Koniec dominacji stylu skandynawskiego ogłaszaliśmy już kilkukrotnie. Jednak mimo prób jego detronizacji przez kolejne tendencje wnętrzarskie, nie możemy się z nim definitywnie rozstać. Różnorodne odsłony scandi i mariaże z innymi stylami sprawiają, że ciągle jest obecny w aranżacjach. Coraz większą uwagę przyciąga mroczniejsza odsłona estetyki — Dark Nordic — która łączy prostotę scandi z głębokimi tonami czerni, szmaragdowej zieleni, granatu i burgundu. Efekt to bardziej intymna, wyrafinowana atmosfera bez rezygnacji z charakterystycznej nordyckiej ergonomii. W dalszej części artykułu przyglądamy się genezie tego stylu i prezentujemy praktyczne wskazówki, jak świadomie wprowadzić go do współczesnych aranżacji.
New Nordic – poznaj bliżej styl, który zdominuje aranżacje wnętrz

Scandi przechodzi na ciemną stronę
Klasyczna wersja scandi, utożsamiana z biało-szarymi, minimalistycznymi wnętrzami, przez długie lata królowała w polskich domach. Obecnie, mamy zdecydowanie dość takiej stylistyki i skłaniamy się ku przytulnym aranżacjom w odważnych barwach, które nastawione są bardziej na indywidualizm niż odtwarzanie utartych schematów. Tam gdzie zamykają się drzwi dla stylu skandynawskiego, otwierają się kolejne dla Dark Nordic. Estetyka ta, zawdzięcza swoją nazwę palecie barwnej, która tworzy patetyczny, a za razem bardzo nastrojowy i przytulny klimat. Jasne barwy zostały wyparte przez eleganckie odcienie czerni, leśnej zieleni, granatu czy burgundu. Zwiewne tekstylia, ustąpiły miejsca fakturalnym dzianinom, welurowi oraz bukli, dzięki którym można tworzyć warstwy, zapraszające wręcz, by się w nich skryć. Dark Nordic, szczególnie odnalazł się w wysokich kamienicznych wnętrzach, wśród sztukaterii, gdzie pomalowane na ciemno ściany, nadają przestronnym pomieszczeniom przytulności. Nastrojowa kolorystyka jest idealnym tłem dla mebli vintage, jednocześnie współtworząc ciepłe oraz zachęcające wnętrza.
5 sposobów na czarną kuchnię | Prezentujemy najciekawsze projekty

Dark Nordic kocha Vintage!
Estetyka związana z nurtem Dark Nordic romansuje ze stylem eklektycznym, przez co staje się godnym zastępcą zachowawczego scandi. Ciemna kolorystyka stanowi idealne tło, na którym wybrzmiewają starannie wyselekcjonowane meble i oświetlenie vintage. Podstawowe założenia stylu skandynawskiego, przemycane są w postaci czystych linii, ograniczonego wyposażenia i ponadczasowych modeli mebli. Jednak Dark Nordic, zyskuje znamienny dla siebie nastrojowy klimat dzięki przedmiotom z duszą, tj. odrestaurowane krzesła czy komody. Uzupełnieniem aranżacji są lampy wpisujące się w kanon klasyków designu.


Polecane produkty
Nie tylko czerń!
Fenomen stylu Dark Nordic polega na wykreowaniu nastroju przytulnej elegancji za sprawą ciemnych i intrygujących barw. Czerń jest jednym z kolorów najczęściej utożsamianym z tą estetyką, jednak nie jedynym. Równie często pożądany klimat wnętrz, uzyskuje się dzięki zastosowaniu szlachetnych odcieni ciemnych zieleni: leśnej, zgaszonej szałwii czy głębokiej zieleni z dodatkiem czerni.
Zielona sypialnia – urządzamy oazę relaksu | Inspiracje i wybór produktów


Polecane produkty
Bordo
Kolejnym intrygującym kolorem, który pomoże zbudować aranżację w stylu Dark Nordic jest bordo. Głęboki i szlachetny odcień czerwonego wina idealnie komponuje się ze skandynawską estetyką i jest dobrym tłem dla wyselekcjonowanego designu.


Granat
Kolejnym kolorem spotykanym we wnętrzach w stylu Dark Nordic jest ciemny granat. Odcień ten pozwala na stworzenie otulającej, przytulnej atmosfery. Granat stanowi dobry wybór do sypialni, pozwalając wykreować w tym pomieszczeniu świątynie relaksu.


Polecane produkty
Fokus na ścianę
Surowe ściany w typie wabi-sabi, nie tracą na popularności. Wykorzystywane są równie chętnie w aranżacjach inspirowanych stylem Darc Nordic. Widoczna na nich faktura, przetarcia czy „zacieki” wpisują się w teatralny klimat aranżacji.



Warstwy i tekstury w stylu Dark Nordic
Cienkie, zwiewne i delikatne tkaniny wykorzystywane w stylu skandynawskim, nie znajdują zastosowania w estetyce Dark Nordic. Intrygujące i nastrojowe aranżacje współtworzą teatralne, mięsiste tekstylia, często układane warstwowo. Welurowe zasłony w ciemnych kolorach nadają pomieszczeniom przytulności – szczególnie w przypadku przestronnych wnętrz z ograniczonym wyposażeniem. Łóżka dekorują liczne poduszki, kapy pledy i koce – im więcej tym lepiej. Dywany o grubych splotach, również są mile widziane. Fakturalnych tkanin nie unika się także na tapicerce meblowej, wprowadzając min. meble obite modną buklą.



Polecane produkty