Domowa galeria obrazów, to najłatwiejszy sposób na nadanie wnętrzu indywidualnego charakteru, a zarazem przytulności. Najlepsze w tworzeniu prywatnej kolekcji jest to, że nie nie ma żadnych reguł, mówiących w jaki sposób ma ona wyglądać. Sami decydujemy czy ma to być zbiór pamiątek, ulubionych fotografii, obrazów albo plakatów i grafik. Podpowiemy Wam, jak zaprojektować domową galerię, pokażemy przykładowe układy i zainspirujemy Was zdjęciami. 

projekt mieszkania Odwzorowanie

 

Domowa galeria – wyjdź poza ramy

Najważniejszą zasadą, o której trzeba pamiętać tworząc galerię, jest brak zasad. Sam ustalasz co się w niej znajdzie i jaki będzie miała układ. Wyobraźnia w tym przypadku, jest najlepszym doradcą. To, co umieścisz na ścianie, może odzwierciedlać zainteresowania domowników lub ilustrować najważniejsze momenty z ich życia. Istotny jet wybór powierzchni, na której będziemy prezentować kolekcję. Powinna być dobrze wyeksponowana i oświetlona. Pamiętaj, że nie musisz wypełniać całej ściany, możesz działać sekcjami i uzupełniać galerię wraz z upływem czasu. Miej również na uwadze, ogólny wystrój wnętrza i dominujące w nim kolory, postaraj się by twoja domowa galeria, współgrała z całością. 

Praktyczna porada – jeśli dysponujesz ramkami tej samej lub podobnej wielkości, zdecyduj się na symetryczny układ. Jeśli twoja kolekcja jest eklektyczna wybierz „przypadkowe” rozmieszczenie”, w typie Mix and Match.

Domowa Galeria krok po kroku

Masz już wybraną ścianę i kolekcję obrazów, które chcesz na niej umieścić? Możesz zabrać się do projektowania. Zanim zaczniesz przybijać gwoździe, stwórz szablony, które ułatwią Ci pracę i uchronią przed zbędnymi dziurami. 

  • odrysuj na papierze lub gazecie przygotowane ramki i wytnij szablony
  • przyklejaj je za pomocą taśmy malarskiej, która po odklejeniu nie uszkodzi powierzchni ściany
  • kiedy układ szablonów będzie już odzwierciedlał przyszłą kompozycję, zacznij wbijać gwoździe w centrum górnego brzegu poszczególnych szablonów
  • sukcesywnie podmieniaj szablony na ramki, by zachować zaprojektowany układ 
  • GOTOWE 🙂

 

 

Jeśli twoja domowa galeria będzie znajdować się nad meblem, powieś najniższe obrazki, 15/20 cm ponad nim. Dzięki temu będzie lepiej wyeksponowana i nie będzie utrudniać użytkowania mebla. 

 

Domowa Galeria – przykładowe układy

Ponownie podkreślamy, że tworząc własną domową galerię, kierujemy się własną wyobraźnią i estetyką. Poniższe propozycję układów, mogą Wam pomóc podczas projektowania lub zainspirować do czegoś zupełnie innego.  

Bloki

Sprawdzą się, jeśli posiadasz ramki i grafiki w tym samym stylu oraz o zbliżonej wielkości.

 

 

Źródło: www.designsetter.de

ZOBACZ CAŁY PROJEKT MAKA STUDIO 

Proj. Maka Studio

Spirala

Ten układ polega na umieszczeniu jednej ramki w centralnym punkcie i komponowaniu pozostałych wokół niej. Wybierz go, jeśli posiadasz grafikę, która rozmiarem wyróżnia się z pozostałych. 

 

 

Źródło: www.thedesignfiles.net

Metamorfoza mieszkania w kamienicy – wnętrze stworzone od zera

Proj. Piotr Stolarek – Projektowanie wnętrz.

Mix and Mach

Zdecyduj się na ten układ, jeśli twoja kolekcja jest eklektyczna, czyli posiadasz liczne zdjęcia, plakaty, grafiki, które nie są spójne stylistycznie. Możesz uzupełnić je o takie elementy jak zegar, lustro, kwietnik czy kinkiet. 

 

artystyczna kawalerka | Proj: Capricorn Interiors

Proj. Na Antresoli

Łatwy sposób na metamorfozę mieszkania | Wygraj tapety Harlequin!

Proj. NUBO Interior

Proj. OIKOI

Galeria bez gwoździ

Idealne rozwiązanie, dla tych którzy nie lubią, bądź nie chcą wbijać gwoździ w ścianę. Obrazy postawione na komodzie, półce czy bezpośrednio na podłodze, prezentują się równie pięknie. Jednak w tym przypadku, sprawdzą się tylko, dość duże formaty.

 

Proj. Studio LOKO (zdjęcie: Magdalena Płoszaj)

proj. OIKOI, zdj.: Martyna Rudnicka

Flirt z kolorem w mieszkaniu w kamienicy (proj. OIKOI)

Proj. NUBO Interior

Domowa galeria inaczej

Ostatnia propozycja spodoba się tym, którzy lubią działać przekornie. Kilka przykładów, bardzo oryginalnego eksponowania domowej galerii, do stworzenia której, nie jest wykorzystywana ściana i gwoździe. 

Proj. Na Antresoli

Źródło @tam_i_tu

Tam_i_tu Pauli – odwiedzamy dom pełen inspiracji

Proj. Na Antresoli

Nie chcesz ingerować w powierzchnie ściany? Chcesz stale zmieniać układ obrazków i powiększać zbiory galerii? Wybierz panel ścienny, w formie tapicerowanej lub malowanej płyty MDF. Możesz do niego wpinać zdjęcia za pomocą pinezek, albo przyklejać je ozdobną taśmą.

Proj. Maka Studio

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →

Zapytaj // naszego eksperta

Dorota Ryszkiewicz-Grycel

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Maksymilian Płusa

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków