Domowa galeria obrazów | Poradnik Internity Home | IH - Internity Home
Proj.: Kohlrabi | Filip Symonowicz i Amelia Symonowicz; Fot.: Stanisław Zajączkowski

Domowa galeria obrazów | Poradnik Internity Home

Domowa galeria obrazów, to najłatwiejszy sposób na nadanie wnętrzu indywidualnego charakteru, a zarazem przytulności. Najlepsze w tworzeniu prywatnej kolekcji jest to, że nie nie ma żadnych reguł, mówiących w jaki sposób ma ona wyglądać. Sami decydujemy czy ma to być zbiór pamiątek, ulubionych fotografii, obrazów czy plakatów i grafik, a może miks wszystkiego? W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak zaprojektować własną domową galerię i zaprezentujemy inspirujące przykłady. 

projekt mieszkania Odwzorowanie

Wyjdź poza ramy

Najważniejszą zasadą, o której trzeba pamiętać tworząc galerię, jest brak zasad. Sami ustalamy, co się w niej znajdzie i jaki będzie miała układ. Wyobraźnia w tym przypadku, jest najlepszym doradcą. To, co zawiśnie na ścianie, może odzwierciedlać zainteresowania domowników lub ilustrować najważniejsze momenty z ich życia. Istotny jest wybór powierzchni, na której będziemy prezentować kolekcję. Powinna być dobrze wyeksponowana i oświetlona. Nie musimy wypełniać od razu całej ściany – warto działać sekcjami i uzupełniać galerię wraz z upływem czasu. Dobrze mieć na uwadze, ogólny wystrój wnętrza i dominujące w nim kolory tak, by domowa galeria, współgrała z całością. 

Praktyczna porada: jeśli dysponujesz ramkami tej samej lub podobnej wielkości, zdecyduj się na symetryczny układ. Jeśli twoja kolekcja jest eklektyczna wybierz „przypadkowe” rozmieszczenie”, w typie Mix and Match

Domowa Galeria krok po kroku

Kiedy mamy już wybraną kolekcję oraz ścianę, na której będziemy ją umieszczać, można zacząć projektować układ elementów. Jednak zanim zaczniemy przybijać gwoździe, warto wyciąć szablony, które ułatwią pracę i uchronią przed zbędnymi dziurami:

  • odrysuj na papierze lub gazecie przygotowane ramki i wytnij szablony
  • przyklejaj je za pomocą taśmy malarskiej, która po odklejeniu nie uszkodzi powierzchni ściany
  • kiedy układ szablonów będzie już odzwierciedlał przyszłą kompozycję, zacznij wbijać gwoździe w centrum górnego brzegu poszczególnych szablonów
  • sukcesywnie podmieniaj szablony na ramki, by zachować zaprojektowany układ 
  • GOTOWE 🙂

Jeśli twoja domowa galeria będzie znajdować się nad meblem, powieś najniższe obrazki, 15/20 cm ponad nim. Dzięki temu będzie lepiej wyeksponowana i nie będzie utrudniać użytkowania mebla. 

Domowa Galeria – przykładowe układy

Ponownie podkreślamy, że tworząc własną domową galerię, kierujemy się własną wyobraźnią i estetyką. Poniższe propozycję układów, mogą Wam pomóc podczas projektowania lub zainspirować do czegoś zupełnie innego.  

Bloki

Sprawdzą się, jeśli posiadasz ramki i grafiki w tym samym stylu oraz o zbliżonej wielkości.

 

Projekt: Ale.DESIGN Foto: ZASOBY STUDIO
Proj. Maka Studio

Spirala

Ten układ polega na umieszczeniu jednej ramki w centralnym punkcie i komponowaniu pozostałych wokół niej. Wybierz go, jeśli posiadasz grafikę, która rozmiarem wyróżnia się z pozostałych. 

Proj.: Kohlrabi – Filip Symonowicz i Amelia Symonowicz; zdjęcia: Stanisław Zajączkowski

Metamorfoza mieszkania w kamienicy – wnętrze stworzone od zera

Autor projektu: Aleksandra Bartoszuk | Zdjęcia: BOLD Design
Proj.: Barbara Godawska | iHome Studio; Fot.: Przemysław Kuciński

Mix and Mach

Zdecyduj się na ten układ, jeśli twoja kolekcja jest eklektyczna, czyli posiadasz liczne zdjęcia, plakaty, grafiki, które nie są spójne stylistycznie. Możesz uzupełnić je o takie elementy jak zegar, lustro, kwietnik czy kinkiet. 

 

Proj.: Decoroom; Zdjęcia i stylizacja: Marta Behling, Pion Poziom – fotografia wnętrz
Proj. Na Antresoli
Proj. OIKOI

Galeria bez gwoździ

Idealne rozwiązanie, dla tych którzy nie lubią, bądź nie chcą wbijać gwoździ w ścianę. Obrazy postawione na komodzie, półce czy bezpośrednio na podłodze, prezentują się równie pięknie. Jednak w tym przypadku, sprawdzą się tylko duże formaty.

 

Proj.: Studio Kulis | Karolina Kulis; Fot.: Kroniki | Hanna Połczyńska
proj. OIKOI, zdj.: Martyna Rudnicka
Proj.: Pigalopus: Malwina Borowiec, Karolina Chodur; Fot.: ONI
ASYMETRIC STUDIO | Wioletta Chmielewska i Jakub Bałanda; Zdjęcia Kroniki (Hanna Połczyńska)

Domowa galeria inaczej

Ostatnia propozycja spodoba się tym, którzy lubią działać przekornie. Kilka przykładów, bardzo oryginalnego eksponowania domowej galerii, do stworzenia której, nie jest wykorzystywana ściana i gwoździe. 

Proj. Na Antresoli
Źródło @tam_i_tu
Proj. Na Antresoli
Projekt: Barbara Bulska, Piotr Czajkowski | PLAN A

Nie chcesz ingerować w powierzchnie ściany? Chcesz stale zmieniać układ obrazków i powiększać zbiory galerii? Wybierz panel ścienny, w formie tapicerowanej lub malowanej płyty MDF. Możesz do niego wpinać zdjęcia za pomocą pinezek, albo przyklejać je ozdobną taśmą

Proj. Maka Studio

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Wojciech Mantur

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków