Inspiracja tygodnia: musztardowe akcenty | Projekt: ArchiWisła

Inspiracja tygodnia: musztardowe akcenty | Projekt: ArchiWisła

Kolor żółty we wnętrzach pojawia się dość intensywnie od kilku lat. Zeszły rok przyniósł popularność takich odcieni jak Rebel Yellow, Gen Z Yellow czy Mellow Yellow. Kolory te kojarzone są ze szczęściem, optymizmem i ciepłem. Jednocześnie wspomagają pamięć, wpływają na koncentracje i podnoszą kreatywność. Właśnie psychologiczne oddziaływanie żółcieni sprawia, że bardzo chętnie wykorzystywana jest w aranżacjach. Jednak barwa ta w zbyt dużej ilości i w źle dobranym odcieniu, potrafi przynieść wręcz przeciwne skutki. Dziś chcemy pokazać jak wykorzystać musztardowe akcenty, by współgrały z klimatem wnętrza, jednocześnie poprawiając nasze samopoczucie. Za dobry przykład posłuży nam projekt mieszkania autorstwa ArchiWisła, gdzie żółty lejtmotyw harmonijnie współgra z eklektyczną stylistyką. Zapraszamy na inspirację tygodnia.

musztardowe akcenty
Proj. ArchiWisła; Fot. i stylizacja: Martyna Rudnicka

Musztarda w doborowym towarzystwie

Inwestorka, która zgłosiła się do Pauliny Świst z ArchiWisły, dysponowała 100 metrowym mieszkaniem. Chciała stworzyć wnętrze dla siebie i swojej córeczki, które odpowiadałoby nie tylko jej gustowi, ale również odzwierciedlałoby jej pasje. Właścicielka lubi naturalne materiały, przedmioty z duszą, góry oraz gotowanie. Jak podkreśla architektka, był to wymarzony klient, świadomy swoich potrzeb i świadomy piękna. Postawiono na otwarty układ mieszkania z przeszkleniami, które subtelnie wyznaczają granice między pomieszaniami, ale jednocześnie pozwalają na swobodny przepływ światła. Styl eklektyczny był naturalnym wyborem, gdyż dawał możliwości na połączenie wszystkiego, co ważne dla inwestorki. Ponadto bardzo zależało jej na użyciu jak największej ilości naturalnych materiałów, stąd dużo drewna (także takiego z odzysku), marmuru, granitu i lnianych tkanin. Natomiast lejtmotywem kolorystycznym został piękny odcień musztardowej żółci.

musztardowe akcenty
Tapeta w sypialni nawiązuje do pasji właścicielki czyli gór. | Proj. ArchiWisła; Fot. i stylizacja: Martyna Rudnicka

Musztardowy pojawia się w postaci lekkiego narożnika o welurowej tapicerce, który stanowi centrum strefy dziennej. Kolor ten wybrano również dla drzwi i ościeżnicy, prowadzących do łazienki. Sypialnię, znajdującą się za przeszkloną ścianą, dekoruje wyjątkowe łóżko. Mebel znajdował się już w posiadaniu właścicielki i idealnie wpisywał się w klimat aranżacji. Postanowiono więc go odnowić, zdejmując lakier dzięki czemu ujawniono naturalny kolor oskrzyni. Następnie zagłówek i przednia część ramy, zostały otapicerowane musztardowym welurem z ozdobnym pikowaniem. Kolor żółty pojawił się jeszcze na patchwokrowych płytkach, których wzór tak zachwycił inwestorkę, że postanowiono umieścić je w dobrze widocznym miejscu. Okazało się, że najlepsza do tego będzie ściana w korytarzu.

Proj. ArchiWisła; Fot. i stylizacja: Martyna Rudnicka

Musztardowe akcenty – z czym je łączyć?

Aranżacja wnętrza zaprojektowana przez biuro ArchiWisła, świetnie ukazuje z czym łączyć kolor musztardowy, by podkreślał styl wnętrza, a nie je przytłaczał. Chcąc wykorzystać żółty jako lejtmotyw, najlepiej wybrać jeden mebel w tym kolorze. W tym przypadku jest to narożnik, stanowiący centrum strefy dziennej. Pozostałe musztardowe elementy pojawiają się już tylko w akcentach. Natomiast najlepszym towarzystwem barwnym dla musztardowego jest czerń i szary. Pozwala to na podkreślenie barwy przewodniej i uwypuklenie jej walorów. Architektka zdecydowała się na bardzo odważne zastosowanie czerni dla szafek i blatów kuchennych. Kolor ten pojawia się też w większości dodatków, oświetleniu i metalowych elementach. Jednak dzięki przestronnemu wnętrzu i białym ścianom, czerń nie „obciąża” aranżacji, a nadaje jej charakteru i podkreśla musztardowe odcienie. Dla elementów dekoracyjnych wykorzystano miedź, która współtworzy eklektyczną stylistykę. Ważną częścią wystroju jest również drewno, budujące przytulność i wprowadzające górski klimat, na którym zależało właścicielce. 

Proj. ArchiWisła; Fot. i stylizacja: Martyna Rudnicka

5 sposobów na czarną kuchnię | Prezentujemy najciekawsze projekty

Zainspiruj się!

Jeśli poszukujesz inspiracji dla swojego wnętrza, realizacja Archiwisły powinna podsunąć Ci wiele ciekawych pomysłów. Dodatki w musztardowym kolorze potrafią szybko odmienić wnętrze i sprawić, by wydawało się bardziej przytulne. Jeśli żółty to twój ulubiony kolor pamiętaj, że zbyt duża jego ilość w pomieszczeniu nie działa korzystnie na nasze samopoczucie. Istotne jest też dobranie właściwego odcienia. Musztardowy lejtmotyw zyska w towarzystwie czerni i szarości oraz złotych dekoracji. Jednocześnie będzie dobrym wyborem bez względu na styl wnętrza i świetną motywacją do wiosennych metamorfoz. 

Moodboard zainspirowany projektem | Stworzony przy pomocy Mattoboard

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Magda Lewandowska

Specjalista //Meble
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Olsztyn

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków