Spieki kwarcowe - wszystko co musisz o nich wiedzieć

Spieki kwarcowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Spieki kwarcowe zyskują coraz większą popularność, ale czym tak naprawdę są? To nic innego jak wielkoformatowa płyta gresowa, wykonana w specjalnej technologii. Architekci cenią ten rodzaj gresu, przede wszystkim za efekt prawdziwego kamienia, łatwość w montażu oraz liczne możliwości zastosowania. Warto podkreślić, że jest to również produkt ekologiczny. Dzisiejszy artykuł, ma na celu przybliżenie tematyki związanej z nowym rodzajem płytek, które są świetną alternatywą dla kamienia naturalnego.

Spieki kwarcowe – jak powstają

Spieki powstają z naturalnych materiałów, a w ich składzie znajduje się mieszanka kwarcu, iłów łupkowych, skał granitowych oraz pigmentów ceramicznych. Proszek poddawany jest sprasowaniu pod dużym naciskiem, następnie nanoszona jest warstwa kolorystyczna i następuje wypalanie w bardzo wysokiej temperaturze. Proces ten rewolucjonizuje tradycyjną produkcję płytek gresowych, a w jego wyniku otrzymywany jest produkt lekki, elastyczny, wszechstronny i odporny na czynniki zewnętrze oraz uszkodzenia. Wzory spieków są bardzo różnorodne i nawiązują do takich materiałów jak marmur, granit, lastryko, beton, a nawet metal.

Przyszłość architektury leży w płytkach wielkoformatowych

Spieki kwarcowe – materiał o niezwykłych właściwościach

Płyty wielkoformatowe prześcigają właściwości, jakimi charakteryzuje się kamień naturalny. Musimy pamiętać, że wiele rodzajów kamienia ma porowatą strukturę, przez co narażone są na chłonięcie płynów i plamy. W przypadku marmurów, trawertynów i pochodnych piaskowców, powierzchnia jest podatna na ścieranie (pylenie), a także odbarwienia od kosmetyków kolorowych i środków czyszczących. Wszystkich tych problemów można uniknąć przy zastosowaniu płyt gresowych, które są twarde, odporne na plamy, uderzenia, ścieranie i zarysowanie. Istotne jest to, że duże rozmiary wcale nie oznaczają, iż sam materiał jest gruby i ciężki. Spieki, w przeciwieństwie do kamienia naturalnego, są wyjątkowo cienkie, ale również zdecydowanie od niego lżejsze, co czyni je znacznie łatwiejszymi w montażu. Gresowe płyty wielkoformatowe są też tańsze od kamienia i łatwiej dostępne, gdyż wiele z produktów można kupić od ręki, za pośrednictwem Internity Home oraz Prodesigne. Płyty ze spieków kwarcowych można stosować w każdym pomieszczeniu, zarówno na podłogi jak i na ściany, wykorzystywać je do obudowywania kominków, parapetów, blatów kuchennych czy wanien.

Płytki wielkoformatowe zaczynają się od wymiaru 120×120 cm, a ich grubość oscyluje między 6 a 11 mm. W ofercie Internity Home znajdują się również gresy o większych wymiarach, które mogą osiągnąć nawet 3 mm grubości.  Największa, dostępna w naszych salonach płyta, posiada wymiar 160×320 cm.

 

Zastosowanie płyt wielkoformatowych

Spieki kwarcowe doskonale zachowują się w kontakcie z żywnością. Pod wpływem działania płynów nie uwalniają się z nich żadne substancje, dzięki czemu można bezpiecznie wykorzystywać je jako blaty kuchenne, a nawet blaty stołów. Dodatkowo nie dopuszczają do rozwoju pleśni, grzybów i bakterii, a także charakteryzują się niską nasiąkliwością oraz wysoką odpornością na zabrudzenia.

Blat stołu wykonany z płytki wielkoformatowej X Light Premium Savage marki Urbatek.

Gresy wielkoformatowe są odporne na działanie promieniowania UV, mróz i inne warunki atmosferyczne, dlatego są doskonałym materiałem do wykańczania elewacji. Dzięki temu, że powstają z naturalnych komponentów i nie zawierają żadnych barwników organicznych, nie zmieniają się pod wpływem niesprzyjającej pogody i zachowują swój kolor oraz fakturę. Brak związków organicznych w ich składzie czyni je też odpornymi na ogień i wysokie temperatury. Nawet podczas pożaru nie wydzielają dymu ani innych, toksycznych substancji.

Płytki wielkoformatowe na elewacji – X Light ARCAN Corten (Urbatek, Grupa Porcelanosa)

Istotną cechą spieków kwarcowych, jest również ich niezwykła prezencja, bogata paleta kolorystyczna oraz oryginalne wzornictwo. Mogą imitować kamień naturalny, metal, drewno czy beton architektoniczny. Dzięki temu można je dopasować do wnętrz o różnej stylistyce. Charakteryzują się nie tylko ciekawym wybarwieniem, ale również strukturą: mogą być gładkie lub z interesującą fakturą.

Płytki wielkoformatowe w Internity Home

Spieki kwarcowe możesz zobaczyć na żywo w salonach grupy Internity Home. Nasi profesjonaliści pomogą w wyborze, przekażą wszystkie niezbędne informacje, a także polecą fachowe ekipy, zajmujące się montażem płyt wielkoformatowych. Wiele z nich można zakupić od ręki z naszych stanów magazynowych. Dodatkowo w naszym showroomie na Duchnickiej 3 w Warszawie, powstaje wyjątkowa i inspirująca przestrzeń, w której już niebawem będzie można zobaczyć wiele modeli spieków kwarcowych i sprawdzić ich multifunkcjonalność. Przekonaj się, że przyszłość architektury leży w płytach wielkoformatowych.

Zobacz wybór płytek wielkoformatowych z oferty Internity Home

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Daniel Kwiatkowski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków