, znajdujący się na osi wejścia do sypialni. Szafki nocne zostały wykonane na zamówienie i są spójne z pozostałą zabudową w sypialni. Wnętrze jest delikatne i jasne, jedynym akcentem koloru są rośliny znajdujące się na parapecie.


Projekt: studio bo/sko

WWW: www.bo-sko.pl

Zdjęcia: Jakub Nanowski (www.perspektywa.net)

Zapytaj // naszego eksperta

Daniel Kwiatkowski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków