Proj. KW Studio, zdj. PION

Domowa galeria obrazów | Poradnik Internity Home

Domowa galeria obrazów, to najłatwiejszy sposób na nadanie wnętrzu indywidualnego charakteru, a zarazem przytulności. Najlepsze w tworzeniu prywatnej kolekcji jest to, że nie nie ma żadnych reguł, mówiących w jaki sposób ma ona wyglądać. Sami decydujemy czy ma to być zbiór pamiątek, ulubionych fotografii, obrazów albo plakatów i grafik. Podpowiemy Wam, jak zaprojektować domową galerię, pokażemy przykładowe układy i zainspirujemy Was zdjęciami. 

projekt mieszkania Odwzorowanie

Wyjdź poza ramy

Najważniejszą zasadą, o której trzeba pamiętać tworząc galerię, jest brak zasad. Sam ustalasz co się w niej znajdzie i jaki będzie miała układ. Wyobraźnia w tym przypadku, jest najlepszym doradcą. To, co umieścisz na ścianie, może odzwierciedlać zainteresowania domowników lub ilustrować najważniejsze momenty z ich życia. Istotny jet wybór powierzchni, na której będziemy prezentować kolekcję. Powinna być dobrze wyeksponowana i oświetlona. Pamiętaj, że nie musisz wypełniać całej ściany, możesz działać sekcjami i uzupełniać galerię wraz z upływem czasu. Miej również na uwadze, ogólny wystrój wnętrza i dominujące w nim kolory, postaraj się by twoja domowa galeria, współgrała z całością. 

Praktyczna porada – jeśli dysponujesz ramkami tej samej lub podobnej wielkości, zdecyduj się na symetryczny układ. Jeśli twoja kolekcja jest eklektyczna wybierz „przypadkowe” rozmieszczenie”, w typie Mix and Match.

Domowa Galeria krok po kroku

Masz już wybraną ścianę i kolekcję obrazów, które chcesz na niej umieścić? Możesz zabrać się do projektowania. Zanim zaczniesz przybijać gwoździe, stwórz szablony, które ułatwią Ci pracę i uchronią przed zbędnymi dziurami. 

  • odrysuj na papierze lub gazecie przygotowane ramki i wytnij szablony
  • przyklejaj je za pomocą taśmy malarskiej, która po odklejeniu nie uszkodzi powierzchni ściany
  • kiedy układ szablonów będzie już odzwierciedlał przyszłą kompozycję, zacznij wbijać gwoździe w centrum górnego brzegu poszczególnych szablonów
  • sukcesywnie podmieniaj szablony na ramki, by zachować zaprojektowany układ 
  • GOTOWE 🙂

Jeśli twoja domowa galeria będzie znajdować się nad meblem, powieś najniższe obrazki, 15/20 cm ponad nim. Dzięki temu będzie lepiej wyeksponowana i nie będzie utrudniać użytkowania mebla. 

Domowa Galeria – przykładowe układy

Ponownie podkreślamy, że tworząc własną domową galerię, kierujemy się własną wyobraźnią i estetyką. Poniższe propozycję układów, mogą Wam pomóc podczas projektowania lub zainspirować do czegoś zupełnie innego.  

Bloki

Sprawdzą się, jeśli posiadasz ramki i grafiki w tym samym stylu oraz o zbliżonej wielkości.

 

Źródło: www.designsetter.de
Proj. Maka Studio

Spirala

Ten układ polega na umieszczeniu jednej ramki w centralnym punkcie i komponowaniu pozostałych wokół niej. Wybierz go, jeśli posiadasz grafikę, która rozmiarem wyróżnia się z pozostałych. 

Źródło: www.thedesignfiles.net

Metamorfoza mieszkania w kamienicy – wnętrze stworzone od zera

Proj. Piotr Stolarek – Projektowanie wnętrz.

Mix and Mach

Zdecyduj się na ten układ, jeśli twoja kolekcja jest eklektyczna, czyli posiadasz liczne zdjęcia, plakaty, grafiki, które nie są spójne stylistycznie. Możesz uzupełnić je o takie elementy jak zegar, lustro, kwietnik czy kinkiet. 

 

artystyczna kawalerka | Proj: Capricorn Interiors
Proj. Na Antresoli

Łatwy sposób na metamorfozę mieszkania | Wygraj tapety Harlequin!

Proj. NUBO Interior
Proj. OIKOI

Galeria bez gwoździ

Idealne rozwiązanie, dla tych którzy nie lubią, bądź nie chcą wbijać gwoździ w ścianę. Obrazy postawione na komodzie, półce czy bezpośrednio na podłodze, prezentują się równie pięknie. Jednak w tym przypadku, sprawdzą się tylko, dość duże formaty.

 

Proj. Studio LOKO (zdjęcie: Magdalena Płoszaj)
proj. OIKOI, zdj.: Martyna Rudnicka
Proj.: Pigalopus: Malwina Borowiec, Karolina Chodur; Fot.: ONI

Domowa galeria inaczej

Ostatnia propozycja spodoba się tym, którzy lubią działać przekornie. Kilka przykładów, bardzo oryginalnego eksponowania domowej galerii, do stworzenia której, nie jest wykorzystywana ściana i gwoździe. 

Proj. Na Antresoli
Źródło @tam_i_tu
Proj. Na Antresoli
Projekt: Barbara Bulska, Piotr Czajkowski | PLAN A

Nie chcesz ingerować w powierzchnie ściany? Chcesz stale zmieniać układ obrazków i powiększać zbiory galerii? Wybierz panel ścienny, w formie tapicerowanej lub malowanej płyty MDF. Możesz do niego wpinać zdjęcia za pomocą pinezek, albo przyklejać je ozdobną taśmą.

Proj. Maka Studio

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków