Weekendowy apartament w Zakopanem | Proj. MIKOŁAJSKAstudio

Mieszkające na co dzień w Warszawie małżeństwo, postanowiło stworzyć swój weekendowy azyl z dala od miasta. Zauroczeni klimatem Zakopanego, wybrali właśnie to miejsce. Dwa małe lokale, znajdujące się na poddaszu z widokiem na góry i las, miały zamienić się w przytulny apartament. Wyzwania podjęły się architektki z MIKOŁAJSKAstudio, które połączyły mieszkania i umiejętnie zagospodarowały przestrzeń ograniczoną skosami, typowymi dla górskiej architektury. Rezultatem jest funkcjonalny, przestronny i elegancki weekendowy apartament w Zakopanem, gdzie z przyjemnością można wypoczywać, ciesząc się kojącym widokiem gór.

Weekendowy apartament w Zakopanem

Weekendowy apartament w Zakopanem. | Proj.: MIKOŁAJSKAstudio

Sposoby na skosy

Architektki postanowiły nie ingerować w układ funkcjonalny mieszkania, ale za to maksymalnie wykorzystać zastaną przestrzeń. Jedyne pomieszczenia bez skosów w tym apartamencie to część dzienna i łazienki. Salon posiada fantastyczny widok na las i góry. Tuż przy oknie zaaranżowano strefę jadalni. Stanął tu dość spory, okrągły stół i wygodne tapicerowane krzesła. Wystrój tej części mieszkania sprzyja wypoczynkowi. Stonowaną kolorystykę zdominowały barwy ziemi: ciepłe beże i szarości, przeplatane od czasu do czasu oliwkowozielonymi akcentami.

Weekendowy apartament w Zakopanem

Weekendowy apartament w Zakopanem. | Proj.: MIKOŁAJSKAstudio

Salon sąsiaduje z półotwartą kuchnią, ulokowaną w przestrzeni pod skosami. Takie położenie wymusiło na architektach zastosowanie konkretnych rozwiązań. Musiały rezygnować z górnych szafek w kuchni i poszukać innego miejsca na przechowywanie. Rozwiązaniem było zaprojektowanie nietypowego kredensu, idealnie wpasowanego w przestrzeń między kuchnią a salonem. Wisząca forma i przeszklone fronty nadały mu lekkości. Zabudowa na pełną wysokość, w którą wkomponowano lodówkę i piekarnik, pojawiła się natomiast na ścianie dzielącej kuchnię od salonu. Meble wykończono półmatowym lakierem w złamanych odcieniach szarości i bieli. Proste fronty kuchennych szafek uzupełniono szufladami z frontami ramkowymi w bardziej klasycznym stylu.

Weekendowy apartament w Zakopanem z kuchnią na poddaszu

Przestrzeń do przygotowywania posiłków została zaplanowana w taki sposób, by w trakcie pracy nie uderzać głową o skosy. Z tego samego względu tradycyjny okap zastąpiono modelem zintegrowanym z płytą grzewczą. Mimo okien dachowych, blaty pod skosami należało dobrze doświetlić sztucznym światłem – stąd liczne reflektory, które pozwalają kierować światło na wybrany obszar roboczy. Wąski pas ponad blatem wykończono płytką gresową z kamiennym dekorem. Górne części ścian i skosy pokryte są białą farą. Architektki zdecydowały się na takie rozwiązanie w całym mieszkaniu.

Kuchnia ze skosami. | Proj.: MIKOŁAJSKAstudio

Dobrze wykorzystana przestrzeń 

Urządzając mieszkanie na poddaszu należy przede wszystkim mądrze wykorzystać przestrzeń pod skosami. Zazwyczaj staje się ona miejscem do przechowywania. Warto wówczas pomyśleć o zabudowie, która kryć będzie różnego rodzaju schowki. W przypadku tego apartamentu o charakterze weekendowo-wakacyjnym wystarczającą przestrzeń do przechowywania zapewnia obszerna szafa w przedpokoju oraz zabudowy w łazienkach i kuchni. Apartament w Zakopanem ma trzy dwuosobowe sypialnie, które służą właścicielom, a także odwiedzającym ich członkom rodziny i znajomym. Tutaj również prym wiodą odcienie szarości, wzbogacone akcentami terakoty, granatu i niezapominajki. Wygodne łóżka ustawiono tak, by przez okna dachowe można było podziwiać rozgwieżdżone niebo. Miękkie tkaniny nadają wnętrzom przytulności.

Weekendowy apartament w Zakopanem

Weekendowy apartament w Zakopanem. | Proj.: MIKOŁAJSKAstudio

Architekci pracowni MIKOŁAJSKAstudio nie tylko doskonale poradzili sobie z trudnymi, stromymi skosami. Udało im się również stworzyć przestrzeń, która idealnie oddaje nostalgię właścicieli mieszkania za krajobrazem i klimatem gór. Inwestorzy życzyli sobie, by wystrój ich zakopiańskiego apartamentu nie konkurował z pięknymi widokami zza okien – miał być dla nich raczej subtelnym tłem. Kochająca spacery po okolicy właścicielka mieszkania przyjeżdża tu nawet w deszczowe weekendy, by odetchnąć od zgiełku Warszawy.

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Maksymilian Płusa

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków