Architektka Kristina Busko dała się poznać na łamach portalu Internity Home, za sprawą niezwykłych realizacji, łączących w sobie wrażliwość na otoczenie i historie danego miejsca. Tym razem, dzięki projektantce, przeniesiemy się na wschodnie wybrzeże Hiszpanii, gdzie powstała koncepcja wakacyjnego mieszkania. Inspiracją dla aranżacji wnętrz było miasto, w którym znajduje się lokal – Gandia. Jest to bardzo autentyczna, „hiszpańska”, pełna kolorów, słońca, a także egzotyki miejscowość. Apartamento no5 ma stanowić idealne miejsce do sesji zdjęciowych, sportowych wypadów czy tradycyjnych wakacji. Mieszkanie położone jest blisko portu i plaży, a do dyspozycji gości będą w pełni wyposażone trzy sypialnie, kuchnia oraz pokój do jogi.
Avant Basic – styl, który narodził się w Social Mediach
Wszystkie kolory Gandii
Nie zrozumiecie sztuki, póki nie zrozumiecie, że w sztuce 1+1 może dać każdą liczbę z wyjątkiem 2.“
— Pablo Picasso
Kristina Busko podkreśla, że w całej Gandii można znaleźć piękne odcienie wypłowiałej żółci oraz terakoty, które łączone są z detalami w kolorze kobaltu – właśnie takie zestawienia charakteryzują wnętrze mieszkanie. Jak tłumaczy architektka: „W projekcie Aparatemento no5 eksperymentuję z kolorami i tworzę kompozycje wnętrzarskie rodem z filmów Almodovara. Żaden z użytych kolorów jednocześnie nie jest przypadkowy. Są to barwy pojawiające się w całej Gandii. Żółcienie i pomarańcze wchodzą w dialog z kobaltem.”. Nie można oprzeć się wrażeniu, że również inny wielki hiszpański artysta – Pablo Picasso, miał wpływ na paletę barwną wybraną przez architektkę do projektu wnętrza. Kristina Busko z wielką swobodą posługuje się „bezczelnymi” zestawieniami barw, ale również formami, stawiając obok siebie abstrakcyjne, organiczne i rozedrgane linie.
Style, których nie znacie – 8 trendów wnętrzarskich poza głównym nurtem
Wybór zainspirowany projektem
Opowieść o hiszpańskiej ulicy
Mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego i posiadało wiele oryginalnych detali architektonicznych, które za wszelką cenę chciano zachować. Udało się uratować posadzkę z unikatowym wzorem, wyprodukowaną niegdyś w regionie. Kristina Busko wspomina: „Kiedy projektuję, ważny jest dla mnie kontekst miejsca, a jeśli jest to mieszkanie z rynku wtórnego, staram się zachować jego autentyczne i wartościowe elementy. W przypadku tego projektu – to m.in. płytka podłogowa. Długo zastanawialiśmy się, czy ją zostawić, czy nie przytłoczy (w końcu, to ponad 80m2 czarnej podłogi)? Czym wykończyć ubytki, czy ten wzór się obroni? W takich sytuacjach dobrze jest dać sobie czas i wrócić do miejsca kilkukrotnie, nabierając dystansu, jak przy malowaniu obrazu. Tak też było w tym przypadku, za czwartym razem, weszliśmy do mieszkania i powiedzieliśmy, tak! To jest to!”. Podczas prac remontowych udało się również zachować sztukaterię sufitową wraz z rozetami, a także kasetony w jednej z sypialni.
Stylowe różowe kuchnie – najciekawsze projekty!
Nawiązania do sztuki
Dziki ogród
Opisując swoją koncepcje wnętrz, Kristina Busko wspomina, że towarzyszyła jej jeszcze jedna ciekawa inspiracja. Był nią trend na ogrody w stylu dzikiej łąki, gdzie nie ma idealnie przystrzyżonej trawy i uporządkowanych rzędów jednego gatunku roślin. Apartamento jest metaforą takiego ogrodu, w którym nie pasujące, na pierwszy rzut oka elementy, odcienie i formy zaczynają się przenikać i współtworzyć nierozerwalną całość. We wnętrzu znalazł się nawet polski akcent – grafiki od Suline Studio, tworzone przez artystkę z Warszawy, Zuzannę Skrętak. Koncepcja apartamentu jest spotkaniem filmów Almodovara z obrazami Picasso, aliażem stylów i opowieścią o hiszpańskiej ulicy. Już od czerwca będzie cieszyć odwiedzających Gandię gości.
Selekcja stylisty IH
Projekt: Kristina Busko
Wizualizacje: Svitlana Ostrowska
IG: ostrowska_3d
Grafiki: Suline Studio, Zuzanna Skrętak
Zobacz // próbki i ekspozycję