Mieszkanie dla pasjonata kolarstwa szosowego i zwolennika minimalistycznych wnętrz, musi integrować rozwiązania funkcjonalne i estetyczne. Piotr, który zgłosił się do pracowni Fuga Architektura Wnętrz, chciał by w jego nowym domu było dużo miejsc do przechowywania, dzięki którym łatwiej będzie zachować porządek i harmonię. Natomiast monochromatyczna paleta barwna, nie mogła wykluczać atmosfery przytulności. Architekci, pracujący nad projektem, wygospodarowali wiele sprytnie ukrytych schowków, zaproponowali ponadczasową kolorystykę black&white, a aranżację ocieplili miękkimi tekstyliami oraz dużą ilością zielonych roślin.
Wnętrza black&white | Ciekawe pomysły na ponadczasową klasykę
Przytulny minimalizm na Mokotowie
Inwestor o bardzo sprecyzowanym guście, potrzebował pomocy przy stworzeniu spójnej koncepcji dla całego mieszkania. Jednocześnie chciał zmienić pierwotny układ deweloperski tak, by bardziej odpowiadał jego potrzebom. Architekci z pracowni FUGA podkreślają, że dzięki pełnemu zaufaniu jakim obdarzył ich właściciel, decyzje były podejmowane w mgnieniu oka. Apartament znajdujący się na warszawskim Mokotowie, składa się z salonu połączonego z jadalnią i kuchnią, sypialni, łazienki, gabinetu oraz sporej garderoby. Deweloper zaproponował dwie łazienki w mieszkaniu, jednak wspólnie z inwestorem ustalono, że jedna łazienka w zupełności wystarczy. Drugą przekształcono w pomieszczenie gospodarcze, gdzie zmieściła się pralka, suszarka, pojemne szafy, środki czystości oraz sprzęty sportowe. Na środku kuchni ulokowano pion wodno-kanalizacyjny, więc aby go ukryć, obudowano go z każdej strony frontami meblowymi, takimi samymi jak wysoka zabudowa kuchenna. Dzięki temu uzyskano jednolitą powierzchnię, spójną z pozostałymi szafkami.
Praktyczne miejsca do przechowywania – jak je zorganizować?
Przepis na przytulny minimalizm
Piękno kontrastów
Odważne wnętrze utrzymane w monochromatycznej kolorystyce, oparte jest na ponadczasowym zestawieniu black&white. Architekci wykorzystali najwyższej jakości materiały, gdyż przy ograniczonej palecie kolorystycznej oraz minimalistycznej bryle, detale są szczególnie istotne. W strefie salonu oraz sypialni podłogę pokrywa parkiet z ciemnego drewna, układanego we wzór jodełki francuskiej. Zestawienie jej z jasnymi płytkami terazzo w części kuchennej, korytarzu i łazience, dało bardzo nowoczesny efekt. Ciekawym zabiegiem jest geometryczny wzór na ścianie w salonie. Architekci połączyli grafitowy kwadrat z czarnymi półkami na książki w wyniku czego powstała kompozycja inspirowana malarstwem Kazimierza Malewicza. Surową aranżację łagodzą miękkie tekstylia o różnorodnej teksturze. Wygodną sofę narożną dekorują poduchy, a obok stanął oryginalny fotel o komfortowym siedzisku. Przyjemne pledy, koce i poduszki znalazły się również w sypialni. Dodatkowy faktor przytulności wprowadzają liczne zielone rośliny. Sprawiają one, że minimalistyczna stylistyka mieszkania jest pełna życia.