Nowy styl gdański w nadmorskim apartamencie | Proj. Jan Sikora

Nowy styl gdański w nadmorskim apartamencie | Proj. Jan Sikora

Wyspa Spichrzów stanowi historyczną część Gdańska. Niegdyś odcinano ją od miasta zwodzonymi mostami, by chronić zawartość znajdujących się na niej spichlerzy. Natomiast dziś jest pełna uroku – wybudzona ponownie do życia po wojennych zniszczeniach. To tu, nad brzegiem Motławy, w jednej z kamieniczek kompleksu Deo Plaza, nawiązującego stylem do historycznych zabudowań bulwarów, znajduje się niezwykły apartament. Zaprojektował go profesor ASP i architekt Jan Sikora – właściciel studia Sikora Wnętrza Architektura. Aranżacja łączy klimat nadmorskiego kurortu, historycznej architektury, zabytkowych detali i światowego designu. Tłem dla tej wyjątkowej przestrzeni jest błękit zestawiony z ceglastymi rudościami, a styl apartamentu, z całą odpowiedzialnością można określić nowym stylem gdańskim.

Jan Sikora
Proj.: Jan Sikora; Fot.: Tom Kurek

Najbardziej przytulne połączenie kolorów: granat i karmel

Styl gdański na nowo

Apartament charakteryzuje otwarta przestrzeń, gdzie strefa kuchni, salonu i jadalni łagodnie się przenikają. Jedynie sypialnia oddzielona jest szklaną ścianą i znika za teatralną kotarą, jakby miał się za nią odegrać nocny spektakl. Metalowa konstrukcja wykonana według autorskiego projektu pracowni, nawiązuje stylem do fabrycznych elementów stoczni, której dźwigi widać przez okno. Całe wnętrze utrzymane jest tonacji gołębiego błękitu. Kolor ten pokrywa ściany i odważnie przechodzi na sufit w postaci szerokich desek. W połączeniu z bielą mebli, surowym drewnem i cegłą tworzy klimat wakacyjnego domu na plaży. Przebywając tam, ma się wrażenie, że za oknem słychać szum fal, a sąsiadami są piaszczyste wydmy, a nie kamieniczki. Umiejętne połączenie tak różnych materiałów i struktur dało niepowtarzalny efekt.

Ta kompozycja powstała w mojej wyobraźni. Tworząc to wnętrze pewne rzeczy wydawały mi się osobiste – jak obecność cegły, jej kolor, rozmiar, rytm i industrialne elementy. To wszystko kojarzy mi się z Gdańskiem. Także drewno nadszarpnięte zębem czasu, a odzyskane na cele tej przestrzeni, jest jednoznacznym skojarzeniem z gdańską kamienicą. Chciałem dodać do tego wnętrza również lekkość morskiego sąsiedztwa stąd skontrastowałem ciężkie, historyzujące elementy z czystym błękitem o głębokim odcieniu.

Architekt Jan Sikora

Proj.: Jan Sikora; Fot.: Tom Kurek

Ukłon w stronę baroku 

Otwarta kuchnia idealnie współgra z salonem. Przestrzenne półki z fabrycznym wykończeniem z rurek nadają jej lekkości, a łuki na ścianie nawiązują do historycznych bram za oknem. Jedynie czarna lodówka w stylu retro zdradza przeznaczenie tej części apartamentu. Wolnostojąca wyspa wyznacza granice pomiędzy kuchnią, a częścią wypoczynkową, w której królują dwa fotele i zachęcająca do relaksu jasna sofa. Narożne przeszklenia okienne pozwalają ukradkiem obserwować przechodniów i podziwiać widok na zabytkową część wolnego miasta. Nowoczesne designerskie meble płynnie przenikają się z tymi zabytkowymi, tworząc pasujące do siebie cześć układanki. Drewniana szafa z lustrem z ozdobnym rocaille wita od samego wejścia, a pamięta zapewne czasy Ludwika VI. Pomiędzy sypialnią a częścią salonową znajduje się neorenesansowe biurko wykonane z orzecha, wyznaczające umownie strefę gabinetu. Co ciekawe, jest niższe od dzisiejszych mebli tego typu, dostosowane do ówczesnych użytkowników pokazuje jak urośliśmy od tamtych czasów. Po przeciwnej stronie okrągły drewniany stół nawiązujący do stylistyki początku XX wieku skupia wokół siebie skórzane tapicerowane krzesła. Ich czarne nóżki to znów ukłon w stronę karniszy i półek w kuchni.

Jan Sikora
Proj.: Jan Sikora; Fot.: Tom Kurek

Tu nie ma miejsca na przypadek 

Sypialnia za szklanymi drzwiami jest utrzymana w tym samym stylu i kolorystyce, co część dzienna. Gołębi błękit pokrywa zabudowę szaf płynnie przechodząc w ścianę za łóżkiem i na sufit. Powierzchnie oddziela jedynie „falbanka” z cegły – motyw, który stanowi powtórzenie z kuchni. Otulający zagłówek łóżka niczym otwarte ramiona zachęca, by udać się w objęcia Morfeusza tuż po zachodzie słońca. Niesamowite w tym apartamencie są detale, a można by nawet powiedzieć, że ono składa się właśnie z detali, tworzących oszałamiającą całość. Tu nic nie jest przypadkowe, a wszystko przemyślane. Zaczynając od sufitu, niewątpliwie przykuwającego uwagę, nie tylko kolorem ale i wspomnianymi drewnianymi belkami, które przy ścianie wykańcza korbel z ozdobnym liściem akantu. Nawet karnisze są integralnym elementem aranżacji i wykonano je na zamówienie, według projektu architekta. Ich industrialny charakter wpisuje się w klimat wnętrza, a jednocześnie stanowi oryginalną ozdobę ścian. Idealnym podsumowaniem opisu projektu są słowa samego architekta:

Efekt finalny jest dość zaskakujący, ale z biegiem lat właśnie takie – autorskie i artystyczne wnętrza – interesują mnie coraz bardziej. Staram się nie oglądać żadnych inspiracji w internecie, nie używam też telefonu komórkowego, mieszkam w lesie. Stąd są inspiracje – z braku form, z pustki, a nie z Instagrama. To dość kluczowe i nieoczywiste źródło koncepcji. Najbardziej się cieszę, że inwestor miał do mnie całkowite zaufanie, oddał mi decyzyjność, to doprowadziło do takiego efektu, mogłem swoja wizę tego wnętrza urzeczywistnić.

Wakacyjny klimat w sypialni – pomysły, które wprawią Cię w dobry nastrój

Jan Sikora
Proj.: Jan Sikora; Fot.: Tom Kurek

Projekt: Jan Sikora
WWW: https://sikorawnetrza.com/
Zdjęcia: Tom Kurek

 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków