Panthella od Louis Poulsen - Ikona designu od lat 70. do współczesności

Panthella od Louis Poulsen – Ikona designu od lat 70. do współczesności

Duński projektant i architekt Verner Panton, ma na swoim koncie wiele obiektów użytkowych, które na stałe weszły do kanonu wzornictwa. Jednym z nich jest lampa stołowa Panthella, która powstała dla marki Louis Poulsen w 1971 roku. Od tego czasu, nieprzerwanie produkowana jest przez brand, zarówno w swojej oryginalnej odsłonie – białej, jak i wielu innych wariantach kolorystycznych. Figuratywne, pełne humoru wzornictwo oraz organiczny kształt, idące w parze z funkcjonalnością, najlepiej opisują Panthellę. Ta ikona pojawia się we wnętrzach od ponad 50 lat, wprowadzając do nich designerski sznyt. Louis Poulsen stale rozwija rodzinę lamp Panthella, na którą składają się oprawy podłogowe oraz stołowe. Ostatnio brand zaprezentował, także odsłonę bezprzewodową w pięknych, pastelowych kolorach.

Panthella Louis Poulsen

 

PH Pale Rose – kultowa lampa od Louis Poulsen w różowej odsłonie

Krótka historia modelu

Verner Panton zasłyną z wykorzystywania tworzyw sztucznych w swoich organicznych projektach. Podczas prac nad Panthellą, projektant nie tylko badał możliwości osiągnięcia opływowej i delikatnej formy lampy, ale chciał, by zarówno klosz jak i podstawa pełniły rolę reflektora, co w rezultacie da komfortowe i nieoślepiające światło.

Powstanie modelu, który od pół wieku nie wychodzi z kanonu wzornictwa, jest przykładem na osiągnięcie tego celu oraz stanowi o niezwykłym wyczuciu Pantona w tworzeniu nastrojowego oświetlenia. Marka Louis Poulsen w 2020 roku, zaprezentowała nową wersję podłogowej Panthelli, wprowadzając jedynie drobne modyfikacje, aby spełniała dzisiejsze standardy. Niezależnie od wersji, rozmiaru, materiału czy koloru, Panthella stale unowocześnia wnętrza, w których się znajdzie, bez względu na czy jest to dom czy miejsce publiczne tj. hotel, bar lub restauracja.

Oświetlenie podkreślające styl wnętrza | Najciekawsze lampy z oferty IH

Nowe kolory inspirowane współczesnością

Rodzina lamp Panthella została zaprojektowana tak, aby emitować nieoślepiające, miękkie i komfortowe światło. Metalowy klosz kieruje światło bezpośrednio w dół, jego wnętrze pomalowane na biało rozprasza je, a nóżka w kształcie trąbki sprawia, że promień delikatnie po niej spływa. Model dostępny jest w wersji Table (44x55cm), Mini (25×33,5cm) oraz Portable (16×23,8cm). W najnowszej odsłonie kolorystycznej, Louis Poulsen nawiązał do współczesnych trendów barwnych – pasteli. Model Mini oraz Portable V2 dostępne są w soczystych odcieniach: pudrowego różu, baby blue oraz koralowym. Jak podkreśla brand:

jaskrawe i odważne kolory przywołują nastrój zabawy i pobudzają kreatywność.

Panthella Louis Poulsen
Źródło: Louis Poulsen
Źródło: Louis Poulsen
Panthella Louis Poulsen
Źródło: Louis Poulsen
Panthella Louis Poulsen
Źródło: Louis Poulsen

Panthella Louis Poulsen – przepis na ponadczasowy projekt

Poza pastelowymi wariacjami, w ofercie Louis Poulsen znajdziemy również kolorystyczną klasykę w bieli i czerni oraz metaliczne wykończenia brass i chrome. Model Panthella to ikona designu, która przybiera kolory odzwierciedlające panujące w danym momencie trendy, sama pozostając ponadczasową. 

Panthella Louis Poulsen
Źródło: Louis Poulsen

Zapytaj // naszego eksperta

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków