Natura jest trendem, który mocno wpłynął na projektowanie wnętrz w ostatnich latach. Architektów inspiruje nie tylko piękno roślin i organiczne formy czerpane z przyrody, ale także powierzchnie różnego rodzaju kamieni, rysunek drewna czy surowość betonu. Łączenie tych faktur w aranżacjach daje niesamowity efekt i jest popularny w wielu stylach wnętrzarskich. Jednak zastosowanie naturalnych materiałów nie zawsze jest możliwe lub przekracza budżet inwestycji. W takich przypadkach nie trzeba rezygnować z wymarzonych rozwiązań, gdyż współczesna technologia pozwala na osiągnięcie efektów dorównujących naturze za sprawą gresów, płyt wielkoformatowych, paneli, a nawet syntetycznej trawie. Dziś przyjrzymy się rozwiązaniom, które ciężko odróżnić od pierwowzoru. Zapraszamy na przegląd pokryć podłogowych i ściennych, które swoją powierzchnią dorównują naturze.
Płytki w kolorach natury – STYLEBOOK 2021!
Naturalne tekstury – efekt kamienia
Kamień jest materiałem, który w aranżacjach wnętrz utożsamiany jest z rozwiązaniem klasycznym i ponadczasowym. Jednocześnie jest doskonałą definicją trwałości, jakości i niesamowitej wytrzymałości, ponieważ ciężko dorównać mu pod tymi względami. Wnętrza wykończone z użyciem płytek o efekcie kamienia zawsze będą przywodziły na myśl elegancję, klasę i wyszukany styl, gdyż ten materiał swoim pięknem wzbogaca każdą aranżację. Płytki o teksturze kamienia sprawdzą się wszędzie tam, gdzie naturalny pierwowzór nie zdałby egzaminu. Musimy pamiętać, że wiele rodzajów kamienia ma porowatą strukturę, przez co narażone są na chłonięcie płynów i plamy. W przypadku marmurów, trawertynów i pochodnych piaskowców, powierzchnia jest podatna na ścieranie (pylenie), a także odbarwienia od płynów, kosmetyków kolorowych i środków czyszczących. Wszystkich tych problemów można uniknąć przy zastosowaniu płyt gresowych, które są twarde, odporne na plamy, uderzenia, ścieranie i zarysowanie.
Wnętrza inspirowane majestatycznym pięknem kamienia
Ciepłe oblicze kamienia
Piaskowiec stał się popularny wraz z trendem na kolory ziemi we wnętrzach. Jego piękne, ciepłe odcienie pozwalają tworzyć niezwykłe aranżacje bez względu na przeznaczenie pomieszczenia. Satynowa, czy chropowata przyjemna w dotyku powierzchnia sprawia wrażenie jedwabiu, bądź lnu w ceramicznym wydaniu, zaś nienachalna a jednocześnie wyraźna grafika trafi w gusta entuzjastów inspiracji naturą. Alternatywa dla wybłyszczonych kolekcji inspirowanych marmurem nareszcie odnalazła swoje wydanie i z pewnością odnajdzie także wiele miejsc, w których zagości już na zawsze.
Wybierz najpiękniejsze płytki z efektem kamienia
Szlachetna tekstura marmuru
Marmur cieszy się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Tekstura tego kamienia zdobi wnętrza urządzone w różnych stylach – od klasyki, aż po nowoczesne aranżacje w klimacie minimalistycznym, glamour, scandi czy modnego eklektyzmu. Jednak użycie naturalnego marmuru, w miejscach takich jak kuchnia, nie jest najlepszym wyborem. Porowatość materiału powoduje, że chłonie wszelkie płyny i szybko się odbarwia. Natomiast płytki oraz spieki wielkoformatowe są wyjątkowo odporne nie tylko na zabrudzenia, ale i na czynniki mechaniczne. Jednocześnie cała gama wzorów i kolorów pozwala na idealne dopasowanie tekstury do projektu.
Oblicza marmuru
Wielki powrót granitu
Brytyjska platforma Household Quotes na początku roku przedstawiła raport, z którego wynika, że granit powróci do aranżacji wnętrz. Po latach dominacji marmuru, tekstura granitu może stać się o wiele bardziej popularnym wyborem na blaty i wyspy kuchenne.
Surowe piękno betonu
Beton, pomimo swojego surowego charakteru od paru lat jest jednym z najpopularniejszych materiałów dekoracyjnych. Architekci nie ograniczają się już do wykorzystania go jedynie w projektach utrzymanych w industrialnym klimacie. Swoimi realizacjami udowadniają, że sprawdza się w każdym stylu i rodzaju wnętrza. W zależności od tego jaki efekt chcą uzyskać – czy to bardziej przytulny, czy elegancki – z powodzeniem łączą go z różnymi materiałami. Fenomen betonu, tkwi w jego potencjale aranżacyjnym, który długo nie był doceniany przez ogół odbiorców. Dopiero odważne kreacje wizjonerów otworzyły wszystkim oczy i wyniosły ten wcześniej ukrywany materiał do roli eksponowanego ornamentu. Architekci pokochali surowe piękno betonu i zaczęli eksperymentować z jego fakturą, która w zestawieniu z innymi tworzy wspaniały dialog. Płytki o teksturze betonu, poza tym, że są trwałe, mają również duży potencjał aranżacyjny. Architekci projektując z wykorzystaniem tego materiału, często stosują motyw kontrastów, które silnie wpływają na odbiór całej przestrzeni. Za sprawą połączenia betonu z teksturą drewna lub marmuru tworzy się napięcie, które przekłada się na wyjątkową aranżację wnętrza.
Surowe piękno podkreślone oświetleniem ARCHLINES | BOOM.ARCHITECTS
Nowa odsłona płytek Soloss
Naturalne tekstury – drewno
Wyższość naturalnego drewna nad materiałami, które je imitują, zawsze będzie dzielić miłośników pięknych wnętrz. Oba rozwiązania mają tyle wad ile zalet. Już od kilku lat obserwujemy wielki powrót parkietów i desek do wnętrz, a tym samym wzrost zainteresowania inwestorów tego rodzajem pokryć podłogowych. Natomiast jest wiele miejsc, w których naturalne drewno, mimo swoich licznych zalet, nie zda egzaminu. Należą do nich chociażby przestrzenie narażone na bezpośredni kontakt z wodą i innymi cieczami, lokale komercyjne czy mieszkania przeznaczone na wynajem. Ponadto, ze względów praktycznych w domach gdzie są małe dzieci czy zwierzęta, podjęcie decyzji o drewnianej podłodze często wiąże się z ryzykiem. Materiały drewnopodobne zdają się być złotym środkiem między marzeniem o pięknym parkiecie wprowadzającym przytulność, a trwałością płytek.
Piękne jak drewno, trwałe jak płytki
Panele winylowe, dzięki starannie odtworzonemu rysunkowi, łączą w sobie naturalny wygląd i fakturę drewna, a w dotyku dają poczucie ciepła. Właśnie realistyczne szczegóły oraz inspiracje czerpane z natury, pozwalają cieszyć się widokiem pięknej podłogi. Jednocześnie możemy zapomnieć o obawach związanych z konserwacją desek drewnianych i ich niską odpornością na czynniki mechaniczne. Powierzchnia winyli jest odporna na ścieranie, zadrapania czy blaknięcie. Ponadto nie ulega rozwarstwianiu, kruszeniu i pękaniu. Panele są również odporne na powstawanie smug czy zacieków. Powłoka antypoślizgowa sprawia, że powierzchnie są wyjątkowo bezpieczne min. dla dzieci. Natomiast dźwiękochłonność, zapewniona przez podkład akustyczny, redukuje poziom hałasu. Jeśli chodzi o kwestie wizualne, panele winylowe z taką dbałością oddają wygląd drewnianych desek, że trudno je od nich rozróżnić. Tym samym możemy być pewni, że przy cechach przewyższających trwałość drewna, otrzymamy przytulność, którą wprowadza ten materiał.
Autorska kolekcja paneli winylowych dostępna jedynie w salonach grupy IH
Idealne odwzorowanie natury
Nowoczesne technologie produkcji umożliwiły stworzenie podłoża, które niemal w niczym nie odstaje od pierwowzoru. Płytki doskonale naśladują drewniane panele zarówno pod kątem koloru, jak i charakterystycznego usłojenia. Producenci prześcigają się w tworzeniu nowych tekstur i rozmiarów. Dlatego też, możemy wybierać spośród bardzo szerokiego wachlarza możliwości. Wyjątkową przytulność uzyskamy dzięki płytkom o rustykalnym looku, posiadającym dużą różnorodność tonacji, zróżnicowany rysunek i ciekawe wzory. Wśród tego typu płytek znajdziemy nawet takie, których tekstura nawiązuje do postarzanego drewna, przecieranej powierzchni czy mozaiki. Alternatywę wobec drewnianych parkietów, znajdziemy nawet dla fanów jodełek we wnętrzach. Tutaj też producenci wychodzą na przeciw oczekiwaniom i proponują liczne wzory płytek imitujących układ francuski czy klasyczny.
Alternatywy dla drewnianej podłogi, które nadadzą wnętrzu przytulności
W stronę japońskiego minimalizmu
Ogród wiecznie zielony
Wśród tekstur inspirowanych naturą, odnajdziemy także takie, które pozwalają wykreować zielony ogród w dowolnym miejscu. Roślinne wzory odtworzone są z dbałością o każdy detal tak, że ciężko odróżnić je naturalnych żywopłotów.
Wertykalny ogród w twoim wnętrzu
Kolejną świetną alternatywą dla natury jest trawa syntetyczna. Stanowi ona idealne rozwiązanie we wszystkich miejscach, w których założenie trawnika jest niemożliwe. Nie wymaga skomplikowanych czynności pielęgnacyjnych. Nie ma konieczności jej koszenia czy podlewania. Idealnie sprawdzi się na tarasie, balkonie lub w małym ogródku. Możemy ją ułożyć na małym skrawku terenu i na większych przestrzeniach, np. wokół basenu, tarasie czy placu zabaw. Sztuczna trawa spełni swoją rolę w każdym miejscu, bez względu na porę roku, rodzaj gleby i podłoże.
Trawnik wiecznie zielony. Prestige Grass od Charme Parquet – bądź eco!
Wybierz na balkon, taras lub do ogrodu
Zapytaj // naszego eksperta
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą