Triumf koloru we wnętrzach - TOP 10 barwnych projektów
Proj. Dziurdzia Projekt, Fot. PION

Triumf koloru we wnętrzach – TOP 10 barwnych projektów

Kolor we wnętrzach zdaje się mieć już bardzo silną pozycję, co udowadniają liczne projekty architektów publikowane na łamach naszego portalu. Jednocześnie, świadczy to o zmieniających się oczekiwaniach inwestorów, którzy chcą żyć w przestrzeniach wypełnionych kolorami. Wśród najchętniej wybieranych barw znajduje się tegoroczny laureat Pantone czyli Classic Blue. Obok niego różne odcienie zieleni od mięty, przez eukaliptus, khaki po głęboką butelkową zieleń. Coraz częściej architekci sięgają również po kolor terakoty, która występuje w bardzo szerokiej palecie. Ponadto można zaobserwować rosnącą popularność pasteli w aranżacji wnętrz, które przestały być utożsamiane jedynie z pokojami dziecięcymi. Subtelność pastelowych odcieni pozwala na stworzenie uniwersalnej bazy barwnej w każdym pomieszczeniu. Zainspirowani wnętrzami, w których triumfuje kolor, przygotowaliśmy zestawienie najlepszych barwnych projektów. Nasz dzisiejszy ranking powinien wpłynąć nawet na największych fanów monochromatycznych przestrzeni. 

1. Mięta, róż i vintage w mieszkaniu na Mokotowie | Projekt: Pigalopus

Kreatywny duet z biura architektonicznego Pigalopus, zaproponował pastelowe odcienie mięty i różu, właścicielce mieszkania w kamienicy na warszawskim Mokotowie. Dzięki wykorzystaniu tych barw, udało się stworzyć bardzo nowoczesną wersję eklektyzmu. Subtelna kolorystyka towarzyszy motywom vintage, a całość dopełniają liczne rośliny w dekoracyjnych osłonkach i ceramika kolekcjonowana przez właścicielkę. 

Proj.: Pigalopus: Malwina Borowiec, Karolina Chodur; Fot.: ONI

Wnętrza w kolorach mięty | Najpiękniejsze projekty architektów

Mięta, róż i vintage w mieszkaniu na Mokotowie | Projekt: Pigalopus

2. Pastele, kolorowe lastryko i drewno | Projekt: COI

Projekt koncepcyjny apartamentu zaprojektowanego przez pracownie COI, nawiązuje do nowoczesnej stylistyki. Przewodnim motywem są pastele: mięta i pudrowy róż zestawione z bielą. Ich subtelność podkreślają akcenty w nasyconych barwach, tj.: Classic Blue oraz burgund, które nadają tempo stonowanej palecie. Aranżacji towarzyszą różnorodne materiały: drewno, lastryko, a w roli dodatków występuje złoto. Tkaniny obiciowe posiadają wyraźna fakturę, zbliżoną do sztruksu. Bardzo charakterystyczny dla wnętrza jest kontrast powierzchni, gładkich i strukturalnych.

Pastele wyrażają dążenie do nowoczesności we wnętrzach. | COI Pracownia Architektury Wnętrz

Inspiracja tygodnia: pastele, lastryko i drewno | Projekt: COI

3. Pastelowe oblicze zieleni i błękitu w mieszkaniu z lat 50. | Atelier Starzak Strebicki

Architekci z Atelier Starzak Strebicki wprowadzili kolor do wnętrza za sprawą oryginalnego „ściano-mebla”. Ta współczesna wersja meblościanki posiada barwne fronty w pastelowych odcieniach błękitu i zieleni. Jednocześnie nawiązuje do epoki modernizmu i wprowadza zabawny akcent do mieszkania, pochodzącego z lat 50. 

kolor we wnętrzach
Współczesna wersja meblościanki. | Proj.: Atelier Starzak Strebicki; Fot.: Danil Daneliuk

Fuzja dwóch mieszkań z lat 50. w przestronny apartament

4. Wnętrze stworzone z miłości do kolorów | proj.: IMA Interiors

Mieszkanie pokazowe autorstwa IMA Interiors to inicjatywa, mająca umożliwiać przyszłym klientom „testowanie” materiałów oraz doświadczenie stylu Studia. Wielki Błękit jest nawiązaniem do podwodnej pasji architektów oraz do sztuki Yvesa Kleina. Właśnie ten piękny, głęboki odcień niebieskiego stanowi barwny leitmotiv projektu. Paletę kolorów wnętrza uzupełniają różne odcienie wody morskiej: od ciemnych granatów, przez turkus, szaroniebieski, aż po rozbielone, pastelowe błękity. Szerokiemu spektrum błękitów towarzyszy brudny róż oraz szarość.

Proj.: IMA Interiors, Stylizacja: Izabella Lubiniecka; Fot.: Hania Połczyńska, Kroniki Studio

Wnętrze stworzone z miłości do sztuki i kolorów | proj.: IMA Interiors

5. Focus na kolor | Proj. Finchstudio

Mieszkanie zaprojektowane przez Finchstudio to prawdziwy hołd dla koloru we wnętrzach. Znalazło się tutaj połączenie mięty, fuksjowego różu oraz błękitnych i żółtych akcentów. Piękny Classic Blue odnajdziemy w sypialni, a w łazience wykorzystano błyszczące płytki w kolorze khaki. Wydaje się, że taka ilość barw nie może zwiastować nic dobrego, a jednak wnętrze jest harmonijne i pozbawione chaosu. 

Projekt: Magdalena Kwoczka (Finchstudio); Zdjęcia i stylizacja: Aleksandra Dermont (Ayuko Studio)

Focus na kolor | proj. Finchstudio

6. Kolorowe mieszkanie inspirowane modernizmem | Proj. MAUO.DESIGN

Mieszkanie projektu MAUO.DESIGN nawiązuje do modernistycznej historii Wrocławia i wpływów Bauhausu na architekturę miasta. Część dzienna została wypełniona kolorem pomarańczowym, którego nasycony i energetyczny odcień,  łagodzi biel i akcenty błękitu. Modernistyczne inspiracje podkreślono geometrycznymi polami barwnymi na ścianie szczytowej, a także półkolistą arkadą nad drzwiami wejściowymi. Ciekawym zabiegiem jest zastosowanie pomarańczowej fugi do białych, kwadratowych płytek, znajdujących się na ścianie aneksu kuchennego. 

Projekt: MAUO.DESIGN; fot. Mateusz Szeliga ( www.mateuszszeliga.pl)

Kolorowe mieszkanie inspirowane modernizmem | proj. MAUO.DESIGN

7. Wakacyjny azyl pełen barw | Mieszkanie projektu One Design

Właścicielami mieszkania na warszawskim Mokotowie jest para 30-sto latków, którzy są miłośnikami designu z lat 50. i 60. Inwestorzy byli otwarci na odważne rozwiązania, dlatego architektki z One Design mogły puścić wodzę fantazji i zaproponować bardzo oryginalną i kolorową aranżację. Nawiązania do stylu etnicznego i boho, przeplatają się tu z kolorem oraz elementami eko. Mimo pozornej wielości rozwiązań, wszystko jest dokładnie przemyślane i zaprojektowane tak, by mieszkanie poza stroną wizualną, było również funkcjonalne i wygodne do życia.

kolor we wnętrzach
Egzotyczny azyl w centrum miasta. | Projekt i realizacja One Design, arch. Joanna Rej

Styl meksykański w domu – jak wprowadzić salsę na salony?

Wakacyjny azyl w centrum miasta | Mieszkanie projektu One Design

8. Pomarańcz i mięta w nowoczesnym mieszkaniu | Dziurdzia Projekt

Niezwykłe wnętrze zaprojektowane przez Dziurdzia Projekt, już od samego progu wita kolorem, gdzie intensywny pomarańcz pokrywa ściany korytarza. W strefie dziennej królują spokojniejsze barwy z miętą w roli głównej. Mięta znalazła się również w sypialni, gdzie została zestawiona z błękitami. Chłodna kolorystyka wprowadza do wnętrza atmosferę relaksu i wyciszenia, tak ważną w miejscu przeznaczonym do odpoczynku. Łazienka mieszkania jest najspokojniejszym kolorystycznie pomieszczeniem. Jednak nie zabrakło w niej motywu barwnego, w postaci kobaltu.

kolor we wnętrzach
Strefa dzienna | Proj. Dziurdzia Projekt, Fot. PION

Nowoczesne mieszkanie z nutą mięty | Dziurdzia Projekt

9.  Strefa dzienna pełna kolorów | Proj. Finchstudio

Pomimo wykorzystania wielu mocnych barw, takich jak niebieski, zielony, fioletowy czy musztardowy, dosłownie wszystko zagrało ze sobą doskonale. Projekt z pewnością wymagał wiele odwagi nie tylko ze strony projektanta, ale przede wszystkim właścicieli tego mieszkania. Natomiast pomimo ryzykownego zagrania opłacało się, bowiem efekt jest piorunująco dobry. Uniknięto sztampy, powielania wzorów i form, a w zamian uzyskano nietuzinkowy layout wnętrza.

kolor we wnętrzach
Projekt: Magdalena Kwoczka; zdjęcia i stylizacja: Aleksandra Dermont (Ayuko Studio)

Mieszkanie we Wrocławiu | proj. Finchstudio

10. Kolorowe mieszkanie w duchu retro | Proj.: bro.Kat

Mieszkanie znajdujące się na katowickim blokowisku, miało nawiązywać do architektury lat 50. Projektanci musieli jednak uwzględnić miłość właścicielki do mebli vintage i roślin. Aranżację w duchu retro uzupełnia kolor: niebieska sofka, plecione fotele w energetycznym żółtym kolorze oraz zasłona z miętowego veluru, oddzielająca sypialnię od części dziennej. 

kolor we wnętrzach
Proj.: bro.Kat – Roma Skuza, Bogna Polańska; Fot.: Radosław Kaźmierczak

Kolorowe mieszkanie w duchu retro na katowickim blokowisku | bro.Kat

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków