Jak Polacy personalizują swoje wnętrza i co o nich mówią ich domy

Jak Polacy personalizują swoje wnętrza i co o nich mówią ich domy

Personalizacja wnętrz, bezdyskusyjnie jest najsilniejszym trendem w projektowaniu ostatnich lat. Wykorzystywanie konkretnego stylu w trakcie urządzania domów i mieszkań, schodzi na dalszy plan, ponieważ przede wszystkim chcemy, by miejsce, w którym żyjemy ukazywało to kim jesteśmy. Kiedy większość czasu z niemal dwóch minionych lat, spędziliśmy we własnym domu, mieliśmy okazję przyjrzeć mu się znacznie lepiej i uważniej niż wcześniej. Przestaliśmy więc traktować dom jako miejsce do spania, a jako przestrzeń łączącą cztery ściany z duszą i historią jego właściciela. Tendencje te potwierdza raport przygotowany przez serwis Bimago, w którym ankietowani odpowiedzieli na pytania dotyczące urządzania przestrzeni do życia. Prześledźmy więc wyniki raportu i dowiedzmy się jak Polacy personalizują swoje domy. 

Jak Polacy personalizują swoje wnętrza
Jak Polacy personalizują swoje wnętrza . | Źródło: materiały prasowe Bimago

Jak stworzyć wnętrze kapsułowe – pobierz poradnik Internity Home

Czym się kierujemy, urządzając swoje cztery kąty?

Wplatając kolejne wiązki do naszego gniazda, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na to, jak wpłyną na naszą wygodę. Funkcjonalność i komfort stanowi priorytet dla aż 97% zapytanych osób. Według uzyskanych odpowiedzi, personalizacja wystroju jest jednak prawie tak samo ważna – 96% respondentów poszukuje rozwiązań, które będą zarówno praktyczne, jak i dopasowane do indywidualnego gustu. Badani Polacy przypisują również dużą wagę do jakości przedmiotów, wraz z którymi budują swoją osobistą przestrzeń: trwałość wpływa na wybór wyposażenia u 94% przepytanych osób. Przy urządzaniu wnętrz z tyłu głowy mamy także granicę w postaci zaplanowanego budżetu: ustalonymi wcześniej ramami finansowymi kieruje się 9 na 10 ankietowanych. Nie zapominamy również o postępującej technologii – 65% z nas deklaruje, że stawia na nowoczesne rozwiązania. Co ciekawe, większości uczestników badania nie interesują najnowsze trendy. W aranżacji własnych czterech kątów częściej niż tym, co aktualnie znajduje się w modzie, interesujemy się znaczeniem podejmowanych przez nas decyzji dla środowiska. Blisko 2/3 respondentów twierdzi, że stawia na opcje eco-friendly podczas urządzania domu.

Ekologiczne rozwiązania w domu | Poradnik Internity Home

Źródło: materiały prasowe Bimago

Jak Polacy personalizują swoje wnętrza?

Ściany domu tworzą nie tylko cegły, ale i historie jego mieszkańców. Jak pokazuje najnowszy raport Bimago, w centrum aranżacji stawiamy przede wszystkim siebie. Aż 96% ankietowanych podczas urządzania swoich czterech kątów podąża przede wszystkim za własnym gustem, a tylko 8% uwzględnia aktualne trendy. Po ponad rocznym okresie izolacji możemy spokojnie powiedzieć, że nasze mieszkania stały się lustrem, w którym odbijają się osobowości i potrzeby domowników. Ubieramy domy w przedmioty, które mają pokazywać nas, a wybierane dekoracje w postaci obrazów, fototapet czy plakatów często zdradzają nasze hobby, nastroje lub tęsknoty za podróżami. Kiedy większość codziennych aktywności przeszła w tryb zdalny, otaczające nas wnętrza dostosowaliśmy tak, aby wciąż spełniały nasze potrzeby. W kwestii aranżacji jedna rzecz pozostaje jednak stała: dla przeważającej części ankietowanych Polaków duże znaczenie ma personalizacja, łącząca duszę domu z duszą jego właściciela. Warto również zwrócić uwagę na to, że dekoracje znajdujące się w naszych wnętrzach, mówią głosem domowników. Rośliny do personalizacji wnętrz wybiera 3/4 ankietowanych Polaków. Tuż za ulubionymi kwiatami plasują się zdjęcia: fotografie przedstawiające ważne dla mieszkańców chwile stanowią stały element aranżacji w blisko 6 na 10 domach. W głównej mierze poszukujemy więc kontaktu z naturą i wspomnieniami, które tworzą nasze życiowe historie.

Meble personalizowane – zaprojektuj je w Internity Home

Źródło: materiały prasowe Bimago

Pokaż mi swój dom, powiem Ci kim jesteś 

Wyrażamy siebie także poprzez książki. Ulubione tytuły, stojące na półkach regału, opowiadają nie tylko o przygodach ich bohaterów, ale także o nas samych. Ponad połowa respondentów z dumą prezentuje bliskie sercu lektury. Niemal tyle samo osób wiesza oryginalne dekoracje ścienne w postaci obrazów. O naszych perypetiach opowiadają także różnorodne pamiątki. Ponad 30% z nas eksponuje zdobycze z podróży lub rodzinne skarby. Osobiste akcenty zwykle wplatamy do salonu, który jest „centrum” naszego gniazdka: prawie 1/3 respondentów wskazała to pomieszczenie jako najbardziej spersonalizowany punkt domu. Ponad połowa ankietowanych przyznaje, że po wystroju mieszkania można łatwo odgadnąć ich zainteresowania i hobby. Wśród deklarowanych pasji, które lubimy przemycać do aranżacji, najczęściej wymieniane są ogrodnictwo, literatura, podróże oraz sztuka. We wnętrzach często pojawiają się również akcenty nawiązujące do sportu, rękodzieła, fotografii czy muzyki.

Jak Polacy personalizują swoje wnętrza
Źródło: materiały prasowe Bimago

W domu najlepiej…

Najlepiej czujemy się w domu, w którym panuje odpowiedni klimat, sprawiający, że możemy się zrelaksować i poczuć jak u siebie. Niemal 80% ankietowanych Polaków opisuje swoje wnętrza jako przytulne. Ważna jest dla nas również spójność aranżacji (67%), pozwalająca na uniknięcie chaosu w domowym zaciszu. Dbamy przy tym o porządek – 57% badanych deklaruje, że mieszka schludnie. W urządzanych wnętrzach zdecydowanie panuje jasność. Chociaż w kwestii kolorystyki i liczebności dodatków nie jesteśmy zgodni, to 64% respondentów przyznaje, że w ich domach dużą rolę odgrywa światło. Liczne i różnorodne akcesoria dominują w mieszkaniach 35% badanych osób, z kolei na minimalizm stawia 39% zapytanych Polaków. Dzieli nas również wykorzystanie kolorów w aranżacji – monochromatyczność wybiera 36% respondentów, a 43% żyje w wielobarwnych wnętrzach.

Jak Polacy personalizują swoje wnętrza
Źródło: materiały prasowe Bimago

Dane pochodzą z badania przeprowadzonego w kwietniu 2021 roku. Zostało ono wykonane metodą CAWI (ankieta w formie elektronicznej) na próbie 1055 osób. Wszystkie wnioski z uzyskanych odpowiedzi znajdują się w artykule na blogu Bimago: Co mówią o Polakach ich domy? Tak personalizujemy wnętrza

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków