Winyl Winiarnia | Proj: MONARCHIA DESIGN | IH - Internity Home

Winyl Winiarnia | Proj: MONARCHIA DESIGN

POŁUDNIOWE SKOJARZENIA W NOWOCZESNEJ FORMIE
Projekt winiarni, który będzie przywodził na myśl klimat wypalonych słońcem, południowych knajpek? Oto współczesna interpretacja tej idei, zlokalizowana w nowym budownictwie w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Poznania – Łacina. Twórcom Winylu zależało by lokal wypełnić pełnią smaków i dobrą muzykę, architektom by południowe skojarzenia spiąć z nowoczesną formą i wpasować się we współczesny charakter lokalizacji na nowo powstałym osiedlu.
PROJ: MONARCHIA DESIGN
Architektki z pracowni MONARCHIA DESIGN postawiły na zdecydowany akcent kolorystyczny: gładką, bordową posadzkę żywiczną wypełniającą całą przestrzeń lokalu niczym rozlane czerwone wino. Ciepłe, ceglane pomarańcze pojawiające się w postaci elementów meblarskich, lady i wielkoformatowych grafik nawiązujących do kształtu grona oraz płyty winylowej, kontrastują tutaj z surowymi sufitami i tynkowanymi przecieranymi ścianami w odcieniu ciepłej szarości.
Odkryty, surowy strop z widoczną instalacją techniczną, uwydatnia ten efekt, jednocześnie pozwalając na pełne wykorzystanie i wyeksponowanie kubatury wysokiego lokalu. 
Charakterystyczna paleta kolorystyczna lokalu uzupełniona o bujne, roślinne tło, stała się również punktem wyjścia do stworzenia identyfikacji wizualnej marki i jej spójnej tożsamości.
UKŁAD FUNKCJONALNY
Układ tego 64 metrowego lokalu, o podłużnym kształcie pozwolił na wyznaczenie dwóch stref o nieco odmiennym charakterze. Pierwsza strefa wraz z barem ma bardziej otwarty i społeczny charakter, wita gości siedziskami o zróżnicowanej formie: wygodnych puff, rozłożystych foteli czy rzeźbionych taboretów. Najważniejszym elementem tej przestrzeni jest zaokrąglona forma ceglastej lady barowej zaprojektowanej jako stół dostępny z obu stron, zapraszający klientów by przysiąść na kieliszek wina i pogaduchy z właścicielami. 
Ściana wejściowa została zaaranżowana ściennym regałem eksponującym winiarską kolekcję Winylu. Na wejściu umiejscowiłyśmy także gramofon i półkę na winyle – niezbędne atrybuty konceptu miejsca. 
W tej samej strefie, w rozległą wnękę okienną został wkomponowany długi drewniany wysoki blat, nawiązujący do hiszpańskich tapas barów. Wraz z autorskim, nadwieszonym stelażem wypełnionym butelkami z winem, rozbija światło wpadające do wnętrza i w pełni aranżuje przestrzeń szklanej witryny widocznej od strony chodnika, jednocześnie zachęcając przechodniów choć na krótką wizytę na wino i przekąskę. 
NASTRÓJ WE WNĘTRZU
W drugiej części lokalu, w przewężeniu, zlokalizowany został ciąg małych stolików, który wraz z rytmiczną linią kulistych lamp wprowadza gości w bardziej kuluarowy nastrój. Kulminacją tej przestrzeni jest strefa o bardziej stonowanym wydźwięku z kanapą i wygodnymi siedziskami, której tło uzupełnia długa, bawełniana zasłona, nadając tej przestrzeni miękkiego, przytulnego charakteru. 
ARANŻACJA ŁAZIENKI
Istotną przestrzenią była również łazienka – proste kwadratowe pudrowe płytki utrzymane w tonacji wnętrza zostały uzupełnione pomarańczowymi, jaskrawymi fugami nadając jej bardziej figlarnego charakteru. Wyjątkowym elementem tej przestrzeni jest duże, okrągłe, barwione lustro, które w aranżacji z charakterystyczną formą kinkietu może przynieść skojarzenie do płyty winylowej – oczywiście w Winylu to nie przypadek. Silny akcent kolorystyczny, bordo, pojawił się także na suficie i fragmencie ścian, optycznie go obniżając.
PROJ: MONARCHIA DESIGN

 

Ściany zaplecza, zarówno od strony sali jak i od wnętrz, zostały wykończone w taki sam sposób jak robią to we francuskich winiarniach, bielone, zaciągnięte grubą warstwą farby, teksturowane, uwydatniające chropowaty i surowy charakter powierzchni. Miałyśmy szczęście, nasz wykonawca niegdyś pracował na południu i nauczył się tej techniki od Francuzów. 

monarchia.design

Emilia Schudy, Małgorzata Zbierska

Zapytaj // naszego eksperta

Ewa Banasiewicz-Kieliszek

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków