Ukłon w stronę modernizmu | Kolorowe mieszkanie projektu Studio Kulis

Ukłon w stronę modernizmu | Kolorowe mieszkanie projektu Studio Kulis

Warszawska ulica Emilii Plater posiada bogatą historię i od jej powstania pod koniec XIX wieku, była zagospodarowywana bardzo różnorodną architekturą. Obecnie można tu podziwiać stojące obok siebie nowoczesne biurowce, przedwojenne kamienice, modernistyczne bloki, a także mały kościół zbudowany po II wojnie światowej. Właśnie na tej ulicy, na skrzyżowaniu ze Wspólną, znajduje się niepozorny na pierwszy rzut oka, budynek mieszkalny z 1959 roku. Jednak, kiedy przyjrzymy się elewacji zobaczymy zaprojektowane pod kątem wykusze z balkonami francuskimi, które nadają fasadzie dynamiki. Bryła, o tak ciekawym rytmie zafascynowała architektkę Karolinę Kulis, która właśnie zaczęła prace nad projektem mieszkania, znajdującego się w tym budynku. Stało się wówczas oczywiste, że inspiracji dla wnętrza należy szukać w pracach modernistów. Natomiast kiedy trafiła na starą fotografię Villi Le Lac autorstwa Le Corbusiera, wizja aranżacji zdała się oczywista. 

Studio Kulis
Proj.: Karolina Kulis; Fot.: Martyna Rudnicka

Zielone mieszkanie inspirowane latami 90. | Proj. Studio Kulis

Ukłon w stronę Le Corbusiera

Willa Le Lac powstała dla rodziców Le Corbusiera w 1924 roku, czyli niemal wiek po tym, jak Karolina Kulis rozpoczęła pracę projektem. Sama architektka podkreśla: ” zachwyciło mnie w nim wszystko: od starych szkiców układu komunikacji, po kolorystykę i co najważniejsze zwrócenie całości w stronę słońca dzięki panoramicznym oknom.”. Inwestorzy, którzy chcieli przeznaczyć mieszkanie na wynajem z otwartością przyjęli wizję aranżacji. Bardzo im się spodobał koncept barwnego mieszkania w duchu modernizmu. Jednak na początku należało całkowicie zmienić pierwotny układ mieszkania. Wyburzono ściany między początkową lokalizacją kuchni i pokoju głównego. Zamieniono również funkcję tych pomieszczeń, aby uzyskać mały kąt sypialny. Usunięto też ścianę między korytarzem a starą kuchnią, aby odzyskać każdy centymetr i postawić szafę otwieraną od strony sypialni. Jedyny element jaki został zachowany to świetlik w łazience. Dodano do niego szkło dekoracyjne, a od strony sypialni wykończono niebieską ramą.

Proj.: Karolina Kulis; Fot.: Martyna Rudnicka

Funkcja, forma, kolor

Pomimo, iż mieszkanie przeznaczone jest na wynajem, właściciele chcieli by panował tu klimat domowego ciepła. Istotnym aspektem, obok funkcjonalności, było więc wprowadzeniu rozwiązań pozwalających na wygodne i komfortowe mieszkanie. Architektka podzieliła niewielką część dzienną na trzy strefy funkcjonalne: aneks kuchenny z pojemną zabudową, strefę jadalnianą oraz wypoczynkową z wygodnymi leżankami. Za lekkimi białymi zasłonami, skrywa się kącik sypialniany. Przedpokój również można odseparować od reszty mieszkania, zasuwając zasłonę. Aby powiększyć przestrzeń łazienki, zdecydowano się przenieść pralkę do zabudowy szafy, znajdującej się pomiędzy sypialnią a salonem. Dzięki temu zabiegowi w łazience stanęła duża kabina prysznicowa. Ściany pokryte barwnym lastryko nawiązują do modernizmu i są motywem przewijającym się w całej aranżacji mieszkania. Wnętrze idealnie dopełnia prosta ceramika i chromowana armatura. 

Studio Kulis
Kącik sypialniany ukryty za lekką zasłoną. | Proj.: Karolina Kulis; Fot.: Martyna Rudnicka

Mała łazienka z prysznicem – 8 propozycji polskich architektów

Łazienka w duchu modernizmu. | Proj.: Karolina Kulis; Fot.: Martyna Rudnicka
Projekt: Karolina Kulis
WWW: https://karolinakulis.com/
Zdjęcia: Martyna Rudnicka

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków