Blunami - oprawa oświetleniowa, która jest źródłem naturalnego światła

Blunami – oprawa oświetleniowa, która jest źródłem naturalnego światła we wnętrzach

Czy wiesz, że naturalne funkcjonowanie człowieka jest zgodne z rytmem przyrody? Zauważmy, że kiedyś to wschodzące słońce mówiło o tym, że zaczyna się nowy dzień i powinniśmy wstać, a jego zachód skłaniał do odpoczynku. Jednakże światło nie tylko pomaga poznać obrazy otaczającego świata. To ono reguluje nasz sen, bierze udział w przyswajaniu i produkcji witamin oraz dba o odpowiednią gospodarkę hormonalną. Co ważne, światło słoneczne wpływa na nasz nastrój i samopoczucie.

A co w sytuacji, gdy jesteśmy pozbawieni odpowiedniej ilości naturalnego światła? Często nasze domy nie mają wystarczającej ilości okien, i też klimat, w którym przez większość miesięcy światła jest bardzo niewiele, nie jest sprzyjający. Świadomość skutków niedoboru naturalnego światła wpłynęła na powstanie innowacyjnej oprawy oświetleniowej, która jest jego źródłem. W Polsce wyłącznym dystrybutorem oprawy ,,BLUNAMI” by SternLight  są showroomy z Grupy Internity Home oraz sieć salonów Mo. W showroomie przy ulicy Duchnickiej 3 w Warszawie oraz MO w Poznaniu (i już niedługo w Sopocie) możecie zobaczyć na żywo, jak działa ten panel. Poniżej znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje na jego temat. Zapraszam do zapoznania się z rozmową z Wojciechem Manturem – Project Managerem w Internity Home.

 

blunami
Oprawa oświetleniowa, która jest źródłem naturalnego światła we wnętrzach

 

Redakcja: Jak opisałbyś ten produkt w największym skrócie?

Wojciech Mantur: „BLUNAMI” to jedyna w swoim rodzaju oprawa oświetleniowa symulująca światło słoneczne i nieboskłon. Jej największą zaletą jest to, że emituje światło możliwie najbardziej zbliżone do tego słonecznego. Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach go pozbawionych.

Oprawy BLUNAMI posiadają podwyższony współczynnik oddawania barw na poziomie 98,5%. Dla porównania słońce ma ten sam współczynnik na poziomie 100%. W przypadku zwykłych LED-ów jest to 80%. Aby jeszcze bardziej zbliżyć się do możliwie najnaturalniejszego otoczenia – system potrafi odtwarzać dobowy cykl słoneczny – poczynając od ciepłego porannego światła, przez zimne popołudniowe, kończąc na bardzo ciepłym wieczornym.

 

Niestety konwencjonalne źródła światła oraz LED nie potrafią skutecznie zastąpić światła słonecznego. Dostępne na rynku rozwiązania zmieniające jedynie barwę światła białego działają wyłącznie na nastrój, nie wpływając jednak na regulację rytmu dobowego. Oprawa ,,BLUNAMI” jest źródłem niemalże stuprocentowego światła naturalnego.

 

blunami
Oprawa ,,Blunami” potrafi odtwarzać dobowy cykl słoneczny (na zdjęciach uchwycona różnica pomiędzy jedną porą a drugą)

 

Red.: Gdzie takie panele mają zastosowanie?

W. M.: Pierwsze, co nasuwa się na myśl, to pomieszczenia pozbawione okien. Jednakże nie tylko w tak oczywistych sytuacjach owe panele znajdują zastosowanie. Ze względu na właściwości lecznicze i korzyści wynikające z dobrego samopoczucia związane z naturalnym oświetleniem, sprawdzą się w różnorakich placówkach służby zdrowia, domach opieki, szpitalach itp.

Światło, praktycznie identyczne jak to naturalne, pobudza efektywność, kreatywność i czujność. Przy takim świetle mniej się męczymy oraz nie czujemy znużenia. W związku z tym ,,BLUNAMI” doskonale sprawdzi się w biurach i różnego rodzaju coworkingach. Te wszystkie cechy, o których wspomniałem powyżej są cenne również w przypadku placówek edukacyjnych. Właściwości odprężające naturalnego światła docenią również wszyscy klienci hotelów, basenów i ośrodków spa. Muszę wspomnieć również o przestrzeniach komercyjnych, takich jak chociażby galerie handlowe. W ekskluzywnych butikach czy perfumeriach, w których są wykonywane makijaże i dopasowywane kosmetyki (na przykład do odcienia skóry), bardzo ważne jest to, aby barwy były widziane tak jak w świetle dziennym.

 

Oprawa Blunami w garderobie
Oprawa Blunami w garderobie

 

Red.: W jaki sposób i na jakie potrzeby użytkowników odpowiadają oprawy BLUNAMI?

W. M.: Jest to przede wszystkim potrzeba naturalnego światła we wnętrzu, które – jak się okazuje – nie tylko wpływa na dobre samopoczucie czy nastrój. Od czasu odkrycia zależności między oddziaływaniem światła dziennego na człowieka a rytmem dobowym, przed specjalistami z branży oświetleniowej pojawiło się nowe wyzwanie. Tym zadaniem jest dostarczenie do wnętrz światła maksymalnie zbliżonego do tego naturalnego – dziennego. Cel? Zminimalizowanie negatywnych skutków zaburzonego rytmu dobowego, który często objawia się nieregularnym snem, apatią czy nawet depresją. Rozregulowanie systemu dobowego jest spowodowane niczym innym, jak właśnie brakiem odpowiedniego dostępu do światła dziennego. Panele ,,BLUNAMI” odpowiadają na tę potrzebę w optymalnym stopniu.

Od strony aranżacyjnej, bo pewnie czytają to również profesjonaliści zajmujący się projektowaniem wnętrz, warto powiedzieć, że oprawy oświetleniowe ,,BLUNAMI” pomagają tworzyć jasne i przestronne wnętrza. Nawet jeśli mamy do zaprojektowania kompaktową kawalerkę o metrażu 35 m2, taki produkt może okazać się na wagę złota… chyba każdy wie, jak dużym problemem może okazać się ciąg komunikacyjny, kuchnia, albo łazienka pozbawiona okna i tym samym zbawiennego dla naszego zdrowia światła. Po drugie – w naturalnym świetle wszystko prezentuje się o wiele lepiej – wnętrza również.

 

oprawa oświetleniowa sufitowa
Oprawa oświetleniowa Blunami znajduje się na ekspozycji w showroomie Internity Home przy ul. Duchnickiej 3 w Defabryce na Żoliborzu

 

Red.: Czy taki produkt możemy zaliczyć do dóbr luksusowych? Jak tak, to dlaczego?

W. M.: Oczywiście, że tak. Jest to niszowe rozwiązanie – Grupa Internity oraz sieć salonów Mo są obecnie wyłącznymi dystrybutorami opraw ,,BLUNAMI” w Polsce. To w połączeniu z jego właściwościami podnoszącymi jakość życia, czyni go luksusowym i co za tym idzie – stosunkowo kosztownym.

Luksusem jest również odpowiedni dla funkcjonowania człowieka dostęp do światła dziennego. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób narzeka na ogólne złe samopoczucie, którego źródła nie jest w stanie zidentyfikować. A naukowcy są zgodni – wiele z tych problemów spowodowanych jest przez rozregulowanie naturalnego rytmu dobowego, co z kolei jest konsekwencją braku odpowiedniego dostępu do światła dziennego.

Co ciekawe w skład spektrum emitowanego światła przez oprawę BLUNAMI wchodzi także promieniowanie podczerwone, które wpływa na:
– kondycję naszej skóry;
– metabolizm;
– poprawę krążenia krwi.

Czy posiadanie oprawy oświetleniowej, która ma tyle ciekawych właściwości, nie jest samo w sobie luksusem?

 

Oprawa oświetleniowa Blunami by SternLight na ekspozycji w showroomie Internity Home przy ulicy Duchnickiej 3 w Warszawie
Oprawa oświetleniowa Blunami by SternLight na ekspozycji w showroomie Internity Home przy ulicy Duchnickiej 3 w Warszawie

 

Red.: Jaka jest tu zastosowana technologia, jeśli chodzi o światło oraz system sterowania?

W. M.: Jest tu zastosowana technologia LED składająca się z ośmiu różnych źródeł światła o zróżnicowanej temperaturze barwowej i współczynniku oddawania barw. To w konsekwencji przekłada się na jak najwierniejsze odzwierciedlenie spektrum światła słonecznego. Specjalistyczny system optyczny tworzy wrażenie przestrzeni pomiędzy niebem a słońcem.

 

Technologia najlepiej naśladująca światło słoneczne, dzięki zastosowaniu nowoczesnych diod LED oraz odpowiedniej konfiguracji emisji światła niebieskiego i czerwonego, wpływa na zatrzymanie lub pobudzenie uwalniania melatoniny. Tym samym dodaje energii albo pomaga spokojnie zasnąć, wspierając naturalny rytm dobowy człowieka.

 

Jeśli chodzi o system sterowania to jest tu możliwa regulacja za pomocą panelu ściennego lub z poziomu smartfona / tabletu opartego na systemie Android lub IOS za pomocą dedykowanej aplikacji. Mamy tu zatem do czynienia z inteligentnymi systemami sterowania, które pozwalają elastycznie dopasowywać oświetlenie do zmiennych potrzeb użytkowników przestrzeni.

 

Wyłącznym dystrybutorem oprawy Blunami są showroomy z Grupy Internity Home oraz Mo
Wyłącznym dystrybutorem oprawy Blunami są showroomy z Grupy Internity Home oraz Mo

 

Sprawdź adresy naszych showroomów >>

Zapytaj // naszego eksperta

Wojciech Mantur

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków