Kolor zawładnął myśleniem o designie, co mogliśmy śledzić na targach wnętrzarskich, mających miejsce na przełomie i początku roku. Oznacza to, koniec dominacji skandynawskiego monochromatyzmu i wprowadzenie do wnętrz odważnych połączeń barwnych, bez obaw o konsekwencje. Polacy uznawani za bardzo zachowawczych w tej materii, wydają się przekonywać do najnowszych trendów. Świadczą o tym projekty rodzimych pracowni architektonicznych, które udowadniają, że nawet małe mieszkanie świetnie wygląda w kolorze.
Metoda małych kroków
Lata dominacji szarości i bieli, wyrobiły w nas przekonanie, że monochromatyczne barwy najlepiej sprawdzają się w aranżacji wnętrz. Przede wszystkim dlatego, że przypisuje się im, magiczną moc powiększania niewielkich pomieszczeń. Ponadto kusząca jest łatwość, z jaką można komponować elementy wyposażenia w odcieniach szarości. Polacy, choć nieśmiało, zaczynają przekonywać się do wprowadzania koloru do swoich mieszkań. Izabela Olszewska z pracowni architektonicznej Wielkie Rzeczy, chętnie wykorzystuje w swoich realizacjach kolor:
(…) kolor sprawia, że wnętrze staje się przytulne, takie…nasze. Stosujmy go w różnych miejscach, na kilku materiałach i najlepiej w kilku odcieniach. Doskonale nadają się do tego elementy takie jak, tapicerowane i drewniane meble, poduszki dekoracyjne, tapety, wazony, pościel, zastawa stołowa i oczywiście ściany. Osobiście unikam kolorowych rolet i zasłon. Nie lubię efektu przekłamywania koloru w kontrze do światła słonecznego. Często wywołuje to grobowy nastrój w pomieszczeniu. Unikałabym też niewielkich, pojedynczych kolorowych przedmiotów w zestawieniu z dużymi monochromatycznymi płaszczyznami np. kolorowy kubek na szczoteczki na tle a’la betonowego gresu. Sprawiają wrażenie „zagubionych” i tylko wprowadzają wizualny chaos. Reasumując: kolor zdecydowanie tak, ale w przemyślany (dobrze oświetlony) sposób i w skrupulatnie dobranym towarzystwie!
Mieszkanie o powierzchni 50m2, za którego projekt odpowiada pracownia Wielkie Rzeczy, zostało zaaranżowane przy pomocy błękitu i jego licznych odcieni. Wnętrze stanowi dowód na to, że optyczne manipulowanie przestrzenią jest możliwe, także za pomocą koloru. Szaroniebieski został wykorzystany na ciągu frontów kuchennych, które płynnie przechodzą w rząd zabudowy szaf. Całość stanowi kolorystyczną płaszczyznę, optycznie wydłużającą pomieszczenie. Ściana oddzielająca strefę dzienną od sypialni, pokryta jest jasnym błękitem. Kolor przewodni występuje również w elementach wyposażenia: lodówce, krzesłach oraz tekstyliach.
Mieszkanie w Gdyni skąpane błękitem
Akcent w postaci czarni dodał pazur aranżacji, przełamując delikatność przypisaną błękitowi. Czarno-biała mozaika w części kuchennej, czarne lampy i krzesło, wprowadzają równowagę między subtelnością, a industrialnym charakterem. Małe mieszkanie autorstwa pracowni Wielkie Rzeczy, stanowi świetną inspiracją dla tych, którzy do zabawy feriami barw nie są jeszcze przekonani.
Wybierz jeden kolor, w otoczeniu którego czujesz się dobrze i postaw na jego liczne odcienie. Wariacje na temat koloru, możesz wyrazić poprzez kontrastujące faktury oraz desenie. Kolor dominujący z czasem możesz uzupełniać o inne barwy.
Produkty inspirowane wnętrzem
Kolor przewodni
Krokiem dalej, w przygodzie z kolorami we wnętrzach, jest wybór intensywnej barwy, która będzie motywem przewodnim. W tego typu aranżacjach pozostałe kolory są dobierane tak, by podkreślały i dopełniały barwę główną, pozostając z nią w harmonii. Koncept ten został wykorzystany w małym mieszkaniu, projektu biura architektonicznego Na Antresoli, gdzie pierwsze skrzypce gra głęboka śliwka.
Moc fioletu została podkreślona dzięki złamanym bielom, brudnemu różowi oraz żywej zieleni roślin. Aranżacja kolorystyczna uzupełniona jest motywem czerni, która nadaje silny akcent oraz złota w sypialni. Nie zabrakło również elementu boho, charakterystycznego dla projektów Na Antresoli: plecionego dywanu w salonie oraz koszy na kwiaty.
Ultra fiolet jak wprowadzić do wnętrza i z jakimi kolorami łączyć
Dobrym początkiem przygody z kolorami jest wybór koloru przewodniego, do którego będziemy dobierać pozostałe akcenty barwne. Czerń i złoto są zawsze dobrymi elementami, uzupełniającymi aranżację i nadającymi jej charakteru.
Architektki z Na Antresoli podkreślają:
Stosujemy kolory we wnętrzach ponieważ nadają indywidualnego charakteru. Biel, czerń, szarość lubi większość z nas. Te kolory stanowią neutralną bazę dla projektu. Kolory natomiast odzwierciedlają nasze upodobania, temperament i osobowość. Naszym zdaniem po doborze kolorów, jesteśmy w stanie powiedzieć kto mieszka w danym wnętrzu. Poza tym kolor po prostu ożywia wnętrze.
Propozycje naszego stylisty
Wszystkie kolory dozwolone
Przygotowaliśmy też coś dla tych, którzy są gotowi na beztroski romans z kolorami. Jeśli bez obaw eksperymentujecie z łączeniem kontrastowych barw, z pewnością zainspirują Was realizacje projektu Finchstudio. Naszym zdaniem architekci pracowni, osiągnęli mistrzostwo w nietuzinkowych połączeniach kolorystycznych. W swoich projektach wykorzystują silne kontrasty i nasycone barwy, nie stroniąc również od różnorodnych deseni oraz faktur.
Flirt z kolorami warto zacząć od mebla, który będzie stanowił centrum pomieszczenia. Tapicerka wypoczynku w welurze o intensywnym kolorze, będzie wyznaczać kierunek dalszemu doborowi barw. W drugim kroku postaw na tekstylia, takie jak kontrastujące poduszki, pledy czy dywany. Jeśli jesteś gotowy na dalsze eksperymenty, przenieś kolor na ściany, za sprawą farby czy tapety, a także grafik i obrazów, z których stworzysz domową galerię. Takie rozwiązania sprawdzą się we wnętrzach o charakterze eklektycznym, gdzie na pozór niepasujące połączenia świetnie ze sobą współgrają.
Najważniejsze w łączeniu kontrastujących kolorów jest ich dobór w obrębie tej samej tonacji . Zdecyduj się na barwy nasycone lub pastelowe. Pomocne w tym zakresie będzie koło barwne, które wskaże Ci kierunek połączeń.
Jak ubrać wnętrza na nadchodzący sezon
Nie bój się koloru!
Kieruj się instynktem
Urządzając swoje wnętrze powinniśmy kierować się instynktem. Zanim zaczniesz przygodę z kolorem, zastanów się w towarzystwie jakiej barwy czujesz się dobrze i od niej zacznij aranżację. Najłatwiej wykorzystywać barwy w dodatkach, postaw więc na poduszki, pledy czy dywany. Jeśli chcesz przenieść kolor na ściany, na początek wybierz tylko fragment, który pokryjesz intensywnym kolorem. Tapeta w odważny wzór, też może zostać wykorzystana jako akcent. Pamiętaj, że małe mieszkanie świetnie nadaje się do barwnych aranżacji, a optyczne manipulowanie przestrzenią jest możliwe bez użycia szarości i bieli.
Większość ludzi lubi wnętrza jasne, najchętniej białe, bo takie powiększają przestrzeń. Jest to prawda tylko częściowo, a na optyczne pomniejszanie wnętrza ma wpływ kilka czynników, niekoniecznie sam kolor. Takim naczelnym powodem jest nieprzemyślane i sztampowo zorganizowane światło oraz brak elementów odbijających je.
Izabela Olszewska
Sofy i narożniki – najmodniejsze modele i kolory