Alternatywy dla drewnianej podłogi, które nadadzą wnętrzu przytulności

Alternatywy dla drewnianej podłogi, które nadadzą wnętrzu przytulności

Wyższość naturalnego drewna nad materiałami, które je imitują, zawsze będzie dzielić miłośników pięknych wnętrz. Oba rozwiązania mają tyle wad ile zalet. Już od kilku lat obserwujemy wielki powrót parkietów i desek do wnętrz, a tym samym wzrost zainteresowania inwestorów tego rodzajem pokryć podłogowych. Natomiast jest wiele miejsc, w których naturalne drewno, mimo swoich licznych zalet, nie zda egzaminu. Należą do nich chociażby przestrzenie narażone na bezpośredni kontakt z wodą i innymi cieczami, lokale komercyjne czy mieszkania przeznaczone na wynajem. Ponadto, ze względów praktycznych w domach gdzie są małe dzieci czy zwierzęta, podjęcie decyzji o drewnianej podłodze często wiąże się z ryzykiem. Zatem jak znaleźć złoty środek, między marzeniem o pięknym parkiecie wprowadzającym przytulność, a trwałością płytek? Mamy dla was kilka ciekawych alternatyw. 

Alternatywy dla drewnianej podłogi
Alternatywy dla drewnianej podłogi nie muszą być złem koniecznym.

Podłoga – najciekawsze propozycje do nowoczesnego wnętrza

Alternatywy dla drewnianej podłogi – panele winylowe

Pierwsza z naszych propozycji stanowi bardzo udany kompromis między płytkami, a drewnianymi deskami. To pokrycie podłogowe powinno zainteresować każdego miłośnika naturalnych materiałów. Panele winylowe, dzięki starannie odtworzonemu rysunkowi, łączą w sobie naturalny wygląd i fakturę drewna, a w dotyku dają poczucie ciepła. Właśnie realistyczne szczegóły oraz inspiracje czerpane z natury, pozwalają cieszyć się widokiem pięknej podłogi. Jednocześnie możemy zapomnieć o obawach związanych z konserwacją desek drewnianych i ich niską odpornością na czynniki mechaniczne. Powierzchnia winyli jest odporna na ścieranie, zadrapania czy blaknięcie. Ponadto nie ulega rozwarstwianiu, kruszeniu i pękaniu. Panele są również odporne na powstawanie smug czy zacieków. Powłoka antypoślizgowa sprawia, że powierzchnie są wyjątkowo bezpieczne min. dla dzieci. Natomiast dźwiękochłonność, zapewniona przez podkład akustyczny, redukuje poziom hałasu. Jeśli chodzi o kwestie wizualne, panele winylowe z taką dbałością oddają wygląd drewnianych desek, że trudno je od nich rozróżnić. Tym samym możemy być pewni, że przy cechach przewyższających trwałość drewna, otrzymamy przytulność, którą wprowadza ten materiał. 

Alternatywy dla drewnianej podłogi
Panele winylowe Charme Parquet w przytulnej sypialni

Panele winylowe – niezawodne podłogi od Charme Parquet

Powłoka antypoślizgowa paneli winylowych sprawia, że powierzchnie są wyjątkowo bezpieczne min. dla dzieci.
Warstwa lakieru UV chroni przed przebarwieniami, dzięki czemu winyle mogą być stosowane w pomieszczeniach o dużym nasłonecznieniu.

Płytki drewnopodobne o rustykalnym wykończeniu

Dość oczywiste będzie, że na miejscu drugim znajdą się płytki drewnopodobne. Natomiast już ich design, nie musi być taki oczywisty. Nowoczesne technologie produkcji umożliwiły stworzenie podłoża, które niemal w niczym nie odstaje od pierwowzoru. Płytki doskonale naśladują drewniane panele zarówno pod kątem koloru, jak i charakterystycznego usłojenia. Producenci prześcigają się w tworzeniu nowych tekstur i rozmiarów. Dlatego też, możemy wybierać spośród bardzo szerokiego wachlarza możliwości. Wyjątkową przytulność uzyskamy dzięki płytkom o rustykalnym looku, posiadającym dużą różnorodność tonacji, zróżnicowany rysunek i ciekawe wzory. Wśród tego typu płytek znajdziemy nawet takie, których tekstura nawiązuje do postarzanego drewna, przecieranej powierzchni czy mozaiki.

Płytki drewnopodobne o rustykalnym wykończeniu w łazience. | Proj.: Marlena Kłos, fot. Barbara Rompska
Proj.: Architekt Małgorzata Niedzielska

Płytki imitujące drewniany parkiet

Alternatywę wobec drewnianych parkietów, znajdziemy nawet dla fanów jodełek we wnętrzach. Tutaj też producenci wychodzą na przeciw oczekiwaniom i proponują liczne wzory płytek imitujących układ francuski czy klasyczny. Obok tekstur, które zadowolą zwolenników tradycyjnych wnętrz, możemy znaleźć wzory wprowadzające odrobinę szaleństwa. Płytki Technicolor marki 41zero42 występują w wymiarach 5 x 37,5 cm oraz 20 kolorach. Za ich pomocą można tworzyć wielobarwne jodełki, ciekawie prezentujące się w oryginalnych projektach. 

Alternatywy dla drewnianej podłogi
Parkiet w jodełkę z płytek drewnopodobnych.

Alternatywy dla drewnianej podłogi

Kolekcja płytek Technicolor marki 41zero42, dostępna w 20 kolorach.

Płytki imitujące kamień w kolorach ziemi

Poszukiwania podłogi, która wprowadzi do wnętrza przytulność nie musi kończyć się na materiałach drewnopodobnych. Praktyczne, piękne i nadające wnętrzu pożądanego charakteru są płytki imitujące kamień, szczególnie te w ciepłych odcieniach ziemi i modnych kolorach nude. Dzięki swoim właściwościom sprawdzą się wszędzie tam, gdzie naturalny kamień nie zdaje egzaminu. Technologia produkcji tego rodzaju płytek pozwala nie tylko oddać w najmniejszych szczegółach piękno naturalnego materiału, ale i tworzyć spektakularne rozmiary dochodzące do 163×324 cm. Wykorzystując to rozwiązanie jesteśmy w stanie otrzymać bardzo spójne wnętrze, które jednocześnie robi ogromne wrażenie i nie jest pozbawione przytulności.

Kuchnia z płytkami imitującymi kamień. | Projekt: Na Antresoli; Fot.: Bartek Rąkowski

Jak urządzić przytulną łazienkę?

Alternatywy dla drewnianej podłogi
Kolekcja Reframe marki Fondovalle.
Płytki imitujące kamień w kolorach nude.

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków