Krzesło KA237 - kolejna ikona polskiego designu wskrzeszona przez Vzór

Krzesło KA237 – kolejna ikona polskiego designu wskrzeszona przez Vzór

Wszystko zaczęło się od Aleksandra Kuczmy i jego indywidualnego podejścia do kreowania. Dla niego sztuka budowania to wychodzenie poza znane schematy, a tworzenie mebli nie kończy się na decyzji o kształcie przedmiotu i dobraniu ciekawych materiałów. Stworzony przez projektanta prototyp krzesła KA237 to nie tylko pionierskie wykorzystanie tworzyw sztucznych. To przede wszystkim odzwierciedlenie idei, dla której meble są wyjściem naprzeciw potrzebom użytkowników. Ta myśl przyświecała, także firmie VZÓR i jej „wydaniu” kultowego projektu.

design to szukanie inspiracji w otoczeniu i proponowanie rozwiązań, które będą obecne w życiu ludzi

– Aleksander Kuczma

Krzesło KA237
Krzesło KA237 w atelier Internity Home.

Bezbłędny mebel

Aleksander Kuczma to wizjoner polskiego przemysłu meblarskiego. W latach 1958–1964 kształcił się w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Rzeźby. Później sam zaczął przekazywać swoją wiedzę i doświadczenie młodym projektantom. W swojej pracy Kuczma od zawsze kierował się ideą, że meble mają być czymś więcej niż tylko przedmiotem. W czasach PRL-u, które stanowiły ograniczenie dla realizowania kreatywnych konceptów, projektant szedł wytyczoną przez siebie drogą i nie godził się na żadne kompromisy.

W czasach, gdy wszystko wokół staje się produktem, powinniśmy uciekać od produktu samego w sobie, produktu będącego dowodem jedynie wyuczonej sprawności projektowej. Uciekać winniśmy ku twórczości – twórczości, która jest przekraczaniem samego siebie, jest głodem – pragnieniem dobra, prawdy i piękna

– Aleksander Kuczma

Krzesło KA237 – krok ku przyszłości

Spod ołówka Kuczmy wyszło wiele projektów, a wśród nich Krzesło KA237. Jak można opisać ten koncept z 1966 roku? Najlepiej nazwać go nowatorskim. Był on przejawem postępu, czyli połączeniem nowoczesnego designu z pionierskim dla twórców tamtego czasu budowaniem z tworzyw sztucznych. Wszystko to miało zaspokoić estetyczne potrzeby, ale jednocześnie być po prostu najlepszym siedziskiem do utrzymania prawidłowej postawy.

Źródło: materiały prasowe

Krzesło KA237

PRL w zupełnie nowej odsłonie

Chociaż większość dzieł polskiego twórcy zatrzymało się w fazie projektów i prototypów, które można oglądać m.in. wśród zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, to jego pomysły są wciąż żywe. Prace Aleksandra Kuczmy mimo upływu lat stale inspirują i odpowiadają na współczesne potrzeby. Krzesło KA237 wprowadziła do produkcji seryjnej w 2022 roku firma VZOR, która proponuje swoim klientom kultowy mebel w nowoczesnym wydaniu. W swojej nowej ofercie ma KA237 CLASSIC i KA237 CONTRACT, obok legendarnego fotela RM58 autorstwa Romana Modzelewskiego.

Ikona polskiego designu w ofercie Internity Home | Fotel RM58 od VZÓR

Obydwa krzesła KA237 będą uzupełnieniem eleganckich przestrzeni i przedmiotem idealnym do codziennego użytkowania. Model KA237 CONTRACT to wersja sztaplowana. Świetnie sprawdzi się więc w przestrzeni, z której korzystać będzie więcej osób. Krzesła mogą zostać ustawione jedno na drugim w wierzy (do 6 sztuk). Z jednej strony pozwolą przyjąć grupę gości, ale jednocześnie po skończonym spotkaniu złożone w schowku nie zajmą wiele miejsca. Nóżki krzesła CLASSIC i CONTRACT występują w kolorze czarnym, a w przypadku modelu CONTRACT dodatkową opcją kolorystyczną jest wykończenie chrom. Każde z nich dostępne jest z siedziskiem wykonanym z buku lub dębu, w dwóch kolorach: czarnym i naturalnym. Dzięki różnorodnej kolorystyce i materiałom krzesło KA237 jest rozwiązaniem idealnym do przestrzeni prywatnych i komercyjnych.

Krzesło KA237


Źródło: materiały prasowe

Misją marki VZÓR jest produkcja wyjątkowych mebli polskich projektantów, które nigdy nie zostały wdrożone do produkcji seryjnej lub nie opuściły nawet szuflady projektanta, często dając się poznać współczesnemu użytkownikowi tylko na wystawach muzealnych. Wszystkie produkty VZÓR mają jedną cechę wspólną: najwyższej klasy światowy poziom wzorniczy.

Zapytaj // naszego eksperta

Agata Pietrzak

Specjalista // Meble
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków