Kolory roku 2021 we wnętrzach - potencjał czy nuda? Szczera opinia IH

Kolory roku 2021 we wnętrzach – potencjał czy nuda? Szczera opinia IH

Zaraz po ogłoszeniu kolorów roku 2021 informacja ta, pojawiała się na różnych portalach wraz ze wzniosłym uzasadnieniem i również patetycznym komentarzem Leatrice Elseman – dyrektorki wykonawczej Pantone. Jednak indywidualnych opinii nie znalazłam wielu. Zaczęłam się więc zastanawiać czy tylko ja, pomimo zrozumienia dla całego procesu wyboru, uznałam parę roku za … niezaskakującą, tak dobrze znaną i nieco nudnawą? A może to właśnie jest clou, ponieważ ten rok dał nam tak popalić, że teraz jedyne czego potrzebujemy to stabilizacji, przewidywalności i luzu, czego kolorystycznym odpowiednikiem jest Ultimate Gray oraz Illuminating. Postanowiłam więc spytać moich redakcyjnych koleżanek o to, co myślą na temat wyboru Pantone 2021. Chciałam poznać również opinię naszych najlepszych specjalistów, na co dzień pracujących z architektami i klientami indywidualnymi. Spytałam jak ich zdaniem kolory roku będą przekładać się na wybory artykułów do wnętrz. Przede wszystkim chciałam przekonać się, czy inni przyjęli Ultimate Gray i Illuminating z otwartymi ramionami i niespotykanym entuzjazmem, upatrując w tym duecie ogromne możliwości aranżacyjne i rewolucje w świecie wnętrz. Przekonajcie sie, jak kolory roku 2021 we wnętrzach oceniają redaktorki i doradcy Internity Home.

Kolory roku 2021 we wnętrzach
Kolory roku 2021 we wnętrzach. | Proj.: Marta Piórkowska Paluch; fot.: Andrzej Czechowicz

Kolory Pantone 2021 – para roku wkracza na salony

(Nie)zaskakujący wybór

Wybór koloru roku przez Instytut Pantone zawsze jest wyczekiwany, a werdykt szeroko omawiany przez całą branżę związaną z projektowaniem. Zazwyczaj nowy laureat wzbudza wiele kontrowersji i dyskusji, szczególnie jeśli chodzi o wprowadzenie go do wnętrz. Pamiętam jaką konsternację wywołał kolor Marsala z 2015, następnie groszkowy Greenery z 2017, po czym Ultra Violet w roku następnym, a także ogłoszenie Living Coral kolorem roku 2019. Wówczas zawsze zastawiałam się czy chciałabym założyć ubranie w tych kolorach, nie mówiąc już o otaczaniu się nimi w swoim mieszkaniu. Natomiast kiedy mijały miesiące, czy nawet lata (jak w przypadku Ultra Violet), a projektanci z różnych dziedzin udowadniali jak można wprowadzić barwy Pantone do naszego otoczenia i z czym je łączyć, okazywało się, że nie taki diabeł straszny. Kiedyś moja znajoma zwykła mawiać, że wszystko jest kwestią stylizacji i z tym hasłem z tyłu głowy podchodzę do wszelkich nowości, starając się nie skreślać ich na starcie.

Kolory roku 2021 we wnętrzach
Patchworkowe płytki w kolorach Pantone 20121. | Proj. ArchiWisła; Fot. i stylizacja: Martyna Rudnicka

Kolory roku 2021 we wnętrzach – bezpieczny tandem 

Bieżący, jak i zeszłoroczny wybór Pantone dał mi szczególnie do myślenia. Odniosłam wrażenie, że amerykański Instytut nie stawia zbyt dużego wyzwania przed światem designu, wybierając na kolor roku dość, jakbym to określiła, zachowawcze barwy. Classic Blue, czyli dobrze znany odcień głębokiego błękitu, od lat jest w panteonie neutrali. Tym samym stanowił bezpieczny akcent kolorystyczny we wnętrzach i chętnie był wybierany zarówno przez architektów jak i inwestorów. Natomiast laureaci 2021, bo tym razem jest ich dwóch, zaskoczyli mnie w nieoczekiwany sposób. Nie z powodu nominacji ex æquo dwóch barw, bo to zdarzyło się już w 2016 kiedy na podium stanęły Rose Quarz oraz Serenity. Nie towarzyszyło mi też to samo uczucie, jak podczas wcześniejszych, kontrowersyjnych wyborów Pantone. Tym razem, pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy to: „zaskakująca nuda”. 

Kolory roku 2021 we wnętrzach
Szary salon z dodatkami w kolorach Illuminatig. | Proj. Motyw Design

Żółty i szary jest jednym z najczęściej występujących duetów neutrala z kolorem. Projektanci wykorzystają go od lat, a na naszym portalu od samego początku jego powstania znajdziemy realizacje z wykorzystaniem tych dwóch barw. Uzasadnienie Instytutu Pantone, jak co roku, posiada rozbudowany kontekst psychospołeczny i społeczno-ekonomiczny. Duet Illuminating i Ultimate Grey, według specjalistów z Pantone, podnosi na duchu i umacnia w przekonaniu o nadejściu lepszych czasów. Ma też stanowić harmonijne połączenie przekazującej moc nadziei oraz tego co trwałe i niezmienne. Eiseman wyjaśnia: „unia trwałego Ultimate Grey z wibrującym Illuminating niesie pozytywne przesłanie wsparte hartem ducha”. Dyrektor wykonawcza Pantone mówi też, że praktyczna i mocna podstawa, ale przy tym z ciepłym i optymistycznym akcentem to kombinacja dająca energię i nadzieje. Natomiast ośmielający tandem podkreśla naszą wrodzoną potrzebę bycia dostrzeżonym, widzianym, rozpoznawalnym i słyszalnym.

Połączenie roku 2021 w minimalistycznym salonie. | Proj.: Formea Studio

Kolory Pantone 2021 we wnętrzach – szczere opinie specjalistów IH

Być może jestem trochę za surowa wobec wyboru opiniotwórczego Instytutu, a kolory Pantone 2021 symbolizują to, czego potrzebujemy i poszukujemy w obecnych czasach. Zatem czy promyk nadziei niesiony przez parę Ultimate Grey i Illuminating zamieni się w żywy ogień nadchodzących trendów? Zapewne niedługo się o tym przekonamy. Tym czasem oddaję „głos” moim koleżankom, a ich opinie będą świetnym podsumowaniem całego wpisu. 

„Wybór koloru roku przez Instytut Pantone, kojarzy się z dreszczykiem emocji. Lubimy ten moment zaskoczenia. W tym roku jedynym zaskoczeniem jest fakt, że Instytut wytypował dwa kolory. Szumna (nad)interpretacja wykorzystania najczęściej występującego duetu we wnętrzach, mnie osobiście nie przekonuje. Nie jestem fanką, ani szarości, którą coraz śmielej wypiera beż, ani tym bardziej żółtego. Jednego możemy być pewni – tym razem Instytut na pewno nie chybił. Postawił na sprawdzone rozwiązanie. Ale czy czuję się zainspirowana? Czy z podnieceniem przeglądam Pinteresta? Daleko mi do takich uczuć. Mam nadzieję, że 2021 rok przyniesie coś o wiele ciekawszego”

Patrycja Bartkowska – redaktorka portalu internityhome.pl

 

Siła i nadzieja – szarość i żółć, duet, kolorów który stał się kolorami roku w pierwszej chwili bardzo mnie rozczarował. Czekałam na coś nieoczywistego. Jednak przesłanie Pantone jest całkowicie uzasadnione i spojrzałam na nie z innej perspektywy.  Szarość to zawsze znakomita baza do tworzenia spektakularnych projektów, a akcent żółci wniesie radość, optymizm i energię. Także nie bójmy się tego zestawienia.

Agnieszka Poledniok – Social Media Manager

Kolory roku 2021 we wnętrzach
Oryginalna aranżacja z wykorzystaniem szarości i zółci. | Proj.: Indoor; fot.: Piotr Mastalerz

Kolory roku 2021 wpisują się w trendy zakupowe, które trwają od lat. Bezpiecznym i uniwersalnym rozwiązaniem, wybieranym przez klientów jest główny mebel do salonu w stonowanej kolorystyce – szarej, nawiązującej do odcienia Ultimate Grey. Żółty występuje często w roli akcentu. Odcień Illuminating jest zawsze dobrym wyborem dla rozświetlenia wnętrza za sprawą dodatków tj. poduszki czy pledy, a także mniejszych form meblowych– np. foteli. Pomimo dość zachowawczego wyboru Pantone, daje on możliwości osobom odważnym, dynamicznym i spragnionym koloru. Dominanta dużego, głównego mebla w świetlistym intensywnym żółtym odcieniu, skupi uwagę i zbuduje kompozycje wnętrza. Warto też połączyć obowiązujące propozycje Pantone z drugim silnym, forsowanym od kilku lat trendem ze znanych na całym świecie salonów meblowych: Salone Del Mobile i Maison & Objet. Chodzi o grube sploty, które nadal są wybierane tylko przez świadomych i odważnych klientów. Trudno im znaleźć szersze grono odbiorców – SZKODA! Warto zwrócić uwagę na tweedy, boucle i sploty w typie ‘chanel’.

Barbara Kędzierska – Doradca w dziale mebli Internity Home

 

Myślę, że kolory wybrane przez Pantone od dłuższego czasu są już obecne w aranżacji wnętrz i szybko nie stracą na aktualności. Połączenie szarego z żółtym to częsty wybór indywidualnych klientów, którzy chcieliby wprowadzić trochę koloru i nowoczesności do wnętrz, ale w „kontrolowany” sposób. W przypadku dużych mebli, które dominują w przestrzeni, raczej nadal wybieramy bezpieczną szarość. Ultimate Grey doskonale wpisuje się w te preferencje. Zaczynam jednak zauważać, że częściej decydujemy się na bardziej zróżnicowane faktury i wybieramy sploty, które nie tworzą nam płaskiej plamy koloru. Illuminating raczej jest wybierany jako pozytywny i kojący akcent w formie dodatków, chociaż zdarzają się realizacje, w których jest to dominujący kolor i daje naprawdę przyjemny efekt.

Agata Pietrzak – Doradca w dziale mebli Internity Home

Kolory roku 2021 we wnętrzach
Strefa dzienna w szarościach z żółtymi akcentami. | Proj.: MADAMA

Klienci wciąż poszukują szarości idealnej, odcienia łączącego zarówno chłodne, betonowe gradienty jak i cieplejsze, piaskowe tony. Ultimate Grey idealnie wpisuje się w kanon neutralnych, uniwersalnych i bezpiecznych barw. Szarość zawsze będzie dobrym wyborem jako dominujący i nieinwazyjny kolor. Jest piękną bazą i tłem, które sprawdzi się doskonale przy dużych gabarytach mebli. To kolor, wśród którego dobrze się czujemy. Illuminating, jak sugeruje sama nazwa jest rozświetlający, energetyczny i optymistyczny. Zarówno klienci jak i architekci wciąż podchodzą do odcieni żółci z pewną dozą powściągliwości. Kolor ten napawa nas optymizmem albo wręcz odwrotnie – drażni i niepokoi. Pewne jest jedno – Illuminating wzbudza emocje i skupia na sobie uwagę. Jednocześnie doskonale współgra z ubiegłorocznym faworytem kolorystycznym czyli Classic Blue. Dzięki połączeniu żółtego z szarością, granatem i antracytem, kolor ten nabierze łagodności. Warto dodać, że Polacy coraz bardziej stawiają na wysublimowane detale, na zabawę sztuką i kształtem. Natomiast odcień Illuminating idealnie wpisuje się w coraz popularniejszy styl Soft loft, modern czy eklektyzm.

Małgorzata Lemańska – Doradca w dziale mebli Internity Home

 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Agata Pietrzak

Specjalista // Meble
×

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków