Metamorfoza w łódzkiej kamienicy udowadnia, że nie ma brzydkich mieszkań

Metamorfoza w łódzkiej kamienicy udowadnia, że nie ma brzydkich mieszkań

Łódź nazywana jest Miastem Tysiąca Kamienic. Budynki tego typu, najgęściej rozsiane w centralnej części Łodzi, zachwycają fanów architektury. Każdy miłośnik wnętrz z historią, docenia piękne fasady kamienic oraz wysokie mieszkania, w których nadal można spotkać oryginale parkiety czy stolarkę okienną i drzwiową. Jednak tyle ile zachwytów, tyle samo obaw przed zakupieniem tego typu lokalu. Natomiast biuro projektowe Hanna Pietras Architects, rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące starych kamienic i w wielkim stylu udowadnia, że nie ma brzydkich mieszkań. Dziś zobaczymy jak przebiegła metamorfoza w łódzkiej kamienicy, której rezultatem jest eleganckie wnętrze w duchu modernizmu i Art déco.

metamorfoza w łódzkiej kamienicy
Pierwotne rozwiązania starano przenieść się do nowej aranżacji. | Proj. Hanna Pietras Architects

Zaufaj architektowi 

Zespół pracujący nad projektem podkreśla, że niewiele osób decyduje się na zakup mieszkania w kamienicy. Obawy związane są, przede wszystkim ze złym stanem technicznym, a także brakiem funkcjonalności, wynikającym z układów amfiladowych, małych łazienek czy nieustawnych kuchni. Natomiast kiedy stery przejmują specjaliści, szczególnie tacy, którzy uwielbiają wyzwania, można być pewnym, że bez względu na stan zastany efekt końcowy będzie zachwycający. Własnie tak było w przypadku  metamorfozy, za którą odpowiada biuro Hanna Pietras Architects. Priorytetem było stworzenie funkcjonalnego, pięknego i niepowtarzalnego wnętrza, wykorzystującego w pełni potencjał mieszkania w modernistycznej kamienicy. 

metamorfoza w łódzkiej kamienicy
Widok sprzed metamorfozy, zarezerwowany jest dla ludzi o mocnych nerwach. | Proj. Hanna Pietras Architects
metamorfoza w łódzkiej kamienicy
Kominek to wyjątkowy element w tego typu budownictwie. | Źródło: Hanna Pietras Architects

Sentymentalna podróż w czasie

Mieszkanie sprzed metamorfozy to, jak podkreślają architektki, widok dla ludzi o mocnych nerwach. Oglądając zdjęcia zastanego lokalu jeszcze bardziej docenia się ogrom pracy i kreatywności, jakie zostały włożone w jego urządzenie. Przestrzeń holu pokrywa elegancka, jasna posadzka z terakoty, ułożona w chevron. Ściany ozdobione lamperiami z sztukateryjnych paneli, przywodzą na myśl okres świetności łódzkiej architektury. Na tym tle postanowiono wyróżnić stylizowany grzejnik w głębokim, grafitowo-zielonym kolorze. Natomiast na końcu korytarza, za przeszklonymi drzwiami zaczyna się mały hol z odnowionym parkietem dębowym, regałem na książki i tapetą z motywem floralnym. W tej części zdecydowano się, także na sztukateryjną rozetę sufitową, będącą kolejnym nawiązaniem do historii miejsca. Została ona skontrastowana z nowoczesną wersją żyrandola. Portal z oszklonymi skrzydłami, nawiązuje do oryginalnej stolarki. 

Połączenie historycznych i nowoczesnych rozwiązań. | Proj. Hanna Pietras Architects

Sztukaterie, czyli klimat dawnych lat w nowoczesnym wydaniu

Modernizm i Art déco

Korytarz prowadzi do  serca każdego mieszkania czyli kuchni. Zaprojektowane do niej meble, wykonano w dwóch kontrastujących kolorach. Jasna, wysoka zabudowa konkuruje o uwagę z zabudową niską w intensywnym, butelkowozielonym kolorze. Granitowe blaty oraz wykonane na zamówienie mosiężne okucia wieńczą dzieło, dodając całości elegancji. Funkcjonalność kuchni dodatkowo zwiększono przez umieszczenie w jej centrum wyspy, której zaokrąglona bryła i fazowane fronty, nawiązują do epoki modernizmu. Lustrzana ścianka z dekoracyjnymi listwami, inspirowana jest motywami zdobniczymi, wykorzystywanymi przez Art déco.

Proj. Hanna Pietras Architects

Przy kuchni znajduje się mała łazienka dla gości. Stworzono tam przytulne i eleganckie wnętrze, stosując bardzo nietypowe, w tak małych pomieszczeniach, rozwiązania jak ciemne kolory czy wielkoformatowe płytki. Wisienką na torcie są wykonane na zamówienie lampy, stylizowane na Art déco, które wyznaczają granicę ciętego i fazowanego lustra.

Proj. Hanna Pietras Architects

Główna łazienka kontynuuje motyw zestawienia bieli (płytki, ceramika) z głęboką zielenią (ściana ze sztukaterią i wysoka zabudowa meblowa). W całej łazience zastosowano klasyczną, stylizowaną armaturę Axor która idealnie wkomponowała się w historyczne wnętrza

metamorfoza w łódzkiej kaminicy
Widok łazienki przed i po metamorfozie. | Proj. Hanna Pietras Architects

łazienka w stylu Art déco

Metamorfoza w łódzkiej kamienicy – spotkanie historii i nowoczesności 

Projekt biura Hanna Pietras Architect, to wyjątkowy przykład połączenia ducha czasu, obecnego w historycznym miejscu i nowoczesności. Aranżacja powstała w poszanowaniu charakteru i kunsztu mieszkań kamienicznych oraz z wykorzystaniem wszelkich zastanych atutów, takich jak: piękne, przeszklone drzwi, dębowe parkiety, zabytkowe zawory grzejnikowe czy nieczęsto spotykane w tego typu mieszkaniach, miejsca na kominek. Całość projektu utrzymano w stonowanych, głębokich kolorach, podkreślonych stylizowanymi detalami, szlachetnymi materiałami oraz oryginalnym wyposażeniem wnętrz. Przekraczając próg mieszkania odbywa się podróż w czasie, a jednocześnie jest ono dostosowane do nowoczesnego stylu życia.

metamorfoza w łódzkiej kamienicy
Proj. Hanna Pietras Architects

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków