Lifting kawalerki 28m2 – powstała tu ukryta sypialnia i przytulny salon

Niewielka kawalerka o powierzchni jedynie 28m2, przeszła dużą metamorfozę. Mieszkanie znajdujące się w pięknej dzielnicy Gdańska – Oliwie, stanowiło spore wyzwanie dla Igi Żywicy i Pauliny Januszkiewcz  z Mood-studio. Lokal składał się z małej łazienki, oddzielnej kuchni oraz salonu. Architektki postanowiły zmienić rozkład pomieszczeń i nadać wnętrzu zdecydowanie bardziej funkcjonalny charakter. Natomiast główną inspiracją dla aranżacji wnętrza był nadmorski klimat Bałtyku oraz zieleń otaczająca dzielnicę.  

Mieszkanie w Sopocie zainspirowane bałtyckimi plażami | Proj.: Plan A

kawalerka 28m2
Proj.: : Iga Żywica i Paulina Januszkiewcz | Mood-studio.

Zmiany od wejścia 

Metamorfoza kawalerki zaczęła się od samego wejścia. Przedpokój pojaśniał i „poszerzył się” dzięki użyciu jasnych barw: bieli i szałwiowej zieleni. Zabudowa meblowa nad drzwiami wejściowymi ukryła rury i liczniki, a przy tym powstała dodatkowa przestrzeń do przechowywania. Duże lustro na ścianie, także wpłynęło na odbiór wąskiej przestrzeni, optycznie ją powiększając. Znalazło się tu również wygodne siedzisko, a drzwi wejściowe zostały otapicerowane szarym welurem. 

Przedpokój w bloku – jak pogodzić estetykę z funkcjonalnością?

kawalerka 28m2
Korytarz – przed i po | Proj.: : Iga Żywica i Paulina Januszkiewcz | Mood-studio.

Kawalerka 28m2 – funkcjonalne rozwiązania 

Architektki z Mood-studio postanowiły przenieść kuchnię, wraz ze wszystkimi instalacjami do części dziennej. Na jej oryginalnym miejscu pojawiła się sypialnia, do której prowadzi niski podest. Przestrzeń wypełnia stelaż z łóżkiem, nad którym znalazła się zabudowa wisząca. Udało się też zorganizować miejsca do przechowywania: komodę do wysokości przeszklenia z frontami przesuwnymi z dostępem od strony łóżka i korytarza. Ta niewielka strefa nocna została zaprojektowana w jasnej kolorystyce, oddzielona od holu ruchomą zasłoną w niebieskim kolorze, za którą znajduje się miejsce na odzież wiszącą. Dzięki pomysłowi wcześniejszych właścicieli o przeszkleniu w kuchni, sypialnia zyskała dostęp do światła dziennego. Chcąc oddzielić się od części dziennej, wystarczy zasłonić zasłonę oraz żaluzje. Uzupełnieniem klimatu sypialni stało się oświetlenie w postaci szklanych kinkietów vintage, które rzucają na ścianę ciekawe cienie.

kawalerka 28m2
Sypialnia ukryta za kotarą | Proj.: : Iga Żywica i Paulina Januszkiewcz | Mood-studio.
Kuchnia przed i po | Proj.: : Iga Żywica i Paulina Januszkiewcz | Mood-studio.

Przytulny salon

Nadmorski charakter, na którym zależało architektkom, uzyskano za sprawą oryginalnych detali. Plecionki abażurów lamp wprowadziły wakacyjny klimat, a tapeta na ścianie z sofą posiada motyw suszonej trawy. Aranżację uzupełnia fakturalny dywan w naturalnym kolorze oraz drewniane meble. Zasłona przechodząca z holu do kuchni stała się przedłużeniem niebieskiej ściany w kolorze burzowego Bałtyku. Aneks kuchenny wyposażono, jedynie w niezbędne elementy, a mimo to, można tu komfortowo przygotować posiłek. 

kawalerka 28m2
Proj.: : Iga Żywica i Paulina Januszkiewcz | Mood-studio.

Łazienka z szałwiowym detalem

Kolor szałwiowy, będący motywem przewodnim aranżacji kawalerki, pojawił się również w łazience. Tutaj postawiono na błyszczące płytki marki Tonalite o teksturalnej powierzchni, które przywodzą na myśl spokojnie falującą wodę. W zastanym wnętrzu, znajdowała się tu wanna z niewielkim zlewem oraz toaletą. Architektkom udało się tu zmieścić wygodny prysznic na podeście, dodatkową zabudowę nad toaletą oraz miejsce na pralkę pod blatem. Ściana za okrągłym lustrem została wykończona tapetą z efektem tkaniny. Całość łazienki utrzymana w jasnej kolorystyce z akcentami beżu w płytkach pod prysznicem i geometrycznymi płytkami w strefie WC.

Mała łazienka z prysznicem – 8 propozycji polskich architektów


Projekt: Iga Żywica i Paulina Januszkiewcz z pracowni Mood-studio

WWW: https://www.mood-studio.pl/

Zapytaj // naszego eksperta

Agata Pietrzak

Specjalista // Meble
×

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków