Architekt płakał jak projektował? Nie tym razem!
Element Urban Talk

Architekt płakał jak projektował? Nie tym razem!

Już do historii polskiego Internetu przechodzą rozwiązania architektoniczne, które czasami śmieszą, jeszcze innym razem rażą głupotą, a niekiedy ma się wrażenie, że oto właśnie mamy do czynienia z wzorcowym przykładem przerostu formy nad treścią. Wspólnym mianownikiem tych wszystkich obrazków jest podpis: ,,architekt płakał jak projektował”. Zdaje się, że te cztery słowa mówią wszystko. Jednak przyszedł czas na zmiany. Jakie? Przede wszystkim na piedestale każdego projektu musimy stawiać człowieka i jego potrzeby. I nieważne czy projektujemy old schoolowe wnętrze, budynek opery czy designerski fotel – zawsze na pierwszym miejscu ma być użytkownik projektu.  O tym i o innych wyzwaniach, jakie stoją przed współczesnymi architektami, już 1 – ego grudnia 2017 roku w Krakowie na ,,Element Urban Talks”. Po więcej informacji o wydarzeniu zapraszamy do wpisu!

 

Element Urban Talks
Element Urban Talks

Po pierwsze człowiek

Na pewno każdy z Was miał do czynienia z przedmiotem, który pomimo pięknej formy czy wyszukanego designu, nie nadawał się do użytku. Doskonałym przykładem jest wyciskarka do soków zaprojektowana przez Starcka. Kto próbował wypić świeżo wyciśnięty nektar prosto z kultowej już wyciskarki, ten wie o czym mówię. 

Podobnie jest z wnętrzami. Jeśli nie są zaprojektowane z pomyślunkiem, to podczas normalnego funkcjonowania, możemy spotkać się z wieloma utrudnieniami. Sama organizatorka Element Urban Talks – Agata Bisping – opisuje w swoim artykule (do przeczytania tutaj), że spotkała się z mieszkaniami, w których trzeba było zamknąć wszystkie drzwi, aby wejść do kuchni, albo z chodnikami dla pieszych, gdzie pomimo ich obecności, trzeba było iść ulicą, ponieważ były zastawione przez samochody zaparkowane wzdłuż ulicy.

Te i inne wydarzenia złożyły się na powstanie pomysłu o zorganizowaniu Element Urban Talks. 

 

Element Urban Talks w pigułce

Element Urban Talks to wydarzenie zorganizowane dla architektów, które odbędzie się w dniach od 1 – ego do 3 – ego grudnia w hotelu Forum w Krakowie. Hasłem przewodnim spotkania będzie ,,Musimy poważnie porozmawiać”. Podczas tych trzech dni, odbędą się liczne wykłady, warsztaty, rozmowy oraz spacery i biegi architektoniczne po Krakowie. Będzie to okazja, aby dowiedzieć się między innymi jak zarządzać swoimi prawami autorskimi, jak projektować odpowiadając na potrzeby osób niepełnosprawnych, starszych czy dzieci, oraz jak skutecznie przeprowadzić z klientem proces projektowy.

 

Element Urban Talks to pierwsze wydarzenie z rodziny Element Talks, które skupia się na przestrzeni, wnętrzach i produkcie. Tematy, które będą poruszone na konferencji, to:

– jak architektura wpływa na strukturę Ziemi w epoce zdominowanej przez działalność człowieka;
– jaki jest wpływ szeroko rozumianej innowacji, przemysłu i technologii na nasz dom i miasto jutra;
– jak budować miasta przyszłości (na przykładzie doświadczeń miasta Helsinki);
– jak samochód zmienia myślenie o przestrzeni i architekturze miasta w którym żyjemy;
– czy sposób w jaki projektujemy przestrzeń ma wpływ na jakość pracy i kreatywność ;
– w jaki sposób budować funkcjonalne i przyjazne mieszkania ;
– jak projektuje się, a jak można projektować otoczenie budynków mieszkalnych tak, by sprzyjały zdrowemu trybowi życia i wspierały więzi sąsiedzkie.

Jeśli chcecie być na bieżąco z informacjami o konferencji, zapraszamy do zapisania się do wydarzenia na Facebooku. 

Zapisz się na wydarzenie na Facebooku!