Odpowiedzialne projektowanie - rozmowa z architektką Karoliną Golińską

Odpowiedzialne projektowanie – rozmowa z architektką Karoliną Golińską

Karolina Golińska jest architektką i właścicielką studia projektowego LINE. Podczas swojej pracy kieruje się filozofią less waste i korzysta z naturalnych materiałów. Propaguje holistyczne projektowanie naturalnych i ekologicznych wnętrz, przybliżające człowieka do natury. Branie odpowiedzialności za zdrowie i jakość życia klientów jest dla Karoliny Golińskiej najważniejszym aspektem pracy, który daje jej spełnienie i sprawia najwięcej przyjemności.

 

 

Odpowiedzialne projektowanie wnętrz – krótka rozmowa z Karoliną Golińską

 

Ekologiczne rozwiązania w domu | Poradnik Internity Home

Agnieszka Przybyła:

Kiedy piszę o metamorfozach wnętrz, za każdym razem szokuję mnie informacja o ilości gruzu, jaki powstaje podczas wyburzania ścian i prac remontowych. Natomiast filozofia less waste, zgodnie z którą Pani projektuje, zakłada zminimalizowanie efektów ubocznych remontów. Może mi Pani coś więcej powiedzieć na ten temat, w kontekście współczesnego projektowania i wykańczania mieszkań?

Karolina Golińska:

W dzisiejszych czasach bardzo głośno mówi się o tym, że jesteśmy zasypywani śmieciami, o degradacji naszej planety, o recyklingu, upcyklingu i innych sposobach na zmianę. Wiele ludzi zmieniło swoje nawyki żywieniowe, zaczęło zwracać uwagę na ilości zużytego plastiku,kupować naturalne kosmetyki, czy świadomiej wybierać ubrania. Niestety jednak o remontach wnętrz, które generują ogromną ilość odpadów wciąż mówi się bardzo mało. Jako architekt wnętrz bardzo ważne dla mnie jest to jaki efekt końcowy uzyska projektowana przeze mnie przestrzeń. Na początku swojej kariery myślałam, że na rzecz środowiska musiałyby ucierpieć wizualnie moje projekty. Jednak szybko przekonałam się jak bardzo się myliłam! Co więcej, odkryłam, że takie podejście często sprawia, że wnętrza są bardziej spójne i harmonijne. Działania jakie podjęłam przy jednym z ostatnich projektów pozwoliły mi na znaczne zmniejszenie ilości odpadów. Poniżej opisuję w jaki sposób udało mi się osiągnąć zamierzony efekt:

1. Dzięki odpowiedniej renowacji posadzki udało się  przedłużyć cykl jej „życia”. Wystarczyło uzupełnić ubytki, wycyklinować i ponownie zabezpieczyć drewnianą podłogę.

2. Zastosowanie tego samego materiału w wielu miejscach sprawiło, że odpadów praktycznie nie było. Trzy drewniane blaty wyliczyłam tak, że pozostał jedynie niewielki kawałek (który został później wykorzystany przez stolarza). W zaprojektowanym przeze mnie wnętrzu drewno znajduje się ̨ na blatach kuchennych, półce w kuchni, ławce balkonowej oraz pogłębionym parapecie. Obliczenia ilości potrzebnego materiału, tak aby pozostała ilość była jak najmniejsza jest bardzo czasochłonne, jednakże w ten sposób, poza pozytywnym wpływem na środowisko, można także zaoszczędzić sporo pieniędzy.

3. Dzięki odpowiedzialnemu wyborze surowców, mieszkanie to zostało wykonane z wielu biodegradowalnych materiałów takich jak drewniane meble, lniane czy bawełniane tkaniny.

4. Poprzez renowacje starego mebla, które było w bardzo złym stanie udało się uniknąć kupna nowego. Uzyskane zostało to poprzez zeszlifowanie, ponowne pomalowanie i nałożenie nowej tapicerki pasującej do wnętrza.

5. Dekoracje do wnętrza zostały stworzone z nieużytych części mebli, a także dodatków znalezionych na łąkach. Jednym z nich jest obraz widoczny na zdjęciu z kawałkiem trawy ozdobnej.

W moim wypadku, aby zacząć tworzyć zdrowe, naturalne i ekologiczne przestrzenie wystarczyło zmienić myślenie i podejście. Oczywiście bardzo ważne jest dla mnie, aby te przestrzenie, były funkcjonale i zgodne z estetyką klienta. Jednak przekonałam się już nie raz,że połączenie tych aspektów wcale nie jest takie trudne.

Świadome projektowanie wnętrz

WABI-SABI, CZYLI MIESZKANIA NIEDOSKONAŁE | NOWY TREND PROSTO Z KRAJU KWITNĄCEJ WIŚNI

A.P:

Czytając o Pani podejściu do pracy, bardzo zainteresował mnie temat holistycznego projektowania wnętrz. Mogłaby Pani przybliżyć ten temat i przedstawić główne założenia projektowania holistycznego?

K.G:

Holistyczne projektowanie to dla mnie tworzenie wnętrz zarówno funkcjonalnych, estetycznych jak też ekologicznych i zdrowych. O ekologicznym podejściu do projektów mówiłam wcześniej. Natomiast drugim ważnym dla mnie aspektem jest zależność pomiędzy projektowaniem wnętrz, a zdrowiem osób przebywających w tych przestrzeniach. Parę lat temu, zaczęłam zwracać uwagę nie tylko na skład jedzenia, kosmetyków czy ubrań, ale także na konwencjonalne materiały używane dotworzenia wnętrz. Zdałam sobie sprawę, że te współcześnie używane szkodzą zdrowiu. Zaczęłam więc poszukiwać naturalnych zamienników, które będą neutralne dla zdrowia, a jednocześnie będą pięknie wyglądać. Okres poszukiwania nie był łatwy, ale na dzień dzisiejszy śmiało mogę powiedzieć, że zdrowych i naturalnych zamienników jest wiele! A jeżeli producenci zauważą, że jest popyt na takie produkty z całą pewnością pojawi się ich więcej. Na rynku istnieją naturalne farby, tynki, drewniane podłogi oraz meble, które można zaimpregnować naturalnymi olejami. Produkty takie sprawiają, że we wnętrzach, w którym jak pokazują badania WHO spędzamy 90 % czasu, panuje zdrowy mikroklimat, a co za tym idzie, dobre samopoczucie mieszkańców. Co więcej, te naturalne materiały nie odstają jakościowo od konwencjonalnych. Cieszy mnie fakt, że te dwa aspekty (ekologicznego i zdrowego wnętrza) mogą się dopełniać. To co jest zdrowe dla nas jest i dobre dla środowiska.

Świadome projektowanie wnętrz
Proj.: Karolina Golińska | Studio LINE

A.P

Na koniec chciałabym się dowiedzieć, jak wygląda zapotrzebowanie na wnętrza ponadczasowe,ekologiczne i świadomie zaprojektowane? Czy inwestorzy w Polsce są otwarci na takie rozwiązania i chcą je wprowadzać do swoich domów?

K.G

Najwięcej zainteresowania widzę wśród osób, które są świadome tego co jedzą, jakich produktów używają i takich, którym stan naszego środowiska nie jest obojętny. Zdarza się, że gdy opowiadam o zdrowym i ekologicznym projektowaniu wnętrz, to większość osób pyta się co to w ogóle znaczy. Pojawiają się pytania „Co ma wspólnego jedno z drugim?” albo „Czy wnętrza mogą być zdrowe albo niezdrowe?”. Jednak nie raz zauważyłam, że po paru minutach rozmowy zainteresowanie i świadomość u takich osób się zmienia. Jednak ze względu, na to, że mało mówi się o takich wnętrzach niektórzy wciąż mają wątpliwości co do jakości tych materiałów czy estetyki i stylistyki takich przestrzeni. Moim zdaniem, w miarę wzrostu popularności takiego sposobu projektowania obawy te znikną,dlatego też staram się robić wszystko co w mojej mocy, aby je promować. Widzę zainteresowanie nie tylko wśród osób prywatnych, ale również wśród deweloperów budowlanych. Stopniowe wdrażanie zdrowych i ekologicznych projektów jest możliwe nawet na tak dużą skalę. Uważam, że nawet najmniejsza czynność podjęta w kierunku ekologicznych i zdrowych wnętrz jest tego warta! Jestem świadoma tego, że słowo eko jest bardzo modne w dzisiejszych czasach, przez co bardzo często nadużywane, tylko po to, aby przykuć uwagę. Mam nadzieję, że projektowanie ekologicznych i zdrowych wnętrz nie stanie się jedynie chwilowym i modnym tematem a naturalnym podejściem do projektowania, które będzie kontynuowane przez wiele pokoleń!

Świadome projektowanie wnętrz
Proj.: Karolina Golińska | Studio LINE

Salony z grupy Internity Home, posiadają w swojej ofercie meble z certyfikatem FSC®, który jest przyznawany markom, odpowiedzialnie pozyskującym drewno

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków