"Przestrzeń" - wyjątkowy koncept powstający w sercu Katowic

„Przestrzeń” – wyjątkowy koncept powstający w sercu Katowic

„Przestrzeń” to nazwa siedziby fundacji, której celem jest budowanie wzajemnie wspierającej się społeczności Kobiet oraz przeciwdziałanie wszelkim formom dyskryminacji Kobiet. Otoczeniem, sprzyjającym działaniom organizacji, ma zostać 170-metrowe mieszkanie w zabytkowej kamienicy. Koncept wnętrz powstał dzięki spotkaniu trzech, niezwykle kreatywnych i twórczych osób: Moniki Morzyńskiej i Magdaleny Tory – założycielek fundacji oraz architektki Moniki Głowackiej. „Przestrzeń” ma służyć jako miejsce sesji zdjęciowych, nagrań reklamowych, wieczorków zen, kameralnych koncertów, spotkań z klientami dla przedsiębiorczyń i przedsiębiorców, warsztatów czy szkoleń. Udostepnienie lokalu do płatnych wydarzeń oraz prowadzenie tu agencji reklamowo-marketingowej i sklepu z przedmiotami vintage, pozwoli na utrzymanie fundacji, w tym organizowanie bezpłatnych form pomocy dla Kobiet. Wnętrza w kolorach natury, wypełnione niezwykłymi przedmiotami wyszukanymi przez same założycielki, a także otulone przyjemnymi organicznymi formami, z pewnością stworzą wyjątkowe miejsce na mapie Katowic.

Przestrzeń Katowice
Proj. i wizualizacje: moogaa studio | Monika Głowacka; Autorki idei: Monika Morzyńska i Magdalena Tora

Nude wnętrza hitem aranżacyjnym

Klimat minionych lat

Lokal przeznaczony na siedzibę fundacji, znajduje się w zabytkowej kamienicy w samym centrum Katowic. Mieszkanie wypełnia swoisty duch czasu, a także klimat minionych lat oraz historii ukrytej pod wieloma warstwami. Drewniany parkiet przykrywał gumolit, natomiast kruszejąca na ścianach farba, ujawniła kolejne renowacje, przeprowadzane w mieszkaniu. Duże okna skrzynkowe wpuszczają do wnętrza ogromną ilość światła. Natomiast fasadę zdobią dekoracyjne ornamenty z motywem lwa, ale także kobiety, która jak dobry znak, znajduje się jedynie nad oknami lokalu, w którym powstaje „Przestrzeń”.

Naturalna przestrzeń

Zgodnie z koncepcją stworzoną przez Inwestorki i architektkę, wnętrza lokalu zostaną wykończone naturalnymi materiałami z zachowaniem istniejących już elementów wyposażenia. Ściany pokryje tynk strukturalny, parkiet zostanie odnowiony, a stolarka okienna oraz drzwiowa poddana renowacji. We wnętrzu nie pojawią się żadne nowe płytki, tapety, ani syntetyczne materiały. W mieszkaniu znajdą się, także perełki vintage, wyszukane przez Monikę Morzyńską i Magdalenę Torę na targach staroci oraz aukcjach internetowych. Wśród takich zdobyczy można wymienić kilkudziesięcioletnie płytki podłogowe, pozłacane baterie łazienkowe czy marmurowe umywalki z drugiej ręki. Wybory te podyktowane są nie tylko miłością Inwestorek do przedmiotów z duszą, ale również zmniejszaniu ilości odpadów budowlanych do minimum.

Tekstury dorównujące naturze – przegląd pokryć podłogowych i ściennych

Przestrzeń Katowice
Proj. i wizualizacje: moogaa studio | Monika Głowacka; Autorki idei: Monika Morzyńska i Magdalena Tora

Kamień węgielny

Sercem „Przestrzeni” ma stać się kuchnia, gdzie będzie można nagrywać gastronomiczne filmiki, czy organizować kameralne warsztaty kulinarne. Punktem fokusowym, bez wątpienia jest tutaj wyspa wykończona blachą. Jej podstawę stanowi rzeźba imitująca surową skałę, stworzona przez studentki katowickiego ASP. Zabudowa dolnych szafek, wykonana będzie z drewnianych frontów o prostokątnym ramiaku, a nad nimi zawisną półki podświetlone taśmami LED. Powstanie na nich ekspozycja ceramiki wykonanej w trakcie warsztatów, a także tej, pochodzącej z kolekcji Inwestorek. 

 

Perełki vintage

Mieszkanie wypełnią charakterystyczne elementy wyposażenia, wywalczone przez same Inwestorki – od ławki z drewnianej konstrukcji po remoncie, wspartej na znalezionym głazie, po obraz przedstawiający wspomniane już warstwy farby ze ścian. W salonie stanie zestaw wypoczynkowy Atlantis z Jugosławii, pochodzący z lat 70., który założycielki „Przestrzeni” poddały renowacji. Nad nim zawiśnie przepiękny kryształowy żyrandol, natomiast w sali warsztatowej znajdą się krzesła skoczki, będące przedstawicielem polskiego, prl-owskiego designu. W „Przestrzeni” znajdziemy jeszcze kultowe fotele Wassily, postumenty wykończone mozaiką z masy perłowej oraz  lampy vintage zwisające ze sztukateryjnych rozet sufitowych. Wszystkie te elementy mają w głównej mierze pomóc „Przestrzeni” zarabiać tak, aby dzięki wpływom z podwynajmu, możliwe było organizowanie bezpłatnych form wsparcia dla Kobiet. Design, wyposażenie i same wnętrza, będą więc grać dużą rolę w organizacji tego przedsięwzięcia, ale ma również wpłynąć na samopoczucie przebywających w „Przestrzeni” Kobiet. W przeciwieństwie do zimnych, niemal szpitalnych wnętrz kojarzących się z ośrodkami wsparcia, siedziba fundacji ma pomagać w otwarciu się, inspirować do osiągania sukcesów oraz walki o swoje marzenia.

New Nordic – poznaj bliżej styl, który zdominuje aranżacje wnętrz

Przestrzeń Katowice
Proj. i wizualizacje: moogaa studio | Monika Głowacka; Autorki idei: Monika Morzyńska i Magdalena Tora

Wszystkich zainteresowanych inicjatywą oraz wsparciem fundacji zapraszamy na strony:

https://www.facebook.com/przestrzenwkatowicach

https://www.instagram.com/przestrzen_katowice/

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków