5 sposobów na czarną kuchnię | Prezentujemy najciekawsze projekty

5 sposobów na czarną kuchnię | Prezentujemy najciekawsze projekty

Czarna kuchnia powinna być nie tylko wyrazem dużej odwagi jej stwórcy a warunkiem koniecznym do jej powstania wcale nie jest odpowiednia ilość metrów kwadratowych. I choć wszyscy wiemy, że w przypadku mniejszego metrażu, to jasne kolory są najbardziej polecane, to istnieją sposoby na ominięcie sztywnych zasad. W aranżacji wnętrz chodzi przecież o nic innego, jak o odnalezienie własnej drogi i konsekwentne podążenie w obranym kierunku. Pamiętajmy jednak, że aranżacja czarnej kuchni nie należy do najprostszych, tym bardziej jeśli nie mamy do zadysponowania dużej ilości miejsca. Oprócz odwagi, zindywidualizowanego i bardzo sprecyzowanego stylu, potrzebujemy dużej rozwagi i świadomości. Trzymając się pewnych wytycznych, możemy mieść pewność, że stworzymy prawdziwe serce domu, które zacznie tętnić życiem! Poznajcie 5 sposobów na udaną aranżację czarnej kuchni. 

 

Czarna kuchnia w projekcie Nadii Mitłosz
Czarna kuchnia w projekcie Nadii Mitłosz

 

1. Dualizm kuchenny

Nic tak dobrze nie zadziała w czarnej kuchni jak dobry kontrast. W żadnym wypadku a już w szczególności, gdy mamy małą kuchnię, nie możemy doprowadzić do tego, aby wnętrze było ubrane od stóp do głów w czerń. O ile w stylizacjach modowych takie total looki często zdają egzamin, o tyle wnętrze skąpane w czerni, prędzej czy później zacznie nas przetłaczać, czyli po prostu męczyć. 

 

proj. WZ Studio | fot. Artur Jarosz/trzykropy
proj. WZ Studio | fot. Artur Jarosz/trzykropy

 

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest przełamanie czerni lżejszym kolorem. Niekoniecznie musi to być biel, choć ona zdaje egzamin najlepiej. Możemy postawić na miętę, zieleń, odcień niebieskiego, jasną szarość a nawet róż. Dobry efekt uzyskamy również wykorzystując drewno, które nie tylko doda głębi wnętrzu, ale też je ociepli.

 

Drewniana kuchnia na 20 sposobów

 

czarna kuchnia
proj. Home Plan, zdj. Norbert Banaszyk
czarna kuchnia
proj. Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz, zdj. Wojciech Kic

 

Jak wprowadzić dualizm kuchenny?

Wszystko tak naprawdę zależy od aranżacji i układu naszej kuchni. Najczęściej jest tak, że dualizm kuchenny znajduje ucieleśnienie na górnych i dolnych szafkach. Dajmy na to, dolne mogą być z czarnymi frontami, górne z białymi. W przypadku wąskich kuchni często stosuje się równoległy układ szafek. Wtedy po jednej stronie meble mogą być czarne, po drugiej w innym kontrastowym kolorze. 

 

proj. ev architects, zdj. Tom Kurek
proj. ev architects, zdj. Tom Kurek
proj. we do design, zdj. Hanna Długosz
proj. we do design, zdj. Hanna Długosz

 

2. Dużo światła

Warunkiem koniecznym do normalnego funkcjonowania jest odpowiednia ilość światła. Jesteśmy w doskonałej sytuacji jeśli w naszej kuchni jest duże okno, dzięki któremu wnętrze jest zalewane ogromem naturalnego światła słonecznego, które nie tylko sprawia, że czarna kuchnia prezentuje się o niebo lepiej, ale też poprawia nasze samopoczucie. 

Tak czy siak, niezbędny jest dobry projekt oświetlenia. O ile często nie doceniamy wartości dobrze oświetlonego pomieszczenia, o tyle w przypadku czarnych kuchni, doskonałe światło jest na wagę złota. 

 

proj. Nadia Mitłosz
proj. Nadia Mitłosz

 

Jak się do tego zabrać?

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że jeden punkt światła to zdecydowanie za mało! Każda strefa powinna być oddzielnie oświetlona. Oprócz oprawy głównej, postawmy na dodatkowe punkty, które doświetlą blat a także inne miejsca, takie jak stół, albo wyspa. W tej roli wykorzystujemy oprawy natynkowe, wpuszczane, projektory oraz coraz chętniej charakterne industrialne lampy albo same źródła światła zawieszone na długich kablach. 

 

czarna kuchnia
proj. Fornea Studio
czarna kuchnia
proj. Soma Architekci

 

3. Połyskujące faktury

Jak wiemy połyskujące faktury mają niesamowitą zdolność odbijania światła, którą szczególnie doceniamy w przypadku mniejszych pomieszczeń. Jednakże jeśli chodzi o czarne meble kuchenne, tu unikałabym wysokopołyskowych frontów ze względu na to, że są bardzo uporczywe w utrzymaniu w czystości. W tym przypadku, gdzie indziej szukałabym miejsca na tego typu powierzchnie. Najodpowiedniejsza wydaje mi się ściana nad blatem, którą możemy pokryć płytkami wykończonymi na wysoki połysk, mozaikami, albo nawet lustrzanymi kaflami.

 

Połyskujące płytki w kolorze butelkowej zieleni na ścianie nad blatem w kuchni
Połyskujące płytki w kolorze butelkowej zieleni na ścianie nad blatem w kuchni

 

Doskonały efekt otrzymamy stawiając na połyskujące detale, które będą stanowiły piękne kontrapunkty dla matowych frontów. Oczywiście może to być złota (lub w innym metalizowanym kolorze) bateria, niezwykle dekoracyjne uchwyty, mosiężne lampy, albo marmurowe blaty. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby aranżację czarnej kuchni wzbogacić dużym lustrem. Obecnie dużą popularnością cieszą się okrągłe lustra w złotej ramie. 

 

Aranżacja kuchni w różnych stylach – projekty architektów

 

czarna kuchnia
Czarna kuchnia | proj. Michał Gulajski, zdj. Piotr Mastelarz

 

4. Stonowane tło

Stawiając na czarne meble kuchenne warto zadbać o stonowaną bazę. W żadnym wypadku nie powinniśmy pokrywać ścian ciemnymi, nasyconymi barwami. Najlepszymi kolorami będą delikatne biele, beże i szarości. Mocniejszy akcent możemy postawić na niewielkim fragmencie, na przykład na ścianie nad blatem. Ta sama zasada ma zastosowanie w przypadku aranżacji podłogi. Jeśli decydujemy się na płytki, powinny być jasne i monochromatyczne. W przypadku, gdy bardzo zależy Ci na wzorze, zastosuj go jedynie przy meblach. Resztę posadzki mogą stanowić na przykład deski podłogowe. 

 

proj. Madama
proj. Madama

 

5. Lekka forma

Czarna kuchnia sama w sobie jest bardzo mocnym elementem aranżacyjnym. Z tego względu powinniśmy dążyć do odciążenia jej, tak aby, pomimo czarnych mebli, była lekka w odbiorze. Wszystko po to, aby czas spędzony w kuchni był przyjemny.

Elementami, które dodadzą lekkości czarnej kuchni i tym samym uszlachetnią projekt są szklane oprawy oświetleniowe, otwarte półki, witryny, wszelkiego rodzaju ażurowe ściany działowe oraz meble na nóżkach (nawet te kuchenne). 

 

proj. Zaza Studio
proj. Zaza Studio

 

Sprawdź adresy naszych showroomów >>

 

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków