Najwęższy dom na świecie ikoną architektury

Projekt architekta Jakuba Szczęsnego niewielki i najwęższy Dom Kereta, który znajduje się na warszawskiej Woli, trafił właśnie na światową listę Iconic Houses, na której znajdują się najlepsze współczesne realizacje.

Na prestiżowej liście Iconic Houses znajdują się budynki powstałe w XX i XXI wieku. Oprócz Domu Kereta na liście znajdują się jeszcze dwa obiekty z Polski – Dom Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie oraz willa przy ul. Wólczańskiej 31 w Łodzi zaprojektowana przez Gustawa Landaua-Gutenberga.

Dom Kereta na warszawskiej Woli

Historia tego domu rozpoczyna się w 2012 roku. Dom, który praktycznie trudno zauważyć – wciśnięto go bowiem w szczelinę między powojennym blokiem a przedwojenną kamienicą. Dom w najwęższym miejscu ma zaledwie 92 cm szerokości, a w najszerszym 152 cm. Mimo niewielkiej przestrzeni w środku znalazło się wszystko co jest niezbędne do życia. Na trzech poziomach umieszczono strefę do pracy, spania, kuchnię i łazienkę.

Dom Kereta na Warszawskiej Woli

Dom Kereta na warszawskiej Woli

Projekt architekta Jakuba Szczęsnego najwęższy dom na świecie - Dom Kereta

Projekt architekta Jakuba Szczęsnego najwęższy dom na świecie – Dom Kereta

Ta niezwykła przestrzeń to instalacja artystyczna, której inwestorem była Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej. Została stworzona jako pracownia dla izraelskiego pisarza Etgara Kereta i miejsce pracy artystów z całego świata. Do 2018 roku mieszkało tu ponad 40 artystów z różnych krajów.

 

 

 

 

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Maksymilian Płusa

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków