,,Słońce nie wiedziało, jakie jest wspaniałe, dopóki nie oświetliło ściany budynku.”

(Louis Kahn)

 

Łódź Architecture Center

Jeden z najwybitniejszych współczesnych architektów – Daniel Libeskind zaprojektował nową siedzibę Łódź Architecture Center. Bardzo charakterystyczny, przechylony budynek stanie u zbiegu ulic Kilińskiego i Włókienniczej. Na pięciu kondygnacjach będą odbywały się wystawy, eventy i konferencje.

 

Nowa siedziba Łódź Architecture Center - projekt Daniel Libeskind

Nowa siedziba Łódź Architecture Center – projekt Daniel Libeskind

 

Polskie korzenie Daniela Libeskinda

Daniel Libeskind w Polsce znany jest przede wszystkim z projektu ,,Żagla” –  wieżowca znajdującego się przy ulicy Złotej 44 w Warszawie. Jednak nie tylko to go łączy z naszym krajem, bowiem Daniel Libeskind pochodzi z Łodzi i tu spędził swoje dzieciństwo.

Zobacz mieszkanie Roberta Lewandowskiej w wieżowcu Złota 44 >>

Międzynarodowa renoma

Projekty Daniela Libeskinda są znane na całym świecie. Wyróżnia je przede wszystkim bardzo nowoczesna, geometryczna forma. Do najbardziej znanych należą: Muzeum Żydowskie w San Francisco i Berlinie, Imperial War Museum North w Wielkiej Brytanii, Muzeum Feliksa Nussbauma w niemieckim w Osnabrück czy Royal Ontario Museum w Toronto. 

 

Potencjał Łodzi

Mam nadzieję, że ten projekt stanie się początkiem dużych zmian w Łodzi, ponieważ według mnie to miasto ma olbrzymi potencjał. Oprócz nowych projektów, jak ten, które niewątpliwie cieszą każdego, warto byłoby zająć się opuszczonymi fabrykami. Marzy mi się miasto w Polsce w bardzo industrialnym klimacie, pełne loftów i czerwonej cegły, a Łódź ma największy potencjał.