Greek chic - antyczny świat w nowoczesnych wnętrzach

Greek chic – antyczny świat w nowoczesnych wnętrzach

Poszukując inspiracji wnętrzarskich, architekci i projektanci zgłębiają wątki sięgające odległych czasów. Zapraszają do dialogu ze współczesnością motywy, daleko wybiegające poza naszą epokę, nadają im drugie życie oraz odświeżają w świadomości współczesnych. Swobodna zabawa kontekstami i elementami znanymi z historii sztuki, ciekawie rezonuje z dzisiejszymi trendami i ubarwia przestrzenie, w których żyjemy. Jako przykład mogą posłużyć inspiracje antyczną rzeźbą grecką, nieśmiało przewijające się w trendach od dwóch lat. Jednak to właśnie bieżący rok przyniesie prawdziwy rozkwit tendencji określanych jako greek chic, a antyczne wątki rozrosną się do nieznanych dotąd rozmiarów.

Greek chic
Proj.: IMA Interiors, Stylizacja: Izabella Lubiniecka; Fot.: Hania Połczyńska, Kroniki Studio

Greek chic – odrodzenie hellenizmu

Wkroczenie greek chic do współczesnych wnętrz, zapowiedział pod koniec 2021 roku Pinterest. Jak potwierdzają twórcy platformy zanim coś pojawi się wszędzie, znajdzie się na Pintereście, a 8 na 10 przewidywań ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Według raportu trendów Pinteresta, staniemy przed prawdziwym odrodzeniem hellenistycznego świata, natomiast ważną rolę w popularyzacji tych wątków odegra pokolenie Z. Wśród najchętniej eksplorowanych motywów znajdą się znane z historii sztuki, rzeźby oraz kolumny. Wariacje na temat Venus z Milo czy Dawida, a także kolumn i głowic korynckich, będą odzwierciedlane w małych, trójwymiarowych skalach, jak i tych jednowymiarowych, np. na tapetach. 

Prognozy wnętrzarskie – raport trendów Pinteresta 2022

Greek chic
Źródło: Pinterest

 

Frazy związane z estetyką greek chic, najczęściej wyszukiwane przez Pinnersów:
– Ancient Greek jewelry
– Aphrodite aesthetic wallpaper
– Ancient Greece aesthetic
– Greek statue art
– Corinthian column

Venus tkwi w szczegółach

Chcąc wprowadzić klimat greek chic do wnętrz, należy uwspółcześnić antyk. Pamiętajmy, że cała sztuka nie polega na tym, by stworzyć scenografię, a inkorporować stylizowane elementy do aranżacji wnętrz. Podczas interpretacji mitologicznych tematów, myślmy detalami, a tę przygodę warto zacząć od dodatków: statuetek, dekoracyjnych liści palm, masywnych waz. Motywy antycznej Grecji można wprowadzić również w nieco większej skali, np. pod postacią tapet czy płytek. Urozmaicanie przestrzeni mitologicznymi wizerunkami, świetnie sprawdzi się we wnętrzach o różnym stylu: klasycznym, minimalistycznym, nawiązującym do estetyki New Mediterranean czy bardziej szalonych wnętrz w typie Avant Basic.

Proj. i wizualizacje: moogaa studio | Monika Głowacka; Autorki idei: Monika Morzyńska i Magdalena Tora

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków