Dom multifunkcjonalny - przyszłość architektury wnętrz

Dom multifunkcjonalny – przyszłość architektury wnętrz

Styl naszego życia i sposób spędzania wolnego czasu, dynamicznie się zmienia. Tym samym oczekiwania wobec miejsc w których mieszkamy są zupełnie inne, niż jeszcze parę lat temu. Jednak nowoczesny dom nie stanowi odzwierciedlenia futurystycznych wizji, gdzie wszystko jest całkowicie skomputeryzowane. Wnętrze przyszłości to dom multifunkcjonalny, nawet jeśli posiada bardzo ograniczony metraż. Jego przestrzeń podporządkowana jest do aktualnych potrzeb mieszkańców, a jednocześnie znajduje się w niej wszystko, czego potrzebujemy do komfortowego życia. Przygotowaliśmy dla Was tekst, z którego dowiecie się jak skondensować wiele funkcji w jednym miejscu, bez uszczerbku na wyglądzie wnętrza.
 
dom multifunkcjonalny
System zabudowy od Pianca

Wielozadaniowa strefa dzienna 

Trend na dom multifunkcjonalny kiełkuje w projektach architektów od dłuższego czasu. Przykładem jest ewolucja strefy dziennej, która niemal całkowicie zdominowała współczesne organizowanie przestrzeni mieszkalnych. Obecnie pomieszczenie łączące funkcje kuchni, jadalni i salonu, stanowi serce domu. Tutaj skupia się życie domowników, dlatego musi odpowiadać ich potrzebom, przy jednoczesnym zachowaniu maksimum funkcjonalności. Zatem część dzienna będzie spełniać najwięcej ról w naszych domach, gdyż poza wypoczynkiem, będziemy tutaj także pracować, a nawet ćwiczyć. 

dom multifunkcjonalny
Meble modułowe Nicoline

Badania trendów wskazują, że w nadchodzącym roku, strefa dzienna przejdzie transformację w centrum rozrywki. Tutaj będziemy organizować domowe kino oraz kącik audiofila ze sprzętem do odtwarzania muzyki. Poza wyborem odpowiedniego monitora, głośników czy gramofonu, niezbędnym elementem wyposażenia tej części domu, jest kanapa. Meble modułowe staną się najtrafniejszym wyborem, ze względu na możliwości jakie dają przy zachowaniu maksimum funkcjonalności. Taki rodzaj wypoczynku, umożliwia dopasowanie gabarytów i układu do rozmiaru wnętrza. Bryły mogą być dowolnie zestawiane ze sobą, a za ich pomocą stworzymy kanapę, idealnie wpisującą się w pomieszczenie. Gotowy zestaw możemy rozdzielać, dzięki mocowaniom umieszczonym na spodzie mebla. Kwadratowe pufy, które bardzo często uzupełniają serie zestawów modułowych, mogą służyć jako otomana, stolik kawowy lub oddzielne siedzisko.

dom multifunkcjonalny
Projekt: Sylwia Kowalczyk-Gajda, Hanna Kozicka Fotograf: kroniki.studio || http://www.kroniki.studio

Jaki będzie trend jeśli chodzi o meble tapicerowane? Velvet – od 2018 utrzymuje silną pozycję na salonach, która pozostanie niezachwiana jeszcze przez długi czas. W tym roku, szczególnie chętnie, będziemy wybierać modele o organicznych, zaokrąglonych krawędziach. 

dom multifunkcjonalny
Projekt: STUDIO MONOCCO; Zdjęcia: Hanna Połczyńska @kroniki

Dzięki coraz swobodniejszemu podejściu firm do pracy zdalnej, wielu z nas decyduje się na prace z domu. Własnie dlatego strefa home office będzie niemal obowiązkowym elementem multifunkcjonalnego wnętrza. Liczne projekty architektów udowadniają, że wystarczy nawet niewielka przestrzeń, by móc wygospodarować miejsce na domowe biuro. 

ZOBACZ POMYSŁY NA DOMOWE BIURO

Projekt: L.O.Q.M; zdjęcia: @tomkurek_the_photographer

Oaza spokoju

Rośliny już od kilku lat są wszechobecne w aranżacjach wnętrz, zarówno w pismach branżowych, jak i projektach architektów. Trendy na 2020 pokazują, że nadal będziemy tworzyć zielone azyle i dekorować mieszkania monsterami, paprociami czy kaktusami. Zielone rośliny są nie tylko piękne, modne i fotogeniczne, ale przede wszystkim mają właściwości zdrowotne, oczyszczają powietrze i sprzyjają relaksowi. Własnie dlatego, coraz bardziej popularne staje się tworzenie domowych ogrodów, gdzie całe pomieszczenia wypełnione są najróżniejszymi gatunkami roślin. Miejskie dżungle zorganizowane w naszym własnym M, pozwalają obcować z naturą bez wychodzenia z domu. 

Projekt: Na Antresoli

Stwórz zielony azyl | Pomysły na rośliny we wnętrzach

Obok domowego ogrodu, coraz większą popularnością będą cieszyć się strefy relaksu i wyciszenia. Kąciki przeznaczone do ćwiczeń, jogi czy medytacji, przestaną być hipsterską fanaberią, a staną się się standardem każdego multifunkcjonalnego domu. 

dom multifunkcjonalny
Kącik do medytacji z drabinką przeznaczoną do ćwiczeń, zorganizowany w mieszkaniu miłośnika natury. | Projekt: BESIGN Studio

Sztuka kuchni

Popularność programów i blogów związanych z tematyką kulinarną spowodowała, że coraz chętniej samodzielnie przygotowujemy posiłki. Kuchnia nie jest już dla nas maszyną do gotowania, lecz staje się miejscem, gdzie celebrujemy czas z najbliższymi, przy pysznym jedzeniu. Kolekcjonujemy piękne naczynia i sprzęty do gotowania, więc zamiast upychać je w szafkach, z dumą będziemy eksponować je na otwartych półkach.

dom multifunkcjonalny
Kuchnia z otwartymi półkami na naczynia. | Projekt: Studio O

Stopniowo przestajemy traktować kawę jedynie jako napój pomagający się obudzić. Wielu z nas, świadomie wybiera rodzaj ziaren i sposób parzenia. Dlatego każdy amator dobrej kawy powinien wygospodarować w swojej kuchni miejsce, poświęcone rytuałowi jej przygotowywania. Wyszukiwania użytkowników Pinteresta pokazują, że domowa mini kawiarnia, będzie trendem kuchennym 2020 roku.  

Każdy amator gotowania wie, jak ważne jest posiadanie świeżych ziół pod ręką. Kolejnym trendem, który w tym roku zyska na popularności i miejmy nadzieje zostanie z nami na dłużej, będzie tworzenie domowych plantacji ziół. Eksponowane w pięknych doniczkach, staną się jednocześnie dekoracją kuchni. 

Projekt: Kando Studio

dom multifunkcjonalny

Dom multifunkcjonalny – sypialnia 

Sypialnia w domu multifinkcjonalnym, nie jest miejscem przeznaczonym jedynie do wypoczynku. Tutaj, podobnie jak w części dziennej, będziemy dążyć do tworzenia wielu stref. Oczywiście nadal centrum tego pomieszczenia stanowi łóżko, ale będziemy przywiązywać o wiele większą uwagę  nie tylko do jego wizualnego aspektu, ale również funkcjonalności. Okazuje się, że pod materacem można zorganizować miejsca do przechowywania, co jest wyjątkowo praktycznym pomysłem w małych pomieszczeniach. Jednocześnie podesty mogą pełnić rolę siedziska.

classic blue we wnętrzach
Podest z szufladami, który pełni rolę schodów i siedziska., | Projekt i realizacja One Design, arch. Joanna Rej

Jeśli planujecie zorganizować domową biblioteczkę, sypialnia jest do tego najlepszym miejscem. Natomiast we wnęce zabudowy szafy, można wygospodarować wąską niszę z blatem, która będzie pełnić rolę toaletki lub biurka do pracy, a może nawet będzie łączyć te obie funkcje? 

proj. Ewa Tarapata, zdj. Katarzyna Wrona

Trend alert: rok 2020 przyniesie come back łóżek z baldachimem. 

Nisza wygospodarowana w zabudowie szafy pełni rolę biurka. | Projekt: MAUO.DESIGN; fot. Mateusz Szeliga

Niewielkie łazienki uniemożliwiają zainstalowanie w nich wanny, szczególnie wolnostojącej. Jednak zwolennicy relaksujących kąpieli, mogą rozważyć opcje umieszczenia wanny w sypialni. Może to wydawać się nieco dziwne, ale dokonując dobrych wyborów projektowych, możliwe do zrobienia.

Apartament na Szczęśliwicach, projekt Jacek Tryc

DOWIEDŹ SIĘ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Dom multifunkcjonalny – przyszłość projektowania 

Przyszłość projektowania wnętrz leży w umiejętnym gospodarowaniem przestrzeni, która jest podporządkowana jej mieszkańcom i stylowi życia, jaki prowadzą. Właśnie dlatego będziemy organizować nasze wnętrza tak, byśmy mogli w nich pracować, ćwiczyć, oddawać się rozrywkom, komfortowo gotować i parzyć pyszną kawę. Wszystko wskazuje na to, że w nadchodzącym roku, jak nigdy wcześniej, poczujemy, że „nie ma jak w domu”.

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Stpiczyńska

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków