Mieszkanie jak tramwaj zlokalizowane na krakowskim Podgórzu | Proj: Patrycja Morawska | IH - Internity Home

Mieszkanie jak tramwaj zlokalizowane na krakowskim Podgórzu | Proj: Patrycja Morawska

To wyjątkowe mieszkanie 30 metrowe ma proporcje przypominające tramwaj.  Zlokalizowane jest na ostatnim piętrze nowoczesnego, pięciokondygnacyjnego budynku na krakowskim Podgórzu. Niezaprzeczalną wartością jest taras o powierzchni aż 60m2, z widokiem na dachy podgórskich budynków. Na unikatowość tej przestrzeni mają wpływ nie tylko nietypowe proporcje, ale przede wszystkim doskonałe wykorzystanie jej potencjału. Wnętrze zostało zaprojektowanie dla młodego małżeństwa przez mgr inż. arch. Patrycję Morawską (Morawska Interiors) Założeniem projektowym było stworzenie wnętrza unikatowego, z duszą, zachowującego równowagę pomiędzy funkcjonalnością i estetyką. Zapraszamy Was do wnętrza!


UKŁAD FUNKCJONALNY

Na tak niewielkiej, osobliwej przestrzeni, każdy centymetr ma znaczenie, dlatego układ funkcjonalny względem propozycji dewelopera wymagał zmiany. Było to między innymi dostosowanie otworów drzwiowych w sypialni i łazience tak, aby optymalnie dostosować funkcję ściany po drugiej stronie.

Proj: Patrycja Morawska
Proj: Patrycja Morawska

Całkowitej zmianie uległy również instalacje w kuchni i w łazience, dzięki czemu przestrzeń jest lepiej wykorzystana i bardziej efektowna. Indywidualne rozwiązania projektowe sprawiły, że to mieszkanie jest maksymalnie dostosowane do potrzeb mieszkańców i zachwyca każdym detalem.

Na końcach wydłużonego układu, po prawej stronie od wejścia znajduje się łazienka, a po lewej sypialnia. Wejście do mieszkania jest zlokalizowane pośrodku, na wprost dużych okien wiodących na taras. Strefa dzienna to otwarta przestrzeń z kuchnią, jadalnią i strefą wypoczynku. Po prawej stronie znajduję się część ze wszystkimi niezbędnymi sprzętami kuchennymi: zabudowaną wysoką lodówką, zabudowaną zmywarką, piekarnikiem, płytą indukcyjną, ukrytym okapem. Lewa strona wizualnie odciąża całość, ponieważ jest nieco podwieszona nad podłogą, a półka górna odnosi się do linii drzwi. Całość sprawia wrażenie lekkości i doskonałej równowagi.

Proj: Patrycja Morawska
Proj: Patrycja Morawska

W założeniach funkcjonalnych ważne było również to, aby uwzględnić rozwiązania okolicznościowe, umożliwiające np. nocowanie gości, spotkania w większym gronie i miejsce na przechowywanie rzeczy, z których właściciele nie korzystają na co dzień jak np. dodatkowe krzesła. Jednym z założeń projektowych było optymalne wykorzystanie miejsca bez efektu zagracenia. Udało się to osiągnąć dzięki lekkiej, rozkładanej sofie, możliwości rozsunięcia stołu i licznych, sprytnie ukrytych schowkach.

Proj: Patrycja Morawska
Proj: Patrycja Morawska

Wnętrze jest dobrze doświetlone dzięki dużym oknom, co korzystnie wpływa na odbiór materiałów i kolorystyki we wnętrzu. Na nastrój wnętrza znaczny wpływ ma również
oświetlenie sztuczne, które zostało zaplanowane tak, aby można było je dostosować do konkretnych czynności (posiłków, gotowania, czytania) i relaksu.

KOLORYSTYKA, ŚWIATŁO I DOBÓR MATERIAŁÓW

Charakter wnętrza nie bazuje na konkretnym stylu, ale jest ściśle związany z osobowością właścicieli. Z uwagi na niewielką powierzchnię mieszkania, ważne było rozmieszczenie stref, które będą ze sobą korespondować i będą spójne stylistycznie. Uwzględniając nietypowe, wydłużone proporcje, strefa kuchni została oddzielona od pozostałej części kolorem ściany. Jej forma przypomina przytulny bar. Inspiracją było ulubione miejsce mieszkańców, krakowskie Mercy Brown.

Proj: Patrycja Morawska
Proj: Patrycja Morawska

Na uwagę zasługują tu detale, które zostały dobrane ze szczególną starannością. Kinkiety-kule w kuchni były wytypowane jako jeden z pierwszych elementów i to one wyznaczyły kierunek przy doborze pozostałych detali, między innymi uchwytów meblowych. Ich faktura i forma sprawia, że nie tylko pięknie wyglądają, ale też można je odczuwać jako przyjemne w dotyku. Ręcznie wytwarzane ceramiczne włączniki i kontakty są elementem nie tylko niezbędnym, ale w tym przypadku cieszącym oko. Wizualnie mają w sobie nutę retro, popartą charakterystycznym dźwiękiem przy włączaniu. Lampa nad stołem jest szwedzkim unikatem z lat 60, zakupiona w sklepie ze starociami.

Jednym z ciekawszych i zaskakujących elementów jest grzejnik na ścianie nad stołem. Jest to element szczególny, ponieważ oprócz swojej funkcji grzewczej jest również ważnym elementem stylistycznym. Docelowo ma na nim być namalowany unikatowy obraz przez zaprzyjaźnionego artystę.

Proj: Patrycja Morawska
Proj: Patrycja Morawska

Sypialnia

Do sypialni prowadzą lustrzane drzwi. Duże łóżko o szerokości 160 cm pełni również funkcję przechowywania. Pojemne szafy i ściana mają ten sam kolor. Ciekawym akcentem kolorystycznym jest górna część szaf oraz pawlacz w kolorze baby blue.

Proj: Patrycja Morawska
Proj: Patrycja Morawska

Łazienka

Proporcje łazienki umożliwiły stworzenie dużej kabiny prysznicowej typu walk-in i efektownej strefy umywalkowej którą widzimy tuż po wejściu do łazienki. W monochromatycznej łazience postawiono na  piaskowy kolor. Ten efekt został osiągnięty dzięki pokryciu podłogi, ścian, sufitu, frontów meblowych i blatu mikro-żywicą.

projekt wnętrza: mgr inż. arch. Patrycja Morawska

zdjęcia realizacji: Anna Laskowska/Dekorialove

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków