Metamorfoza starej piwnicy w prywatną strefę relaksu
Proj. MIKOŁAJSKAstudio

Metamorfoza starej piwnicy w prywatną strefę relaksu

Małżeństwo mieszkające na co dzień na Starym Mieście w Krakowie od dawna marzyło o dodatkowych pomieszczeniach, w których mogliby wspólnie spędzać wolny czas i degustować ulubione wina, delektując się przy tym własnoręcznie przygotowanymi potrawami, mając przy okazji dostęp do prywatnej siłowni. Wszystko to oczywiście w kameralnym gronie, bez natłoku obcych ludzi i przewijających się w miejscach publicznych tłumów. Dlatego, gdy tylko nadarzyła się okazja, nabyli 66- metrową piwnicę w budynku, który zamieszkują. Od razu wiedzieli, co zrobić z dodatkowym metrażem. By efekt sprostał ich oczekiwaniom, do współpracy zaprosili architektów z pracowni MIKOŁAJSKAstudio. To był strzał w dziesiątkę! Pomieszczenie wymagało bowiem nie tylko dobrego projektu wnętrz, ale też całkowitej renowacji.

Proj. MIKOŁAJSKAstudio

Wyzwanie przyjęte

Największym wyzwaniem w tym projekcie okazał się stan wnętrza, który generalnie można określić jako zły. Krzywe ściany, krzywe łuki, dziury, kłębowiska kabli, brak okien, wystające kamienie z fundamentów

– arch. Krystyna Mikołajska.

Proj. MIKOŁAJSKAstudio

Przeszkody udało się ominąć, dzięki pracy ekipy rozbiórkowej oraz, jak zdradza architektka, „magicznym” właściwościom płyt gipsowo-kartonowych, które mogły zasłonić większość zastanego wystroju. Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania! Stara, zaniedbana i zniszczona piwnica stała się przyjemnym wnętrzem, przeznaczonym do relaksu. Odnajdziemy tu przytulny pokój z winem, nowoczesną siłownię oraz elegancką spiżarnię, która wizualnie przypomina luksusowo urządzoną kuchnię. Do tego wygospodarowano miejsce na toaletę i łazienkę z prysznicem, która zapewnia komfort po treningu.

Przytulna winiarnia

Choć trudno tu wskazać na jeden dominujący styl, wnętrza są spójne stylistycznie, a ich wystrój ściśle podporządkowany funkcji. Pokój z winem łączy elementy nowoczesne (kamień, biokominek w zabudowie TV) ze stylem loftowym (stara cegła, industrialne oświetlenie, czerń), a całość dopełniają drewniane, półki na wino. Klimat budują nie tylko materiały i wyposażenie, takie jak stylowa sofa Jenny od Sits, ale też ceglane łuki, które postanowiono wykorzystać do podkreślenia aranżacji. To miejsce bardzo kameralne, sprzyjające spędzaniu czasu z lampką wina w dłoni.

Proj. MIKOŁAJSKAstudio

Luksusowa spiżarnia

By zgodnie z rytuałem oddawać się przyjemności degustacji win, nie mogło tu zabraknąć również chłodziarki. Swoje miejsce odnalazła  w nowocześnie urządzonej spiżarni. Elegancka zabudowa bardziej bowiem przypomina luksusową kuchnię, niż tradycyjne pomieszczenie do przechowywania żywności i wiktuałów. Wykonana z drewna, z modnym pionowym ryflowaniem, przeszklonymi frontami szafek wiszących oraz subtelnie ukrytą w zabudowie z beżowej, matowej płyty lodówką “side by side”, prezentuje się niezwykle szykownie. Kuchnia w pełni wykorzystuje dostępną przestrzeń, zapewniając nie tylko maksimum miejsca do przechowywania, ale też strefę roboczą ze zlewozmywakiem i płytą indukcyjną. Można tu magazynować składniki, jak i przygotowywać szybki obiad lub przyjęcie dla przyjaciół.

Proj. MIKOŁAJSKAstudio
Proj. MIKOŁAJSKAstudio
Proj. MIKOŁAJSKAstudio

Nowoczesna siłownia

Równie eklektyczny charakter, jak dwa pozostałe pomieszczenia, ma dobrze wyposażona siłownia. Loftowa cegła stanowi tło dla starannie dobranych sprzętów do ćwiczeń. Jej surowy charakter przełamuje rysunek kamienia położonego na ścianie z wejściem do pomieszczenia. Kontrolę nad treningiem zapewniają duże tafle luster ubrane w czarne, industrialne ramy, w które wbudowano… telewizor. Siłownia to bowiem nie tylko miejsce pracy fizycznej nad własnym ciałem, ale też relaksu. Podkreśla to ukryta za szklanymi drzwiami sauna. Zabudowana w drewnie, zapewnia spójność aranżacji wszystkich pomieszczeń, cechującą najlepsze projekty wnętrz.

Proj. MIKOŁAJSKAstudio
Proj. MIKOŁAJSKAstudio
Proj. MIKOŁAJSKAstudio

 


 

O pracowni:

MIKOŁAJSKAstudio to autorska pracownia projektowa Krystyny Mikołajskiej i Idy Mikołajskiej. Matka i córka, obydwie absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w Polsce. Robią to, w czym są najlepsze, starają się realizować wszystkie projekty z sercem i pełnym zaangażowaniem. Projektowanie wnętrz jest ich ogromną pasją, popartą zdobytą wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem. W zespole MIKOŁAJSKAstudio pracują ambitni i profesjonalni architekci, zawsze mający na względzie, że to Klient będzie użytkownikiem zaprojektowanego wnętrza. Dlatego z należytym szacunkiem traktują potrzeby i upodobania Klientów, zarówno w części funkcjonalnej, jak i estetycznej projektu.

MIKOŁAJSKAstudio, ul. Lubelska 14/U1, 30-003 Kraków, tel. +48 530 533 909, www.mikolajskastudio.pl

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Daniel Kwiatkowski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Wojciech Mantur

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków