Avant Basic - styl, który narodził się w Social Mediach
Proj. Pracownia KODO

Avant Basic – styl, który narodził się w Social Mediach

Każdy, dominujący w projektowaniu styl czeka schyłek popularności i jest to moment, w którym pojawiają się nowe tendencje. Historia architektury pokazuje, że po okresie ascetycznych form, następuje zwrot ku antagonistycznej estetyce. Tak, po dekadach czystej, modernistycznej formy nadszedł okres pochwały różnorodności, zapoczątkowany przez Memphis Group. Panujący przez lata 80. i 90. radosny, wielobarwny „kicz”, został wyparty na początku milenium przez syntetyczną biel ekoskóry, laminatów na wysoki połysk oraz szkło, symbolizujące nową, scyfryzowaną erę. Następnie najpopularniejszym stylem stał się Scandi, który przyniósł monochromatyzm zakorzeniony w naturze, a jego ewolucję na przestrzeni lat można upatrywać w minimalizmie oraz japandi. Wiele wskazuje na to, że właśnie jesteśmy świadkami początku końca tej estetyki we wnętrzach, a na jej miejsce pojawi się nowy maksymalizm. Zgodnie z przedstawioną w dużym skrócie, osią czasu styli wnętrzarskich, możemy spodziewać się prawdziwej rewolucji. Teraz to Avant Basic ma szansę wyznaczyć nowy kierunek w aranżacji wnętrz. Styl, w którym więcej znaczy lepiej jest jawnym buntem przeciwko kulturze minimalizmu ubranego w odcienie ziemi i barwy nude. Tutaj rządzi kolor, nietuzinkowe formy oraz „kiczowate” dodatki. Okryjmy wspólnie ten ciekawy styl, który narodził w Social Mediach.

 

Avant basic
Źródło: Pedrali

Memphis Group – czy styl pełen kolorów i wzorów powróci?

Więcej znaczy lepiej?

Kiedy dwa lata temu, nasze życie ograniczyło się do przestrzeni naszych domów, Social Media wypełniły ujęcia wnętrzarskie. Użytkownicy Instagrama, zamienili posty outfitów dnia i jedzenia serwowanego w restauracji na kadry ekscentrycznych elementów, „chaotycznie” upozowanych w przestrzeni. Grupa, głównie składająca się z pokolenia Z, zaczęła eksplorować nową estetykę. U podstaw tych  poszukiwań stało zakwestionowanie dominującego od lat minimalizm, będącego w fazie wzrostowej japandi, a także filozofi Marie Kondo. Właśnie w wymienionych czynnikach należy upatrywać początków stylu Avant Basic, którego już sama nazwa jest nieco sprzeczna. Składa się ze słów avant, oznaczającego coś oryginalnego, odbiegającego od normy oraz basic, czyli czegoś podstawowego, mainstreamowego. Trend zdaje się być przeniesieniem na język wnętrz tendencji modowych, zaczerpniętych z wczesnych lat 00. oraz vintage i funky charakterystycznego dla drugiej połowy lat 60. i początku 70. Nowy maksymalizm, czerpie również ze stylu Memphis, pop-artu, przy tym nie odwraca cię od ikon designu. Bardzo istotną rolę w tworzeniu estetyki Avant Basic gra kolor – nieoczywiste zestawienia pasteli z nasyconymi barwami, a także zasada, że nie ma kolorów, które do siebie nie pasują. Wszystko sprowadza się do ekspresji indywidualności, której przejawem jest awangardowa przestrzeń.

Źródło: Louis Poulsen
Avant basic
Proj. Pracownia KODO

Avant Basic – styl o wyrażaniu siebie

Pojawienie się Avant Basic unaocznia jak silną rolę w kreowaniu trendów odgrywają Social Media. Dzięki nim ludzie o podobnych upodobaniach estetycznych mogli inspirować się wzajemnie, budując oryginalny język wizualny. Narodziny „nowego eklektyzmu” są hołdem złożonym różnorodności. Pozycja Avant Basic stale się umacnia, a wielość źródeł z jakich czerpie, może spowodować, że rozwinie się w bardzo nieoczekiwanych kierunkach. Ten styl przeznaczony jest dla indywidualistów, kochających otaczać się tym, co sprawia radość i wywołuje uśmiech. Pokochają go miłośnicy nieoczywistych zestawień i nietuzinkowych dodatków. Docenią go, także esteci, gdyż jest wybitnie fotogeniczny – nic dziwnego, że podbija serwisy społecznościowe. Natomiast wspólnym mianownikiem dla wnętrz w stylu Avant Basic jest kolor – to on wybija się na pierwszy plan, a wśród spektrum znajdziemy pastelowe odcienie różu, błękitu i zieleni, ale także fiolet i żółty. Miks kolorów, wzorów, tekstur i kształtów to przejaw dążenia do kreowania indywidualnej przestrzeni do życia, będącej wyrazem osobowości i pasji, mieszkających w niej osób.

Avant Basic – główne cechy

Wnętrza w stylu Avant Basic za każdym razem przybierają oblicze osoby, dla której zostały stworzone. To właśnie autoekspresja i indywidualizm stanowią podwaliny tej estetyki. Jednak jesteśmy w stanie wyróżnić cechy i elementy, które najczęściej przewijają się w Avant Basic. Podsumowując najbarwniejszy styl tego milenium, przyjrzyjmy się jego charakterystycznym cechom. 

Avant basic
Proj.: Martyna Milczarek | MulumStudio

Style źródłowe

Avant Basic czarpie z lat 60. i 70., w tym kultury funk z jej psychodelicznymi akcentami. W stylu tym można również odnaleźć postulaty Memphis Group – humor, zabawę oraz radykalizm, uderzający w zrównoważoną estetykę minimalizmu. Avant Basic przywraca rangę estetyce kiczu oraz pop-artu, ale na jego kształt silny wpływ miała również moda początku lat 00.

Kolory i wzory

Wśród kolorów dominują pastele i rozbielona tonacja, jednak towarzyszą jej silniejsze akcenty: nasycona czerwień czy żółć. W Avant Basic wszystkie kolory do siebie pasują i tworzą ekspresyjną całość. Równie ważne jest wprowadzenie do wnętrz wzorów – tutaj również reguły nie istnieją. Krata, kropki, paski i motywy floralne występują obok siebie w pełnej zgodzie. 

Avant basic
Projekt: COI Pracownia Architektury Wnętrz

Galeria „kiczu”

Domowa galeria zajmująca całe ściany rozsławiła styl Avant Basic w social mediach. Różnej wielkości formaty, eklektyczne ramki i wielobarwne grafiki składają się na twórczą dekorację. Do stworzenia galerii można wykorzystać plakaty, okładki magazynów, fragmenty tapet czy tkanin, a także własnoręcznie wykonane abstrakcyjne obrazki.

Domowa galeria obrazów | Poradnik Internity Home

Proj.: Decoroom; Zdjęcia i stylizacja: Marta Behling, Pion Poziom – fotografia wnętrz

Avant Basic i design

Wnętrza w stylu Avant Basic wyróżniają się również elegancją i niezwykłą umiejętnością łączenia, pozornie niepasujących do siebie elementów. Nie brakuje w nich designerskich mebli i dodatków, a także ikon designu. Znajdziemy tutaj obłe formy sof, stoliki na fantazyjnych podstawach, lustra o falujących krawędziach. Wśród dodatków królują kolorowe świece w oryginalnych świecznikach, wazony oraz lampy.

Avant basic
Proj.: Monika Rogusz-Witkos | Studio projektowe COI

ZOBACZ WIĘCEJ POMYSŁÓW NA WNĘTRZA W STYLU AVANT BASIC

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków