Dark Nordic: wyjątkowo klimatyczna odsłona stylu skandynawskiego
Proj.: Kohlrabi | Filip Symonowicz i Amelia Symonowicz; Fot.: Stanisław Zajączkowski

Dark Nordic: wyjątkowo klimatyczna odsłona stylu skandynawskiego

Koniec dominacji stylu skandynawskiego ogłaszaliśmy już kilkukrotnie. Jednak mimo prób jego detronizacji przez kolejne tendencje wnętrzarskie, nie możemy się z nim definitywnie rozstać. Różnorodne odsłony scandi i mariaże z innymi stylami sprawiają, że ciągle jest obecny w aranżacjach. Nadejście jesieni i nieuchronnie zbliżająca się zima, stanowi idealny moment na pojawienie się kolejnej wariacji na temat stylu skandynawskiego:  klimatycznego, patetycznego i ubranego w ciemne barwy Dark Nordic. Ten, nadal mało popularny styl, cyklicznie powraca wraz z aurą, która skłania do tworzenia ciepłych i przytulnych azylów we własnym domu. Jednocześnie zachęca do odejścia od jasnych, zwiewnych aranżacji, na rzecz elegancji ubranej w czerń, leśną zieleń, granat i burgund. Zapraszamy na bardzo nastrojową podróż po wnętrzach inspirowanych stylem Dark Nordic.

New Nordic – poznaj bliżej styl, który zdominuje aranżacje wnętrz

Scandi przechodzi na ciemną stronę 

Klasyczna wersja scandi, utożsamiana z biało-szarymi, minimalistycznymi wnętrzami, przez długie lata królowała w polskich domach. Obecnie, mamy zdecydowanie dość takiej stylistyki i skłaniamy się ku przytulnym aranżacjom w odważnych barwach, które nastawione są bardziej na indywidualizm niż odtwarzanie utartych schematów. Tam gdzie zamykają się drzwi dla stylu skandynawskiego, otwierają się kolejne dla Dark Nordic. Estetyka ta, zawdzięcza swoją nazwę palecie barwnej, która tworzy patetyczny, a za razem bardzo nastrojowy i przytulny klimat. Jasne barwy zostały wyparte przez eleganckie odcienie czerni, leśnej zieleni, granatu czy burgundu. Zwiewne tekstylia, ustąpiły miejsca fakturalnym dzianinom, welurowi oraz bukli, dzięki którym można tworzyć warstwy, zapraszające wręcz, by się w nich skryć. Dark Nordic, szczególnie odnalazł się w wysokich kamienicznych wnętrzach, wśród sztukaterii, gdzie pomalowane na ciemno ściany, nadają przestronnym pomieszczeniom przytulności. Nastrojowa kolorystyka jest idealnym tłem dla mebli vintage, jednocześnie współtworząc ciepłe oraz zachęcające wnętrza.

5 sposobów na czarną kuchnię | Prezentujemy najciekawsze projekty

Darc Nordic
Minimalistyczna czarna kuchnia | Proj: Martina Weiser

Dark Nordic kocha Vintage!

Estetyka związana z nurtem Dark Nordic romansuje ze stylem eklektycznym, przez co staje się godnym zastępcą zachowawczego scandi. Ciemna kolorystyka stanowi idealne tło, na którym wybrzmiewają starannie wyselekcjonowane meble i oświetlenie vintage. Podstawowe założenia stylu skandynawskiego, przemycane są w postaci czystych linii, ograniczonego wyposażenia i ponadczasowych modeli mebli. Jednak Dark Nordic, zyskuje znamienny dla siebie nastrojowy klimat dzięki przedmiotom z duszą, tj. odrestaurowane krzesła czy komody. Uzupełnieniem aranżacji są lampy wpisujące się w kanon klasyków designu.

Dark Nordic
proj. la folie studio Natalia Malarska, zdj. Michał Mrowiec
Proj. Nadia Mitłosz

Nie tylko czerń!

Fenomen stylu Dark Nordic polega na wykreowaniu nastroju przytulnej elegancji za sprawą ciemnych i intrygujących barw. Czerń jest jednym z kolorów najczęściej utożsamianym z tą estetyką, jednak nie jedynym. Równie często pożądany klimat wnętrz, uzyskuje się dzięki zastosowaniu szlachetnych odcieni ciemnych zieleni: leśnej, zgaszonej szałwii czy głębokiej zieleni z dodatkiem czerni.

proj. la folie studio Natalia Malarska, zdj. Michał Mrowiec

Zielona sypialnia – urządzamy oazę relaksu | Inspiracje i wybór produktów

Dark Nordic
Proj.: Kohlrabi | Filip Symonowicz i Amelia Symonowicz; Fot.: Stanisław Zajączkowski

Kolejnym intrygującym kolorem, który pomoże zbudować aranżację w stylu Dark Nordic jest bordo. Głęboki i szlachetny odcień czerwonego wina idealnie komponuje się ze skandynawską estetyką i jest dobrym tłem dla wyselekcjonowanego designu. 

Kolejnym kolorem spotykanym we wnętrzach w stylu Dark Nordic jest ciemny granat. Odcień ten pozwala na stworzenie otulającej, przytulnej atmosfery. Granat stanowi dobry wybór do sypialni, pozwalając wykreować w tym pomieszczeniu świątynie relaksu.

Projekt: Nadia Mitłosz
Dark Nordic
Proj.: Kohlrabi | Filip Symonowicz i Amelia Symonowicz; Fot.: Stanisław Zajączkowski

Fokus na ścianę

Surowe ściany w typie wabi-sabi, nie tracą na popularności. Wykorzystywane są równie chętnie w aranżacjach inspirowanych stylem Darc Nordic. Widoczna na nich faktura, przetarcia czy „zacieki” wpisują się  w teatralny klimat aranżacji. 

Sypialnia ze ścianą wabi-sabi | Proj: Martina Weiser
Dark Nordic
Projekt: Scandilove
Sypialnia | proj. Fuga Architektura Wnętrz, zdj. Aleksandra Dermont

Warstwy i tekstury w stylu Dark Nordic

Cienkie, zwiewne i delikatne tkaniny wykorzystywane w stylu skandynawskim, nie znajdują zastosowania w estetyce Dark Nordic. Intrygujące i nastrojowe aranżacje współtworzą teatralne, mięsiste tekstylia, często układane warstwowo. Welurowe zasłony w ciemnych kolorach nadają pomieszczeniom przytulności – szczególnie w przypadku przestronnych wnętrz z ograniczonym wyposażeniem. Łóżka dekorują liczne poduszki, kapy pledy i koce – im więcej tym lepiej. Dywany o grubych splotach, również są mile widziane. Fakturalnych tkanin nie unika się także na tapicerce meblowej, wprowadzając min. meble obite modną buklą.

Dark Nordic
proj.: INSIDEarch, zdj.: Andrzej Wencel
Dark Nordic
Przytula sypialnia w industrialnym stylu | proj.: Marlena Kłos, fot.: Barbara Rompska
Dark Nordic
Proj.: FUGA Architektura Wnętrz, Fot.: Aleksandra Dermont | Ayuko

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków