Kolor roku 2020 | Odcienie tej barwy zdominują wnętrza
butelkowa zieleń

Kolor roku 2020 | Odcienie tej barwy zdominują wnętrza

Kolor roku 2020, który według wszelkich znaków zdominuje myślenie o aranżacji wnętrz, chyba dla nikogo nie jest zaskoczeniem. Od jakiegoś czasu stopniowo wkracza do naszych domów, pod rożnymi postaciami od dodatków, przez tapicerki meblowe po ściany, a nawet żywe rośliny. Mówimy oczywiście o zieleni i jej wszystkich odcieniach, których jest około tysiąca! Barwa ta od 2017, kiedy to Instytut Pantone ogłosił Greenery kolorem roku, wkrada się na salony. Jednak właśnie 2020 rok ma przynieść wielki triumf zieleni. Dziś przygotowaliśmy dla Was dużą dawkę inspiracji, która choć na chwile pozwoli zapomnieć o panującej na dworze aurze.

butelkowa zieleń
Zieleń i naturalne materiały zdominują myślenie o trendach w przyszłym roku. | Projekt: LOQM

Kolor roku  2020 – będzie zielono

Kiedy dwa lata temu Instytut Pantone obwołał Greenery kolorem roku, werdykt ten nie został przyjęty zbyt entuzjastycznie. Jednak po dość długim okresie adaptacji, zieleń coraz chętniej była wykorzystywana w aranżacji wnętrz. Ukoronowaniem tego trendu są prognozy, według których zielony znów ma zostać wybrany kolorem roku, tym razem pod postacią Neo Mint. Wiceprezes Pantone, Laurie Pressman, tłumaczy popularność zieleni tęsknotą za naturą i chęcią obcowania z przyrodą, które wynikają z coraz szybszego tempa życia. Otaczanie się tym kolorem ma wywoływać poczucie komfortu, relaksu i spokoju.

Mięta w projekcie mieszkania autorstwa Dziurdzia Projekt.

Projektanci wnętrz stopniowo przekonywali nas do wykorzystywania zieleni jako barwy przewodniej aranżacji. Jeszcze rok temu, mogliśmy zobaczyć ją, głównie w formie akcentu. Wówczas zieleń pojawiała się najczęściej w dodatkach tekstylnych takich jak poduchy dekoracyjne czy zasłony, a sofy w butelkowym welurze stały się obiektem pożądania. Natomiast rok bieżący przyniósł wysyp projektów z zielenią w roli głównej. Obecnie możemy podziwiać ją na wszystkich powierzchniach, a nawet w aranżacyjnych total lookach. 

kolor roku 2020
Welurowa sofa w butelkowej zieleni w projekcie Metakwadrat Design.

Najmodniejsze odcienie zieleni we wnętrzach według Pantone

Zielony total look w wersji boho.

Wnętrza we wszystkich odcieniach zieleni

Dlaczego kolor roku 2020 to dobry wybór do naszych wnętrz? Ponieważ zieleń, zwłaszcza ta w odcieniach zaczerpniętych wprost z natury, łagodzi stres i działa odprężająco. Pozytywnie wpływa na koncentrację oraz kreatywność. Psychologowie twierdzą, że osoby, których zieleń jest ulubioną barwą, są wrażliwymi optymistami. Kochają przyrodę i ludzi, a także są świetnymi przyjaciółmi i mają wiele zainteresowań.

Zieleń w odcieniu khaki idealnie współgra ze złotem. | Proj.: KW Studio zdj. PION

Wykorzystanie zieleni we wnętrzach, może wydawać się dość trudne, jednak nie ma co się jej obawiać. Kolor ten jest jednym z neurali, czyli ponadczasowych barw bazowych. Ważne jest, by odpowiednio dobrać odcień i umiejętnie zestawić go z innymi kolorami we wnętrzu. Jako materiał pomocniczy, wybraliśmy kilka projektów architektów, które pokazują jak zaaranżować zieleń. 

Sofa to dobry sposób na wprowadzenie zieleni do wnętrza. | Proj.: Mili Młodzi Ludzie

Mieszkanie pod znakiem zieleni | Apartament projektu PB Studio

kolor roku 2020
Podwieszana konsola z blatem imitującym marmur. | Projekt: PB Studio
Niezwykła waracja na temat meblościanki.| Projekt: Na Antresoli

Zieleń pojawiła się również na popularnych profilach instagramowych, związanych z tematyką wyposażenia wnętrz. Możemy znaleźć tu wiele porad typu DIY, jak wprowadzić ten kolor do naszych czterech kątów. Można np. uszyć poszewki na poduszki czy pomalować stary stolik, a nawet fragment ściany. 

Zielone tekstylia w mieszkaniu @ann.living
Fragment ściany pomalowany w kolorze głębokiej zieleni szybko odmieni wnętrze. | Źródło: @aletuladnie
Stary stolik pomalowany na zielono w salonie @ranczo.od.nowa

Zew natury we wnętrzach

Tęsknota za naturą nie będzie objawiała się jedynie poprzez wykorzystywaniu koloru zielonego w aranżacji wnętrz. Poza nim zaprosimy do swoich domów żywą zieleń i to właśnie rośliny będą stanowić ich dekoracje. Silną tendencją stanie się wykorzystywanie naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień. Motywy kwiatowe nadal będą nam towarzyszyć na tapetach, tekstyliach czy dodatkach. Ponadto coraz chętniej będziemy wprowadzać do swojego życia ekologiczne rozwiązania.

Zainspiruj się najciekawszymi aranżacjami z zielenią w roli głównej

Strefa dzienna z elementami głębokiej zieleni, którą idealnie dopełniają rudości i naturalne drewno.
Zieleń w sypialni wprowadzi atmosferę relaksu i spokoju.
Niezwykły podmorski klimat w łazience, uzyskany dzięki Neo Mint.

 

ZOBACZ WIĘCEJ POMYSŁÓW NA WYKORZYSTANIE ZIELENI WE WNĘTRZACH 

 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Stpiczyńska

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków