Zięta Studio: Światła, kształty i kolory. | IH - Internity Home

Zięta Studio: Światła, kształty i kolory.

Oskar Zięta fascynuje się właściwościami metali, które przekształca w meble i rzeźby bawiące zmysły, często onieśmielające swoją skalą i przekraczające granicę pomiędzy tym, co możliwe, a tym, co tylko wyobrażone. W swoich pracach wykorzystuje autorską metodę obróbki metalu, która daje nieskończone możliwości manipulacji materiałem, nie pozbawiając się przy tym autentyczności i naturalności rzemiosła. Jego projekty są wynikiem bliskiej relacji człowieka z materiałem, praktykowanej przez ojca Jana i dziadka Bolesława. Podczas gdy oni pracowali przy pomocy własnych rąk i ciężkich narzędzi, Oskar Zięta posługuje się bardzo wyrafinowanymi metodami obróbki stali.

Ekologia, technologia i ekonomia

Zieta Studio nie przestaje pokazywania światu swojego manifestu ultralekkości. Kiedy w 1957 roku Cassina rozpoczęła produkcję krzesła Superleggera, zaprojektowanego przez Gio Pontiego, eksperymenty z wytrzymałością i lekkością konstrukcji należały przede wszystkim do świata architektury. W swoich projektach tacy twórcy jak Buckminster Fuller, czy Jean Prouvé podnosili ideę prymatu jakości konstrukcji nad formą. W 2019 roku Oskar Zięta postanowił na nowo zmierzyć się z wyzwaniem lekkości, w projekcie funkcjonalnego obiektu, którym zafascynował się cały świat. Efektem jego poszukiwań jest ULTRALEGGERA, krzesło zadziwiające swą wagą i hipnotyzujące od pierwszego wejrzenia.

Oskar Zięta

Kameralna forma architektoniczna TAJDO to nowatorska, półprzezroczysta ścianka działowa lub element dekoracyjny, który uzupełnia estetykę niepowtarzalnych wnętrz, dając szerokie możliwości personalizacji. Lustra Zięty, oprawione w bioniczne kształty, prowokują. W swoich elastycznych deformacjach załamują światło w nieoczywisty sposób, tworząc niezwykłe doznania dla zmysłów – teraz poszerzono ich portfolio o nowe gradientowe wykończenia, napędzane zachwytem Zięty dla wszystkiego, co kosmiczne. Wzbogacają lustrzane powierzchnie Inox obiektów RONDO i poszerzają kolekcję TRANSITIONS o kształt i odcień HELIX NEBULA. Kolekcja COTTON CANDY w rozbudowanych aranżacjach wprowadziła stalową powierzchnię w nowe percepcyjne wymiary. Zieta Studio zaprezentowało tu charakterystyczną ofertę akcesoriów, z główną rolą WAZONÓW ZIETA, które uzupełniają, kontynuują lub poszerzają narrację stalowych refleksów.

Oskar Zięta

CRASH to z kolei obiekty o ambitnej i zaawansowanej produkcji – w postaci unikalnego stołu CRASH. Po dotknięciu rozdziału o powierzchniach poziomych, trzeba także wspomnieć również o HUBA, jako premierze z kategorii konsol. ZIETA LUMINARIES to z kolei doskonała fuzja kunsztu, technologii i fascynacji światłem. Kolekcja jest wynikiem badań potencjału autorskiej technologii FiDU w lampach oraz jej płynnego połączenia z tradycyjną techniką przędzenia metalu.

 

Wszystkie obiekty Zieta Studio opierają się na fundamentalnej wartości, ukrytej w manifeście „mniej znaczy mniej”: badaniach technologicznych nad optymalizacją lekkiego indeksu, zaawansowanych technologiach rozszerzalności objętościowej metalu i algorytmach parametrycznych. Wszystko to składa się na narrację o ciągłej redukcji zużycia materiałów, energii i danych. Prace Oskara Zięty to zatem nie tylko szczegółowa narracja o estetyce i formie. Równolegle prowadzą również dialog społeczny na temat odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji dla dobra przyszłych pokoleń

Zapytaj // naszego eksperta

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Olsztyn

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków