Nie istnieje jeden uniwersalny przepis na nowoczesną kuchnię. Choć może ona mieć wiele różnych oblicz, jest coś, co łączy je wszystkie: nienaganna prezencja i wygoda w użytkowaniu na co dzień. Projekt nowoczesnej kuchni zawsze uwzględnia indywidualne oczekiwania i potrzeby domowników. O swoich sprawdzonych sposobach na aranżację kuchni idealnej opowiada Magdalena Miśkiewicz, właścicielka pracowni Miśkiewicz Design.
Swoje potrzeby zawsze stawiaj na pierwszym miejscu
Podstawą stworzenia dobrego projektu każdego wnętrza, a w szczególności kuchni, jest poznanie i omówienie indywidualnych preferencji oraz potrzeb domowników – uważa Magdalena Miśkiewicz.
– Spotykając się z klientami staram się jak najdokładniej poznać ich upodobania i przyzwyczajenia. Czy lubią gotować? Kto najwięcej gotuje? Czy lubią przyjmować gości i wspólnie z nimi gotują? Czy dużo pieką i w związku z tym przydałyby się im dwa piekarniki, czy może raczej stawiają na pojemną lodówkę? To wszystko powinien wiedzieć projektant zanim przystąpi do pracy, ponieważ musi te kwestie uwzględnić w projekcie – mówi projektantka.
Propozycje naszego stylisty
Otwórz kuchnię na dom
Kuchnia coraz częściej staje się przestrzenią otwartą, zintegrowaną z częścią dzienną. Wszystko po to, byśmy mogli wspólnie spędzać jak najwięcej czasu i mieć kontakt z innymi domownikami.
– Poza ergonomią i funkcjonalnością dużo uwagi poświęca się dziś temu, by wystrój kuchni był atrakcyjny oraz harmonizował stylistycznie z częścią dzienną. Taka kuchnia powinna mieć jak najwięcej zamykanych szafek, zintegrowany sprzęt AGD w zabudowie i bardzo dobrą wentylację – uważa właścicielka pracowni Miśkiewicz Design. – Nie polecam dzielenia podłogi między otwartą kuchnią a salonem. Jednolity materiał na podłodze pięknie spaja przestrzeń, a wykończona lakiero-woskiem naturalna deska w kuchni sprawdzi się równie dobrze jak gres. Wiem, bo sama przetestowałam takie rozwiązanie w moim domu – dodaje Magdalena Miśkiewicz.
Biało - drewniana kuchnia to sprawdzone rozwiązanie
Nie bój się koloru
– Chociaż złamana biel w kuchni jest ponadczasowym wyborem, coraz odważniej sięgamy po mocne, ciemne barwy, takie jak czerń, grafit, granat czy zieleń. Przyciągający wzrok kolor coraz częściej pojawia się zarówno na frontach mebli, jak też na ścianach, np. w postaci lakierowanego szkła w matowym wykończeniu. Dzięki niemu kuchnia zyskuje wyrazisty charakter. Na topie są także dodatki w kolorze złota i miedzi. Na rynku mamy coraz więcej baterii, uchwytów czy sprzętów AGD w takim wykończeniu – dodaje Magdalena Miśkiewicz.
Stwórz harmonijną kompozycję
– Naturalny kamień, konglomeraty i spieki to wciąż materiały najchętniej wybierane na kuchenne blaty. Bardzo często ten sam materiał, z którego wykonany jest blat, stosuje się także do wykończenia ścian. Również zlewozmywaki dobiera się w ten sam sposób, tak aby tworzyły z blatem jednolitą powierzchnię – mówi właścicielka pracowni Miśkiewicz Design.
Jak wykorzystać płytki wielkoformatowe w kuchni?
Stwórz wyjątkową kuchnię
Postaw na ergonomię w najlepszym wydaniu
Podobnie jak dziesięć czy dwadzieścia lat temu, także dziś projektując kuchnie architekt musi mieć na uwadze funkcjonalność i zasady ergonomii. Powinien zadbać o odpowiednią wysokość blatu roboczego (dostosowaną do wzrostu użytkowników), o optymalne rozmieszczenie sprzętów (zgodne z zasadą tzw. trójkąta roboczego) i zaplanować poszczególne strefy (przechowywania, gotowania, przygotowywania posiłków). Dziś jednak, dzięki zaawansowanym technicznie, nowoczesnym systemom meblowym, projektanci mają znacznie większe możliwości.
– Można powiedzieć, że rozwiązania takie jak szafki typu cargo, specjalne rozwiązania do narożnika, elektryczne wspomaganie otwierania czy ciche domykanie szafek i szuflad przeniosły kuchenną ergonomię oraz komfort użytkowania na wyższy poziom. Dzięki nim możemy zagospodarować każdy zakątek kuchni, a później z łatwością utrzymywać w niej porządek – uważa Magdalena Miśkiewicz.
Tradycyjne dolne szafki coraz częściej zastępują pojemne, głębokie szuflady wyposażone w różnego typu organizery do przechowywania sztućców, akcesoriów, garnków czy też do segregacji odpadów.
Luksus na wyciągnięcie dłoni - zapraszamy do naszych showroomów
Korzystaj z dobrodziejstw zaawansowanej technologii
W nowoczesnej kuchni nie może również zabraknąć zaawansowanego technologicznie sprzętu AGD. Zazwyczaj – ze względów praktycznych i estetycznych – jest on wkomponowany w zabudowę meblową.
– Inteligentne piekarniki, umieszczone na wysokości dostosowanej do wzrostu użytkowników (tak, by nie trzeba było się pochylać), zintegrowane z zabudową ekspresy do kawy, które co rano serwują nasz ulubiony napój, czy płyty grzewcze, na których proces gotowania przebiega niemalże automatycznie – to nieodzowne elementy nowoczesnej kuchni. Projektant powinien być na bieżąco z aktualną ofertą i proponować klientom rozwiązania, które sprawią, że ich codzienne życie będzie prostsze i wygodniejsze – podkreśla Magdalena Miśkiewicz.
Dom multifunkcjonalny – przyszłość architektury wnętrz
Niezmiennie od lat kuchnia pozostaje bardzo ważnym miejscem w naszych domach i mieszkaniach. To zdecydowanie coś więcej niż przestrzeń, w której przygotowujemy posiłki. To miejsce, w którym spędzamy czas z najbliższymi i którym możemy pochwalić się przed znajomymi. Tutaj liczy się nie tylko estetyka, ale także funkcjonalność i komfort użytkowania na co dzień. Dlatego projekt kuchni warto powierzyć profesjonalistom.
Sprawdź adresy naszych showroomów >>