Projekt wnętrza w nowym świetle | Rozmowa o trendach w oświetleniu

Projekt wnętrza w nowym świetle | Rozmowa o trendach w oświetleniu

Wnętrze w nowym świetle prezentuje się o wiele lepiej. Co więcej – czas spędzony w pomieszczeniu, w którym zadbano o jakość światła, jest o niebo przyjemniejszy. Światło – może zachwycić, ukoić do snu, wprawić nas w nieziemski nastrój, ale też pobudzić do pracy, albo naszą kreatywność. Ponadto za sprawą odpowiedniego oświetlenia możemy wyeksponować wybrane strefy mieszkania czy dzieła sztuki. To tylko nieliczne przykłady. O wadzę dobrze zaprojektowanego oświetlenia we wnętrzu, najnowszych technologiach i trendach w tym segmencie opowie nam dziś Maksymilian Płusa – specjalista Internity Home zajmujący się branżą oświetleniową. Zapraszamy do lektury bardzo ciekawego wywiadu!

 

proj. Grupa Interio
proj. Grupa Interio

 

Redakcja: Jak za pomocą oświetlenia aranżować wnętrza?

Maksymilian Płusa: Podstawę stanowi fakt, że możemy dobrać ilość opraw oraz barwę światła, którą należy dopasować do funkcji pomieszczenia. Dajmy na to w biurze pożądane jest o barwie chłodnej, które działa pobudzająco, natomiast w sypialni o wiele lepiej sprawdzi się ciepłe. 

Warto dodać, że za pomocą oświetlenia możemy podkreślić różnorodność zastosowanych faktur we wnętrzu, na przykład płytek strukturalnych, pięknego usłojenia drewna czy chociażby weluru, który niesamowicie zmienia swoje oblicze pod wpływem światła. Jest to szczególnie istotne w przypadku minimalistycznych wnętrz, w których takie drobne niuanse wychodzą na pierwszy plan.

Wbrew pozorom, oświetlenie odgrywa ogromną rolę we wnętrzach. Za jego pomocą możemy wyeksponować wszystkie elementy aranżacji, z których jesteśmy szczególnie dumni. Zauważmy, że bez odpowiedniego oświetlenia, nawet najlepiej zaprojektowane wnętrze nie zabłyśnie swoją urodą. Dobrym przykładem jest sztuka. Bez właściwego wyeksponowania dzieła, nawet w najlepszym obrazie Moneta nie dostrzeżemy pełnej palety barw.

 

oświetlenie w łazience
Piękna struktura płytek wyeksponowana za pomocą oświetlenia | proj. TK Architekci
oświetlenie do domu
Dobrze zaprojektowane oświetlenie | proj. MAP, zdj. PION

 

Red.: Jakie technologie obecnie wiodą prym w segmencie oświetlenia?

M. P.: Pierwsze co nasuwa się na myśl, to oczywiście technologia ledowa. Takie źródła światła są nieco droższe niż znane nam halogeny, jednakże na przestrzeni lat okazują się o wiele bardziej ekonomiczne. Przede wszystkim służą nam dłużej, po drugie pobierają mniej mocy, co w rezultacie sprawia, że koszty zakupu w bardzo krótkim czasie zwracają się. Kupując ledy, oszczędzamy swoje pieniądze.

Inną bardzo istotną kwestią jest to, że ledy są przyjazne środowisku naturalnemu. Dlaczego? Przede wszystkim przez wzgląd na to, że nie emitują tyle ciepła, co klasyczne źródła. Oprócz tego, halogeny są o wiele bardziej niekorzystne z uwagi na wykorzystywane materiały do ich budowy a także ich awaryjność, co ma bezpośrednie przełożenie na trwałość. Led to inwestycja w przyszłość, komfort i ekologię.

Warto przy tym dodać, że obecnie w dziedzinie oświetlenia, a ściślej – podkreślania akcentów dekoratorskich, prym wiodą projektory. Ostatnio szalenie popularne są szynoprzewody. W najbliższym czasie rynek zdominują te magnetyczne. Ta technologia opanuje również segment kinkietów. Wtedy wystarczy, że przyłożymy oprawę do wybranego miejsca, aby stała się magia – montaż okazuje się dziecinnie prosty. Co jeszcze atrakcyjniejsze, bez większej ingerencji oraz wysiłku, możemy w zależności od potrzeby zmieniać umiejscowienie kinkietu, na przykład do wykonania makijażu w łazience, przymocujemy go przy lustrze.

Coraz bardziej popularne są szczelne taśmy LED, którymi możemy podkreślić relaksujący, regenerujący i odprężający nastrój w łazience. To pomieszczenie w ostatnich latach przestało spełniać rolę jedynie użyteczną a stało się prywatnym miejscem spa. Odpowiednie oświetlenie pomaga nam zbudować nastrój sprzyjający odpoczynkowi.

W tym kontekście warto również wspomnieć o inteligentnych domach, które charakteryzują się przede wszystkim tym, że możemy sterować wieloma technologiami (takimi jak właśnie oświetlenie: jego barwą, natężeniem itp.) z poziomu naszego smartfona czy tabletu, nie będąc nawet w domu.

 

Za pomocą oświetlenie jesteśmy w stanie zbudować pożądany klimat we wnętrzu | proj. luumo.
Za pomocą oświetlenie jesteśmy w stanie zbudować pożądany klimat we wnętrzu | proj. luumo.
Niestandardowo wykorzystane projektory w projekcie MAP (zdj. PION)
Niestandardowo wykorzystane projektory w projekcie MAP (zdj. PION)
Złote projektory zamocowane na szynoprzewodzie  oświetlają strefę kuchenną w projekcie Mana Design
Złote projektory zamocowane na szynoprzewodzie oświetlają strefę kuchenną w projekcie Mana Design
proj. Nasciturus Design
proj. Nasciturus Design

 

Red.: Na co zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie do swojego domu?

M. P.: Przede wszystkim warto zastanowić się czego spodziewamy się po wymarzonej aranżacji? Bardzo istotna jest kwestia doboru właściwej barwy światła. Halogeny dochodzą do barwy 2700 K – jest to ciepłe, żółte światło, które w gościnnych tonacjach wnętrza przybiera wręcz bursztynowy ton. Led, wbrew mitom, wykracza daleko w przód. Możemy uzyskać zimną barwę światła, którą obserwujemy w galeriach handlowych, sklepach, biurach i ogólnie budynkach użyteczności publicznej. To niestety wzmacnia mit o tym, że ledy są zimne i nie sprzyjają przytulnej atmosferze. A warto wiedzieć, że tak samo jak tradycyjne źródła światła mogą świecić bardzo przyjemnym, ciepłym światłem (zapraszamy do naszego showroomu przy Duchnickiej 3 w Warszawie, aby sprawdzić prawdziwe możliwości ledów – przyp. red.).

Oprócz tego należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki design opraw widzimy we własnych czterech kątach? Czy szukamy eleganckich lamp do wnętrza w stylu skandynawskim? Czy może raczej czujemy miętę do zgoła technicznych opraw do przestrzeni typu loft? A może wolimy zaszaleć i stawiamy na lampy zabarwione nutą finezji do wnętrza w stylu art deco, boho, albo eklektycznego?

Zauważyłem, że często lubimy dopasowywać lampę do stylu i kolorystyki wnętrza. Wszak wszyscy chcemy, aby nasz dom był spójny w każdym, nawet najmniejszym calu a oświetlenie stanowi wisienkę na torcie całej aranżacji.

Ostatnią rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, to rozmieszczenie oświetlenia. Nie wystarczy jeden główny punkt światła – powinniśmy oświetlić każdą strefę. Przykładem niech stanie się sytuacja z życia wzięta – mamy kuchnię połączoną z jadalnią i salonem. Obie strefy oddziela wyspa. Oświetlić powinniśmy blat, centrum kuchni, wyspę, a także lampa powinna znaleźć się również nad stołem oraz w strefie wypoczynkowej – to niezbędne minimum!

 

Jakie oświetlenie wybrać do jadalni? 10 designerskich lamp

 

proj. Studio Projekt, zdj. Fotomohito
proj. Studio Projekt, zdj. Fotomohito
proj. Studio Projekt, zdj. Fotomohito
proj. Studio Projekt, zdj. Fotomohito

 

Red.: Jak wygląda proces projektowania / wybierania oświetlenia  w showroomie Internity Home?

M. P.: Każdy, kto potrzebuje pomocy lub porady w kwestii oświetlenia, znajdzie ją u nas. Nie zamykamy się na żadne pytania i jesteśmy otwarci na najbardziej śmiałe pomysły. Wystarczy mieć wstępną wizję, która często wyłania się w trakcie spotkania przy pysznej kawie w naszym showroomie. Najczęściej zawiera się w odpowiedzi na to, jak chcielibyśmy się czuć we własnych czterech kątach. To nam wystarczy, aby zaprojektować oświetlenie od A do Z, czyli dobrać rodzaj opraw oświetleniowych, charakter ich świecenia oraz odpowiednio je umiejscowić w projekcie.
 
Posiadając nawet ogólny plan mieszkania czy domu, projektant oświetlenia wraz z klientem jest w stanie przynajmniej wstępnie założyć jaki osprzęt elektroinstalacyjny (gniazdka, klawisze itp.) będziemy potrzebowali lub wstępnie oszacować ile metrów bieżących szynoprzewodów lub taśmy LED należy zamówić, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt.
 
 
Internity Home
Przyjdź do showroomu Internity Home – tu kompleksowo urządzisz wnętrze
 

Red.: Jakie są ogólne zasady planowania oświetlania w projekcie wnętrza?

M. P.: Wszystko zależy od pomieszczenia. Dajmy na to w łazience potrzebujemy opraw o podwyższonej szczelności. W pomieszczeniach iście reprezentacyjnych, takich jak salon, powinniśmy zadbać nie tylko o odpowiednie natężenie światła, ale też o design lamp. Pamiętajmy, że oświetlenie jest swojego rodzaju biżuterią wnętrza
 
Oświetlenie powinno spełniać trzy podstawowe funkcje:
  • ma zachwycać designem;
  • ma oświetlać nasze wnętrze, czyli spełniać wiele istotnych funkcji;
  • ma tworzyć wyjątkowy klimat.
 

Oprócz tego warto pamiętać, że już w fazie projektowania należy uwzględnić każde, nawet najmniejsze pomieszczenie, chociażby garderobę czy ciągi komunikacyjne. Po co? Przy zaawansowanych pracach remontowych konieczność pociągnięcia nowego obwodu może okazać się bardzo problematyczna. To sprawia, że tylko niepotrzebnie tracimy swój czas dedykowany na remont czy wykończenie mieszkania.

 

proj. Kaza Interior Design
proj. Kaza Interior Design
proj. MAKA.Studio, zdj. Tom Kurek
proj. MAKA.Studio, zdj. Tom Kurek
garderoba
proj. JT Grupa, zdj. Tom Kurek

 

Red.: Jakie są obecne trendy w oświetleniu jeśli chodzi o design?

M. P.: Na początku warto powiedzieć, że powinniśmy stawiać przede wszystkim na ponadczasowe formy. W branży oświetleniowej znajdziemy mnóstwo swoistych ikon, takich jak chociażby lampy PH od Louisa Poulsena zaprojektowane przez Poula Henningsena.
 
Oprawy oświetleniowe coraz częściej są traktowane jako iście dekoracyjny element wnętrza. Dobrym przykładem takiego działania są lampy z rodziny Palma marki Vibia.
 
Innym trendem są oprawy, w których dominują przede wszystkim geometryczne formy. Wtedy mamy do czynienia na przykład z łączeniem okręgów.
 
Obecnie w aranżacji wnętrz szalenie modne jest koralowe złoto. Dobra passa tego materiału nie omija również branży oświetleniowej, bowiem oprawy w tym wykończeniu obecnie są bardzo pożądane. Ich głównymi atutami jest niewymuszona elegancja, która wbrew pozorom nie szuka atencji w połysku.
 
Bardzo modne są oprawy w bieli lub czerni. Te drugie najczęściej są utrzymane w industrialnym klimacie, co nie decyduje o ich przeznaczeniu. Sprawdzą się nie tylko w loftach, ale też w wielu innych stylach wnętrza. Hitem są oprawy przypominające „klatki”. Dobrym przykładem jest lampa Wireflow, która za każdym razem robi spektakularne wrażenie we wnętrzu.
 
Warto wspomnieć również o modzie na lampy przypominające okrągłe kule. Tu niekwestionowanym liderem jest oprawa IC Lights Suspension 2 od Flosa. W tym przypadku szklana kula opiera się na mosiężnym ramieniu, który sprawia, że lampa jest zarazem minimalistyczna i luksusowa.
 
Jednym z najnowszych trendów stają się ledowe źródło światła stylizowane na retro. Dobrym przykładem są lampy Brokis, które gdyby nie stylowe żarówki, nie robiłyby tak olśniewającego wrażenia. Powiem więcej – zwykłe źródło światła mogłoby totalnie zepsuć cały efekt i zamysł twórcy. Przy czeskiej marce Brokis, warto dodać, że dobrze wykonana manufaktura opraw ze szkła, budzi podziw i zachwyt nad jakością wykonania oraz swoją doskonałą formą.
 
 
Kultowa lampa marki Brokis
Kultowa lampa marki Brokis

oświetlenie Louis Poulsen
Oświetlenie z rodziny PH marki Louis Poulsen to klasyki designu – kupisz je w naszych showroomach: Internity Home i Prodesigne

łazienka
Piękny projekt łazienki z kultową lampą Flosa | proj. Lulkowska Studio
Łazienka | proj. Hamak, zdj. Tom Kurek
Lampy z rodziny Palma marki Vibia w projekcie biura architektoniczego Hamak (zdj. Tom Kurek)

Zapytaj // naszego eksperta

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków