Motyw vintage we wnętrzach - jak połączyć historię z nowoczesnością
Proj.: Tatemono, Fot.: onistories

Motyw vintage we wnętrzach – jak połączyć historię z nowoczesnością

Styl vintage we wnętrzach, długo był niedoceniany przez mainstream. Zafascynowani skandynawską stylistyką, odrzucaliśmy klasyki z rodzimego podwórka. Większość z nas podchodziła sceptycznie do wyposażenia przywodzącego na myśl owiane złą sławą meblościanki czy PRL-owskie meble, których zakup w ówczesnych czasach często był koniecznością, a nie świadomym wyborem. Jednak nasze podejście do polskiego wzornictwa uległo diametralnej zmianie, a pozycja rodzimego designu od kilku lat silnie się umacnia. Architekci wnętrz kochają dodatki i meble vintage, które często proponują do aranżacji w każdym stylu. Dziś przygotowaliśmy dużą dawkę inspiracji, które podpowiedzą Wam, jak wykorzystać motyw vintage we wnętrzach.

Projekt: Loft Kolasiński
Elementy Vintage w mieszkaniu na warszawskich Filtrach. | Projekt: Loft Kolasiński

Design tworzony przez kobiety – niezwykła aukcja polskiego wzornictwa

Vintage we wnętrzach 

Określenia vintage zaczęto używać już w XIX wieku, jednak wówczas było stosowane w kontekście mody, jako coś starego czy pochodzącego z poprzedniej epoki. Stopniowo opisywano tym mianem również inne obiekty, w tym meble. Obecnie przyjmuje się, że na nazwę vintage zasługują przedmioty, które mają minimum 20 lat, a upływ czasu działa na ich korzyść, uwydatniając jakość, ponadczasowe wzornictwo i sposób wykonania. Polski design ma bardzo długą tradycję, która stosunkowo niedawno zaczęła być doceniana. Coraz chętniej zapraszamy do swoich wnętrz meble znalezione na strychach, pchlich targach czy zdobyte na aukcjach. Przekonujemy się, że przedmioty z historią doskonale uzupełniają aranżacje wnętrza o każdej stylistyce. 

Proj.: mistovia; Fot.: onistories

Warto podkreślić, że wiele marek tworzy kolekcje inspirowane stylistyką vintage, ale też kontynuuje produkcje ikonicznych mebli i elementów wyposażenia. Jedną z takich firm jest Louis Poulsen, która dba o projekty, będące spuścizną ich czołowego designera – Poula Henningsena. Jego słynna lampa PH, powstała w latach 20., ukazuje relacje pomiędzy światłem, cieniem, blaskiem i kolorem. Jej ponadczasowa forma nadal zachwyca, a architekci chętnie wykorzystują PH w swoich projektach. 

Projekt: Hyz Projektuje/Aleksandra Hyz, Aleksanda Mętlewicz; Zdjęcia: Kąty Proste

ZOBACZ LAMPY Z KOLEKCJI PH

Polskie marki również włączają do swoich kolekcji stylistykę vintage i tworzą modele inspirowane rodzimym designem. Pastform Furniture to brand oferujący wyjątkowe meble, nawiązujące do modeli popularnych w latach 50. i 60. Produkty łączą w sobie ducha retro z nowoczesnością, wyróżniając się nie tylko doskonałym designem, ale również perfekcyjnym wykonaniem i przemyślaną funkcjonalnością. Meble Pastform właśnie dołączyły do oferty Internity Home, a produkty brandu można zamówić w naszych showroomach

Pastform meble – Komoda Classy Slide High

Vintage we wnętrzach okiem architektów

Architekci bardzo często wykorzystują elementy vintage w swoich projektach. Poniżej najciekawsze przykłady aranżacji, w których dialog historii z nowoczesnością, okazał się wyjątkowo udany. 

Loft Kolasiński

Biuro projektowe Loft Kolasiński słynie z wykorzystywania elementów vintage. Wiele aranżowanych pomieszczeń znajduje się w zabytkowych budynkach, więc nawiązania do historii są bardzo naturalne. Jednym z takich projektów jest mieszkanie w zabytkowej kamienicy z 1907 roku, zlokalizowanej na skraju parku w Szczecinie. Zachowano oryginalne podłogi i wszystkie elementy sztukateryjne. Oświetlenie z lat 30. i 50. , pochodzi z Polski, Czech, Włoch i Francji. Wnętrze dekorują meble i dywan z lat 50., a także komody projektu Rajmunda Teofila Hałasa.

Projekt: Loft Kolasiński
Projekt: Loft Kolasiński | Zdjęcia: Karolina Bąk

LOQM

Kolejne wnętrze, o którym warto wspomnieć znajduje się w zabytkowym kompleksie dawnych koszar w Gdańsku. Aranżacja autorstwa studia LOQUM to niezwykły miks stylów, w którym znajdują się elementy glamour, industrial oraz vintage. Ten ostatni został przemycony za sprawą niewielkiego stołu kuchennego z charakterystyczną szufladą, do którego zostały dobrane krzesła o plecionych siedziskach. Zestaw ten idealnie komponuje się z minimalistyczną zabudową kuchenną. 

Projekt: LOQM, zdjęcia: Kroniki
Projekt: LOQM, zdjęcia: Kroniki

Przeczytaj o całej aranżacji tego wnętrza

Dorota Szelągowska

Niezwykłym przykładem zastosowania vintage we wnętrzach, jest mieszkanie pisarza Tadeusza Konwickiego, autorstwa Doroty Szelągowskiej. Przed architektką postawiono trudne zadanie: należało zachować historyczny charakter i klimat wnętrza. Nie mogło stracić ono swojego uroku, a wszystkie zmiany miały przenieść je w  XXI wiek, tak by nowym lokatorom mieszkało się jak najlepiej, a zarazem żeby otaczała ich artystyczna aura, poprzedniego właściciela. Zachowano więc oryginalne podłogi i drewnianą boazerię, a także wiele mebli, w tym piękną szafę z mocnym rysunkiem usłojenia. 

Mieszkanie pisarza Tadeusza Konwickiego | Proj: Dorota Szelągowska
Metamorfoza mieszkania pisarza Tadeusza Konwickiego | Proj: Dorota Szelągowska | Foto: Piotr Mizerski
Metamorfoza mieszkania pisarza Tadeusza Konwickiego | Proj: Dorota Szelągowska | Foto: Piotr Mizerski

Vintage we wnętrzach – jak łączyć stare z nowym

Meble i dodatki w stylu vintage przestały być domeną artystycznych wnętrz, których właściciele są znawcami designu. Co więcej, nie muszą też narzucać eklektycznego charakteru aranżacji. Odpowiednio dobrany mebel dogada się z każdym stylem, od minimalizmu po glamour. Ważne, by zachować umiar, który pozwoli zapobiec stworzeniu skansenu i wprowadzenia do naszego domu klimatu antykwariatu. Dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie bardzo odnajdują się na pchlich targach i aukcjach internetowych, są meble stylizowane. Znajdziemy je w ofercie większości marek. Polskie firmy o długiej tradycji, takie jak Fameg czy Paged, nadal czerpią z wzornictwa lat 50., a także wykorzystują technikę gięcia drewna, zapoczątkowaną w XIX wieku. Warto podkreślić, że moda na vintage to nie tylko czasowa fanaberia, a świadome przeciwstawienie się konsumpcjonizmowi. Dawanie meblom drugiego życia lub wybieranie klasycznych modeli, służących przez pokolenia, jest realnym wkładem w ograniczenie masowej produkcji, a tym samym ekologię.   

Salon ze stylizowanymi meblami. | Proj. PB Studio; fot. Hanna Połczyńska, kroniki studio
vintage we wnętrzach
Aranżacja sypialni z szafami vintage. | Projekt: In Architekci; Zdjęcia: Hanna Połczyńska, kroniki studio
Natalia Mielczarek-Prym – natalia m projekty; Fot.: Hania Połczyńska | Kroniki studio

Zapytaj // naszego eksperta

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków