SPLOT - kolekcja HIDDEN; fot. Yassen Hristov

Modern Folklore w kolekcji SPLOT – polskiej marki mebli | Nowość w IH

Ponadczasowe piękno i perfekcyjna forma stanowią kluczową cechę przedmiotów polskiej marki  SPLOT. Brand wywodzi się z Podlasia – wielokulturowego regionu rozciągającego się wzdłuż wschodniej granicy Polski. Meble i akcesoria SPLOT łączą unikatowy, rękodzielniczy sznyt z rzeźbiarską formą oraz współczesnym designem. Jak podkreślają sami twórcy – „nie podążamy za trendami – kreujemy własny styl”. Ten styl to Modern Folklore (Nowoczesny Folklor), czyli unikatowa kombinacja nowoczesnego fasonu z tradycyjnymi technikami rzemieślniczymi. Proces powstawania każdego obiektu ma swój własny rytm. Wszystko zaczyna się od wyboru formy, następnie selekcji najlepszej jakości materiałów, wiele uwagi poświęcane jest dobraniu optymalnych rozwiązań dla funkcji konkretnego mebla, a dzieło wieńczy precyzja wykonania i rzemieślnicza pieczołowitość. 

meble SPLOT
SPLOT – kolekcja HIDDEN; fot. Yassen Hristov

Mid-century modern – jak przenieść ten styl do współczesnych wnętrz

Meble SPLOT – nowoczesny folklor 

Filozofia Modern Folklore celebruje ponadczasową jakość i kunszt pracy ludzkich rąk, ubierając każdy przedmiot w nowoczesną formę. Dla projektantów SPLOTU każdy mebel ma swoją klarowną funkcję: przechowywania i organizowania przedmiotów i urządzeń. Jednak to, co praktyczne powinno być też piękne. W myśl tej idei powstała kolekcja HIDDEN. Seria składa się z komody, szafki RTV, wysokiego barku oraz toaletki. Każdy z obiektów wyróżnia niepowtarzalna forma, która nadaje całości artystycznego charakteru. Ręcznie wykonywane fronty inspirowane są jedną z najstarszych technik rzemieślniczych – plecionkarstwem. Właśnie ten splot jest motywem przewodnim HIDDEN i kamieniem węgielnym marki. Twórcy brandu odkryli go go na Podlasiu, gdzie niemal przy każdym domu można zobaczyć kosze czy ogrodzenia, wyplatane w podobnej technice.

Zachwyciła nas nie tylko prostota tych form, ale też ich trwałość, a przede wszystkim – kunszt rzemieślnika, który je wykonał. Tam zrodziła się idea stworzenia marki, która wprowadzi tę, nieco już zapomnianą, technikę ludową do współczesnych wnętrz i przestrzeni.

meble SPLOT
SPLOT – kolekcja HIDDEN; fot. Yassen Hristov
meble SPLOT
SPLOT_Hide Your Spirits_ fot. Yassen Hristov_3

Projektantów SPLOT inspirują elementy, często już zapomnianych technik rękodzielniczych (takich jak tkactwo czy plecionkarstwo). Jednak przekładają je na język współczesnego designu, łącząc rodzimy folklor ze współczesnym lookiem, w którym nie brakuje nawiązań do stylu Mid-century. Misją SPLOTU jest przywrócenie niszowym metodom (nie tylko temu z Podlasia, ale także z innych zakątków Polski) prestiżowego statusu.

Chcemy dać mu drugie życie, to na jakie od zawsze zasługiwał: nie ograniczone do progów rustykalnych chat, ale dynamicznie funkcjonujące także we współczesnych wnętrzach.

meble SPLOT
SPLOT – barek Hide Your Spirits; fot.: Natalia Poniatowska Anczok
SPLOT w wersji kolorystycznej lazur blue.

Autentyczne piękno

Każdy produkt marki SPLOT jest zaprojektowany z artystyczną pasją i skonstruowany z rzemieślniczą precyzją. Meble i akcesoria to unikaty, wykonywane z najwyższej jakości naturalnych materiałów przez doświadczonych mistrzów rzemiosła. Obiekty SPLOT nie są produkowane taśmowo, a każdy z nich jest perfekcyjnie wykończony i jedyny w swoim rodzaju. Tę unikalną wartość dodaną potwierdza certyfikat autentyczności, sygnowany przez projektantów oraz wykonawców i dołączany do każdego mebla opuszczającego manufakturę SPLOT na Podlasiu.

meble SPLOT
Dostępne warianty wykończeń mebli SPLOT; fot.: Yassen Hristov

Zapytaj // naszego eksperta

Agata Pietrzak

Specjalista // Meble
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków