Ikona polskiego designu w ofercie Internity Home | Fotel RM58 od VZÓR

Ikona polskiego designu w ofercie Internity Home | Fotel RM58 od VZÓR

RM58 to współczesna wersja cenionego i posiadającego znamiona ikony designu fotela zaprojektowanego przez Romana Modzelewskiego. Wykonany w 1958 r. prototyp z laminatu poliestrowo-szklanego był prekursorskim zastosowaniem tego tworzywa w Polsce. Jego innowacyjny charakter wynikał z zastosowanej technologii produkcji, a od strony formalnej stanowił unikatowy w skali światowej przykład w pełni uformowanej, jednorodnej organicznej skorupy siedziska. Jeden z pierwszych egzemplarzy fotela (biały) został zakupiony przez londyńskie Victoria & Albert Museum do stałej kolekcji światowego designu.  Począwszy od 2018 r. fotel RM58 classic wykonany w historycznej technologii kompozytowej jest oferowany m.in. w MoMA Design Store w Nowym Jorku gdzie zyskał miano bestsellera w kategorii „Meble”. Dla Internity Home idea propagowania wartości polskiego designu jest bardzo bliska, dlatego cieszymy się, że dzięki nawiązaniu współpracy z marką VZÓR, fotel RM58 poszerzył nasze portfolio produktowe. Ponadto rok 2022 jest rokiem Romana Modzelewskiego, którego postanowiło uhonorować Muzeum Miasta Łodzi poprzez wystawę „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi, która partnerem jest Internity Home.

Fotel RM58

RM58 – polska ikona designu

Wykonany w roku 1958 prototyp z laminatu poliestrowo-szklanego był prekursorskim zastosowaniem tego tworzywa w Polsce, a od strony formalnej stanowił unikatowy w skali światowej przykład w pełni uformowanej, jednorodnej organicznej skorupy siedziska. Zainteresowanie Le Corbusiera produkcją tego modelu we Francji zaowocowało jego patentem w 1961 roku, ale jego produkcja nigdy się nie zmaterializowała. Jeden z oryginalnych egzemplarzy fotela został zakupiony przez londyńskie Victoria & Albert Museum do kolekcji światowego designu. Fotel był prezentowany przez V&A na wystawie „Cold War Modern: Design 1945-1970” będącej ekspozycją zestawiającą dzieła nowoczesnego designu, architektury, filmu i popkultury, powstałe w okresie „zimnej wojny” po obu stronach Żelaznej Kurtyny. Fotel znalazł się również wśród obiektów wystawionych na zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawie „Chcemy być nowocześni. Polski design 1955–1968”, która prezentowała ikony polskiego designu. Dwa oryginalne fotele „RM58” znajdują się ponadto w stałej kolekcji Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego MNW.

Źródło: materiały prasowe VZÓR

To, co do tej pory było zarezerwowane dla paru wyrafinowanych światowych marek z długoletnią tradycją, jak Classicon czy Vitra, nieoczekiwanie staje się realne na naszym [polskim] rodzimym gruncie (…) Z pozoru niewykonalne zadanie znalezienia równowagi między rygorem wierności wobec pierwowzoru i kryteriami w pełni współczesnego, szlachetnego produktu zakończyło się sukcesem.

– Tomek Rygalik, designer, wykładowca ASP, Warszawa

Fotel RM58
Fotel rm58 soft w projekcie Modeko Studio
Fotel Vzór w showroomie Internity Home.

Po ponad pół wieku od powstania, fotel autorstwa Romana Modzelewskiego zadebiutował ponownie. Produkcja RM58 w nowym materiale i z wykorzystaniem technologii przemysłowych umożliwiła odejście od ograniczeń związanych z produkcją o charakterze rzemieślniczymi i zaoferowanie produktu o stałych parametrach jakościowych, który może być produkowany szybko i względnie tanio, w dużych seriach. Opracowana przez VZÓR współczesna technologia wytwarzania fotela (rotoformowanie) umożliwiła pokonanie ograniczeń wynikających z zastosowanej przez projektanta produkcji metodami rzemieślniczymi, pozwoliła jednocześnie uzyskać wierne odwzorowanie względem oryginału.

Fotel RM58 w realizacji Studio Monocco | fot. Hanna Połczyńska (Kroniki.Studio)

Misja Marki VZÓR

Celem VZÓR jest stworzenie kolekcji bazującej na najlepszych historycznych i ponadczasowych projektach mebli polskich pochodzących głównie z lat 50 i 60-tych XX w. W dalszych planach marki jest rozszerzenie kolekcji o twórczość znaczących współczesnych projektantów. Koncepcja marki reprezentuje kompleksowy model wdrażania do produkcji seryjnej wartościowych i ponadczasowych historycznych wzorów, które nie trafiły na rynek i nie stały się produktem ze względu na okoliczności społeczne, gospodarcze i polityczne. Marka zadebiutowała w 2012 roku wprowadzając na rynek fotel RM58, projektu Romana Modzelewskiego. W latach 2015-2018 marka wprowadziła do sprzedaży pozostałe fotele z kolekcji Modzelewskiego – RM56, RM57 oraz – projektowaną zupełnie od nowa – tapicerowaną wersję RM58 (soft). Ponadto w 2018 do oferty VZÓR trafił siatkowy fotel Grid 55 projektu prof. Knothe, który otworzył kolekcję tego projektanta.

Motyw vintage we wnętrzach – jak połączyć historię z nowoczesnością

Fotel RM58 w realizacji The Wall Pracownia Architektury | Zdjęcia : Magdalena Łojewska Vey photography

Działalność marki Vzór wpisuje się w kilka dominujących obecnie trendów we wzornictwie, a w szczególności w segmencie rynku, na którym operuje marka. Należą do nich: redefiniowanie przez konsumentów designu dotychczasowych przyzwyczajeń i typowych wyborów konsumenckich: poszukiwanie lokalności, indywidualności oraz autentyczności, poszukiwanie nowych, niszowych projektów i stojących za nimi historii, moda na wzornictwo pochodzące z krajów wznoszących, a w szczególności moda na vintage oraz retro.

Fotel RM58

„RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”

W 2022 roku przypada 110. rocznica urodzin i 25. rocznica śmierci jednego z najważniejszych twórców II połowy XX wieku, Romana Modzelewskiego (28.02.1912 r. – 24.12.1997 r.). Z tej okazji Muzeum Miasta Łodzi zainicjowało Rok Romana Modzelewskiego 2022, a w jego ramach zaprezentuje wystawę „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”. Na ekspozycji będzie można poznać sylwetkę artysty i zobaczyć blisko 100 obiektów: rzeźb, obrazów, reliefów, projektów łodzi oraz mebli, w tym oryginalne fotele RM56, RM57 i kultowy RM58. Internity Home objęło patronat medialny nad wydarzeniem.

Sternik, Roman Modzelewski, fotografia, własność Wera Modzelewska | Materiały prasowe MMŁ

Wystawa czasowa w Muzeum Miasta Łodzi:
14 maja 2022 r. – 31 grudnia 2022 r.
Wernisaż: 13 maja 2022 r. godz. 18:00

Więcej informacji na: https://muzeum-lodz.pl/wystawy_czasowe/rm-roman-modzelewski-sen-o-lodzi/

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków