Jak projektuje się mieszkaniowe nieruchomości premium?

W przypadku inwestycji premium, wysoki standard to… standard. Podobnie jak atrakcyjna, prestiżowa lokalizacja czy liczne udogodnienia dla mieszkańców. Świadomi nabywcy nieruchomości mieszkaniowych „z wyższej półki” doskonale wiedzą jakimi kryteriami kierować się przy ich wyborze. A jak to wygląda z punktu widzenia architekta? Jak projektować, by „premium” w kontekście kolejnej inwestycji nie było określeniem czysto marketingowym? Na te pytania odpowiada ekspert pracowni Roark Studio.

nieruchomości premium
Proj.: ROARK STUDIO

Neuroarchitektura – dziedzina wspierająca zdrowe projektowanie

Od a do zet

Pierwszą, zasadniczą kwestią w projektowaniu inwestycji premium – starannie dopracowanych i dopiętych na ostatni guzik – jest holistyczne podejście do całego procesu tworzenia oraz interdyscyplinarna, wielopoziomowa współpraca pomiędzy zespołami.

Projektujemy „od makro do mikro” – od założenia urbanistycznego, poprzez kubaturę, elewacje, wnętrza części wspólnych. Historia którą w ten sposób opowiadamy musi być spójna. Przez cały czas towarzyszy nam myśl przewodnia inwestycji, której punktem wyjścia jest często grupa docelowa bądź wyjątkowe usytuowanie budynku – na przykład w miejscu lub sąsiedztwie jakiegoś historycznego obiektu. Bywa, że inwestor zgłasza się do nas z zarysem pomysłu, czasem idea przyświecająca projektowi wychodzi od pracowni. Bardzo cenimy sobie jednak koncepcje łączące obie perspektywy, powstające na drodze wspólnej dyskusji.

– Michał Ścieszka, architekt z Roark Studio

nieruchomości premium
Proj.: ROARK STUDIO

Eksperci podkreślają, że dobra współpraca pomiędzy architektami a świadomym inwestorem to klucz do sukcesu. Istotnym elementem zespołu jest również dział marketingu i sprzedaży – czyli perspektywa tych, którzy daną inwestycję będą komunikować, promować i oferować potencjalnym nabywcom. Architekci muszą także sprawnie kooperować z pracownią odpowiedzialną za zagospodarowanie zieleni czy ekipami budowlanymi i wykończeniowymi. Bardzo wiele detali, tworzących jakość i klimat inwestycji udoskonala się właśnie na etapie realizacji oraz nadzoru autorskiego.

Jakość na każdym etapie

Niezwykle istotne w procesie projektowym inwestycji premium jest dbałość o jakość na każdym etapie. Duży nacisk położony jest także na przemyślane i funkcjonalne układy mieszkań. Niezwykle ważny jest również dobór materiałów wykończeniowych – zarówno zewnętrznych, elewacyjnych, jak i wewnętrznych. Nabywcy apartamentów w standardzie premium to inwestorzy świadomi swoich potrzeb i oczekiwań. Oprócz wyglądu i estetyki wykończenia, kluczowym kryterium jest przede wszystkim jakość i trwałość, w rozumieniu użytkowym oraz stylistycznym. Architektura i wnętrza powinny podążać za aktualnymi trendami, niemniej jednak zachowywać cechę ponadczasowości – dodaje Michał Ścieszka.

Kolekcja łazienek premium autorstwa Antonio Citterio dla marki Geberit

nieruchomości premium
Proj.: ROARK STUDIO

Nieruchomości premium – architektoniczne unikaty

Według ekspertów Roark Studio każdy projekt premium powinien wnosić na rynek nową jakość i standard. Jednym z wyróżników jakości inwestycji jest jej unikatowość z jednej strony, a z drugiej wpisanie się w kontekst miejsca danej inwestycji. Dążenie do uzyskania unikatowego efektu wymusza na projektantach oraz Inwestorach nieszablonowego podejścia do etapów projektowych jak i wykonawczych. Wiąże się to często z tworzeniem nowych rozwiązań materiałowych i technologicznych. Wszystko to składa się na skomplikowane procesy wymagające pracy, czasu i nakładów finansowych, które mają wpływ na ostateczną ofertę cenową danej inwestycji – komentuje ekspert Roark Studio.

nieruchomości premium
Proj.: ROARK STUDIO

Inwestycja premium to nie tylko wysoka jakość wykończenia, ale również różnorodne udogodnienia dla mieszkańców. Za przykład posłużyć może tężnia solankowa, bądź strefa zabaw dla dzieci – rozwiązania nieczęsto spotykane w inwestycjach mieszkaniowych. W jednym z naszych projektów zaproponowaliśmy realizację tężni solankowej w ogólnodostępnej strefie relaksu. Rozwiązania techniczne wymagały szerokiej konsultacji ze specjalistami. Wyzwanie stanowiło między innymi wysokie stężenie soli w powietrzu. Musieliśmy zawczasu przewidzieć jak takie warunki zniosą materiały i elementy wyposażenia wykorzystane w otoczeniu udogodnienia – np. oprawy oświetleniowe, materiały obiciowe i wykończeniowe – opowiada Michał Ścieszka. Należy pamiętać, że unikatowe, niekiedy kosztowne, rozwiązania służą nie tylko mieszkańcom, ale także sprzedaży. Jest to koszt, który świadomy deweloper podejmuje na rzecz budowania wyjątkowej marki premium.

Źródło: materiały prasowe


Roark Studio – pracownia architektoniczna założona w 2015 roku w Sopocie i prowadzona przez Jakuba Bladowskiego. Wśród klientów Roark Studio są najwięksi trójmiejscy deweloperzy i inwestorzy. Projektowanie zdrowych miast, zastosowanie nowoczesnych technologii, ale również rewitalizacja budynków poprzemysłowych – to główne obszary zainteresowań zespołu Roark Studio. Firma ma również zespół projektowania wnętrz. Od początku istnienia misją firmy jest tworzenie projektów, których sprzedaż daje satysfakcję wszystkim stronom –pracowni, deweloperom i kupującym. Firma zatrudnia 32-osobowy zespół, który umiejętnie łączy w swojej pracy dobre praktyki z innowacyjnym i świeżym spojrzeniem. Dbałość o jakość na każdym etapie procesu projektowania zaowocowała – projekty Roark Studio są wielokrotnie nagradzane. Zespół pracowni ma również na koncie 13 wygranych konkursów.

 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Agata Pietrzak

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków