Według japońskiej filozofii wabi-sabi, która cieszy się coraz większą popularnością, przestrzeń w której żyjemy jest odzwierciedleniem nas samych. Sposób w jaki ją organizujemy, powinien być odbiciem naszych priorytetów i trybu życia. Idealną ilustracją takiej postawy jest wnętrze zaprojektowane przez Magdalenę Wieczorek z Besign Studio. Mieszkanie o powierzchni 60 m2, znajduje się na skraju lasu, gdyńskiego Wzgórza Bernadowo. Jego właściciel chciał, by natura była widoczna nie tylko zza okna, ale by również wypełniała wnętrze, natomiast jego ulubiony kolor jakim jest zielony, miał stanowić motyw przewodni. Dziś odwiedzamy mieszkanie blisko lasu, w którym króluje natura, harmonia i minimalizm, a to wszystko niepozbawione ciekawych akcentów.
Ekologiczne rozwiązania w domu | Poradnik Internity Home
Mieszkanie blisko lasu, zainspirowane przez naturę
Inwestor jest osobą, która kocha naturę i zdrowy styl życia, a jego mieszkanie miało być tego odbiciem. Architektka zdecydowała się więc na stworzenie otwartego wnętrza, gdzie głównym materiałem jest drewno, a dominującym zestawem kolorystycznym duet zieleni i burgundu. Strefa dzienna jest bardzo jasna, a jej wyposażenie zostało ograniczone do niezbędnego minimum. Dzięki takiemu zabiegowi można było w pełni wyeksponować, niezwykłe modele mebli z lat 60. Jednocześnie otrzymano funkcjonalną przestrzeń, którą łatwo podporządkować do aktualnych potrzeb. Bazą kuchni jest drewno jesionowe, które pięknie komponuje się z jasną zielenią frontów szafek, nadając wnętrzu ciepłego charakteru. Stonowana strefa wypoczynku, stanowi przeciwwagę do energetycznej kuchni, dzięki czemu jeszcze bardziej uwydatnia się oryginalna kolorystyka.
Wybór stylisty
Klimat retro i nietypowe kolory
Aranżacja wnętrza stworzona jest w duchu retro. Wyposażenie nawiązują do stylistyki vintage, ale nie zabrakło tu również autentycznych modeli z lat 60. Krzesła przy stole jadalnianym to kultowy model Kowalskiego, będący ikoną polskiego designu. Uwagę przyciąga także fotel typu 300-227, wyprodukowany przez Zamojskie Fabryki Mebli. Ponad to, niezwykły klimat buduje kolorystyka oparta na duecie zieleni oraz burgundu. Zestaw ten przywodzi na myśl styl retro, ale jednocześnie często występuje w naturze, jako np. kolor liści i owoców. Ciekawym elementem dekoracyjnym jest tapeta przedstawiająca kaktusy, która pokrywa fragment ściany szczytowej w części salonu. Przytulny klimat wprowadzają welurowe tekstylia w postaci mięsistych zasłon i poduszek. Uzupełnieniem aranżacji są czarne dodatki, takie jak oświetlenie, armatura czy rama dużego lustra. Dopełniają one oryginalną kompozycję, nawiązującą do lat 60. i 70.
Ciekawym elementem jest drabinka gimnastyczna. Inwestor to osoba kochająca naturę i zdrowy styl życia, dlatego oprócz kojącego wnętrza, chciał sobie zapewnić kącik do ćwiczeń i medytacji.
Tekstury inspirowane wnętrzem
Inspiracje z natury
Inspiracją dla stworzenia aranżacji wnętrza była natura i znamienne dla niej materiały oraz kolory. Szczególnie widać to w łazience, gdzie zielony sufit nawiązuje do koron drzew, tworzących naturalne sklepienie. Natura jako motyw przewodni został wykorzystany w sposób bardzo oryginalny i nieoczywisty, gdyż połączony ze stylistyką retro. Architektka zaprojektowała mieszkanie, będące odbiciem potrzeb i stylu życia jego właściciela. Poza odzwierciedleniem gustu inwestora zadbano, by wnętrze było funkcjonalne, przestronne i wygodne. Właśnie połączenie tych dwóch czynników: wizualnego i praktycznego, jest prawdziwą wartością przestrzeni, w której po prostu chce się być.
Jak stworzyć wnętrze kapsułowe – pobierz poradnik Internity Home